WOS87
07-24-2009, 01:32 AM
I posted the Prosper history yesterday and have finished compiling the Carthage one tonight... For those who haven't seen, I recently completed all 246 5A histories (which are posted on the 5A board and the statewide board I'm originally based off of) I've now started working on the lower classifications and thought I'd start with the two reigning 3A State Champions. Over the next several months I hope to make it through the entire 3A classification and will post completed histories as they are compiled. Please feel free to send requests to me by IM for specific teams if you want me to put them at the top of my list and I will be happy to do so.
Also, PLEASE let me know of any errors or omissions as I am a one-man show in regards to typing all of this data in and I can guarantee there have to be mistakes along the way.
http://bbs.texasdownlow.com/vb/attachment.php?attachmentid=433&d=1346637245
2010 District 16-3A (14-2) 3A-DII State Champions
Jacksonville 41-26
Lindale 47-42
Tyler Chapel Hill 14-46 LOSS
Nacogdoches 20-41 LOSS
Center 63-24
Pittsburg* 50-11
Gilmer* 38-21
Henderson* 43-33
Gladewater* 71-44
Longview Spring Hill* 36-12
3A-2 Bi: Pleasant Grove 42-0
3A-2 Area: Canton 56-27
3A-2 Reg: Dallas Madison 42-13
3A-2 Qu: Argyle 44-27
3A-2 Semis: Brownwood 35-28
3A-2 Finals: Coldspring 47-22
2011 District 16-3A (9-4)
Jacksonville 43-12
Lindale 21-33 LOSS
Tyler Chapel Hill 20-21 LOSS
Nacogdoches 35-21
Center 27-0
Pittsburg* 23-16
Gilmer* 36-39 LOSS
Henderson* 42-21
Gladewater* 16-6
Longview Spring Hill* 37-14
3A-2 Bi: Liberty-Eylau 28-7
3A-2 Area: North Forney 31-12
3A-2 Reg: Argyle 34-35 LOSS
2012 District 20-3A (11-3)
Jacksonville 30-34 LOSS
Lindale 38-21
Tyler Chapel Hill 30-6
Nacogdoches 44-21
Whitehouse 27-29 LOSS
Rusk 54-14
Huntington* 56-0
Center* 45-29
Jasper* 49-31
Diboll* 55-14
3A-1 Bi: Palestine 30-27
3A-1 Reg: Taylor 56-21
3A-1 Qu: Silsbee 50-21
3A-1 Semis: El Campo 25-29 LOSS
2013 District 20-3A (15-1)(4-0) 3A-DI State Champions
(4A) Jacksonville 42-28
(4A) Lindale 45-17
Tyler Chapel Hill 52-22
(4A) Nacogdoches 44-40
(4A) Whitehouse 39-63 LOSS
Rusk 44-7
Huntington* 55-6
Center* 55-3
Jasper* 41-26
Diboll* 49-6
3A-1 Bi: Mexia 49-6
3A-1 Area: Navasota 44-12
3A-1 Reg: Silsbee 49-6
3A-1 Qu: West Orange-Stark 28-14
3A-1 Semis: La Grange 51-22
3A-1 Finals: Kilgore 34-23
2014 District 9-4A D1 (6-6)(4-1)
Hallsville 20-52 LOSS
Lindale 22-13
Nacogdoches 14-34 LOSS
Gladewater 23-37 LOSS
Gilmer 21-58 LOSS
Henderson* 16-38 LOSS
Kilgore* 21-7
Brownsboro* 55-14
Palestine* 42-0
Tyler Chapel Hill* 28-21
4A-D1 Bi-D: Little Cypress-Mauriceville 10-0
4A-D1 Area: El Campo 21-28 LOSS
2015 District 9-4A D1 (10-3)(4-1)
Hallsville 38-39 LOSS
Lindale 24-20
Nacogdoches 28-25
Glade water 29-28
Gilmer 15-18 LOSS
Henderson* 35-15
Kilgore* 28-31 LOSS
Brownsboro* 42-14
Palestine* 48-14
Tyler Chapel Hill* 34-14
4A-D1 Bi-D: Bridge City 44-20
4A-D1 Area: Stafford 34-0
4A-D1 Reg: Navasota 55-48
4A-D1 Qu: Silsbee
Also, PLEASE let me know of any errors or omissions as I am a one-man show in regards to typing all of this data in and I can guarantee there have to be mistakes along the way.
