1951
3A - Breckenridge 20, Temple 14
1952
3A - Breckenridge 28, Temple 20
1953
3A - Port Neches 24, Big Spring 13
1954
3A - Breckenridge 20, Port Neches 7
1955
3A - Port Neches 20, Garland 14
1956
3A - Garland 3, Nederland 0
1957
3A - Nederland 20, Sweetwater 7
1958
3A - Breckenridge 42, Kingsville 14
1959
3A - Breckenridge 20, Cleburne 20 (tie) CO-CHAMPIONS
1960
3A - Brownwood 26, Port Lavaca 6
1961
3A - Dumas 6, Nederland 0
1962
3A - Dumas 14, Pharr-San Juan-Alamo 3
1963
3A - Corsicana 7, Pharr-San Juan-Alamo 0
1964
3A - Palestine 24, San Marcos 15
1965
3A - Brownwood 14, Bridge City 0
1966
3A - Bridge City 30. McKinney 6
1967
3A - Brownwood 36, El Campo 12
1968
3A - Lubbock Estacado 14, Refugio 0
1969
3A - Brownwood 34, West Columbia 16
1970
3A - Brownwood 14, Cuero 0
1971
3A - Plano 21, Gregory-Portland 20
1972
3A - Uvalde 33, Lewisville 27
1973
3A - Cuero 21, Mount Pleasant 7
1974
3A - Cuero 19, Gainesville 7
1975
3A - Ennis 13, Cuero 10
1976
3A - Beaumont Hebert 35, Gainesville 7
1977
3A - Dickinson 40, Brownwood 28
1978
3A - Brownwood 21, Gainesville 12
1979
3A - McKinney 20, Bay City 7
1980
3A - Pittsburg 13, Van Vleck 2
1981
3A - Cameron 26, Gilmer 3
1982
3A - Refugio 22, Littlefield 21
1983
3A - Daingerfield 42, Sweeny 0
1984
3A - Medina Valley 21, Daingerfield 13
1985
3A - Daingerfield 47, Cuero 22
1986
3A - Jefferson 24, Cuero 0
1987
3A - Cuero 14, McGregor 6
1988
3A - Southlake Carroll 42, Navasota 8
1989
3A - Mexia 22, Vernon 21
1990
3A - Vernon 41, Crockett 20
1991
3A - Groesbeck 7, Burnet 0
1992
3A - Southlake Carroll 48, Coldspring 0
1993
3A - Southlake Carroll 14, Cuero 6
1994
3A - Sealy 36, Atlanta 15
1995
3A - Sealy 21, Commerce 20
1996
3A - Sealy 36, Tatum 27
1997
3A - Sealy 28, Commerce 21
1998
3A Division I - Aledo 14, Cuero 7
3A Division II - Newton 21, Daingerfield 0
1999
3A Division I - Liberty Eylau 49, Mathis 6
3A Division II - Commerce 17, Sealy 10
2000
3A Division I - Gatesville 14, Wylie (Abilene) 10
3A Division II - La Grange 20, Forney 17
2001
3A Division I - Everman 25, Sinton 14
3A Division II - Commerce 14, La Grange 11
2002
3A Division I - Everman 35, Burnet 14
3A Division II - Bandera 27, Greenwood 24 - OT(2)
2003
3A Division I - Gainesville 35, Burnet 24
3A Division II - Atlanta 34, Marlin 0
2004
3A Division I - Wylie (Abilene) 17, Cuero 14
3A Division II - Gilmer 49, Jasper 47
2005
3A Division I - Wimberley 21, Gainesville 7
3A Division II - Tatum 38, Hutto 34
2006
3A Division I - Texarkana Liberty-Eylau 35, Robinson 34
3A Division II - Liberty Hill 22, Celina 19
2007
3A Division I - Liberty Hill 38, Gilmer 13
3A Division II - Celina 21, China Spring 14
2008
3A Division I - Prosper 17, La Vega 10
3A Divison II - Carthage 49, Celina 37
2009
3A Division I - Gilmer 43, Abilene Wylie 26
3A Division II - Carthage 13, Graham 12
2010
3A Division I - Henderson 28, Tyler Chapel Hill 21
3A Division II - Carthage 47, Coldspring-Oakhurst 22
ALL Past Champs