http://bbs.texasdownlow.com/vb/attachment.php?attachmentid=433&d=1346637245
2010 District 16-3A (14-2) 3A-DII State Champions
Jacksonville 41-26
Lindale 47-42
Tyler Chapel Hill 14-46 LOSS
Nacogdoches 20-41 LOSS
Center 63-24
Pittsburg* 50-11
Gilmer* 38-21
Henderson* 43-33
Gladewater* 71-44
Longview Spring Hill* 36-12
3A-2 Bi: Pleasant Grove 42-0
3A-2 Area: Canton 56-27
3A-2 Reg: Dallas Madison 42-13
3A-2 Qu: Argyle 44-27
3A-2 Semis: Brownwood 35-28
3A-2 Finals: Coldspring 47-22
2011 District 16-3A (9-4)
Jacksonville 43-12
Lindale 21-33 LOSS
Tyler Chapel Hill 20-21 LOSS
Nacogdoches 35-21
Center 27-0
Pittsburg* 23-16
Gilmer* 36-39 LOSS
Henderson* 42-21
Gladewater* 16-6
Longview Spring Hill* 37-14
3A-2 Bi: Liberty-Eylau 28-7
3A-2 Area: North Forney 31-12
3A-2 Reg: Argyle 34-35 LOSS
2012 District 20-3A (11-3)
Jacksonville 30-34 LOSS
Lindale 38-21
Tyler Chapel Hill 30-6
Nacogdoches 44-21
Whitehouse 27-29 LOSS
Rusk 54-14
Huntington* 56-0
Center* 45-29
Jasper* 49-31
Diboll* 55-14
3A-1 Bi: Palestine 30-27
3A-1 Reg: Taylor 56-21
3A-1 Qu: Silsbee 50-21
3A-1 Semis: El Campo 25-29 LOSS
2013 District 20-3A (15-1)(4-0) 3A-DI State Champions
(4A) Jacksonville 42-28
(4A) Lindale 45-17
Tyler Chapel Hill 52-22
(4A) Nacogdoches 44-40
(4A) Whitehouse 39-63 LOSS
Rusk 44-7
Huntington* 55-6
Center* 55-3
Jasper* 41-26
Diboll* 49-6
3A-1 Bi: Mexia 49-6
3A-1 Area: Navasota 44-12
3A-1 Reg: Silsbee 49-6
3A-1 Qu: West Orange-Stark 28-14
3A-1 Semis: La Grange 51-22
3A-1 Finals: Kilgore 34-23
2014 District 9-4A D1 (6-6)(4-1)
Hallsville 20-52 LOSS
Lindale 22-13
Nacogdoches 14-34 LOSS
Gladewater 23-37 LOSS
Gilmer 21-58 LOSS
Henderson* 16-38 LOSS
Kilgore* 21-7
Brownsboro* 55-14
Palestine* 42-0
Tyler Chapel Hill* 28-21
4A-D1 Bi-D: Little Cypress-Mauriceville 10-0
4A-D1 Area: El Campo 21-28 LOSS
2015 District 9-4A D1 (10-3)(4-1)
Hallsville 38-39 LOSS
Lindale 24-20
Nacogdoches 28-25
Glade water 29-28
Gilmer 15-18 LOSS
Henderson* 35-15
Kilgore* 28-31 LOSS
Brownsboro* 42-14
Palestine* 48-14
Tyler Chapel Hill* 34-14
4A-D1 Bi-D: Bridge City 44-20
4A-D1 Area: Stafford 34-0
4A-D1 Reg: Navasota 55-48
4A-D1 Qu: Silsbee