3afan
12-17-2008, 07:28 AM
CLASS 3A ALL-STATE FOOTBALL TEAM
FIRST-TEAM OFFENSE
Player School Cl. Pos.
Justin Bates Liberty Hill Sr. OL
Dakota Hagler Gilmer Sr. OL
Brink Huffine Abilene Wylie Sr. OL
Brandon Terry Liberty Hill Sr. OL
Kendrick Robinson Tyler Chapel Hill Sr. OL
Brady Brown Argyle Sr. WR
Andrew Delgado Lyford Sr. WR
Casey Pachall Brownwood Sr. QB
Dwight Smith Carthage Sr. RB
Matthew Tucker Tyler Chapel Hill Sr. RB
Chris Whaley Madisonville Sr. RB
Aaron Wingfield Kennedale Sr. RB
James French China Spring Sr. K
Offensive Player Of The Year: Matthew Tucker, Tyler Chapel Hill
FIRST-TEAM DEFENSE
Player School Cl. Pos.
Ryan Boutwell China Spring Sr. DL
Tyler Brolo Tex. Pleasant Grove Sr. DL
Trevor Owens Monahans Sr. DL
Kevin Robinson West Orange-Stark Sr. DL
Clayton Kendrick Van Sr. LB
John Quint Dalhart Sr. LB
Stephen White La Feria Sr. LB
Xavier Daniels Giddings Sr. DB
Immanuel Morales Glen Rose Jr. DB
Aaron Rollins Sweeny Sr. DB
Michael Seidensticker Abilene Wylie Sr. DB
Shelby Miller Brownwood Sr. P
Defensive Player Of The Year: Xavier Daniels, Giddings
SECOND-TEAM OFFENSE
Player School Cl. Pos.
Michael Charron Kennedale Sr. OL
Corey Henson Bridgeport Sr. OL
Joshua Perez Rio Hondo Sr. OL
Josh Ross Sweetwater Sr. OL
Trent Sharp Burkburnett Sr. OL
Jesse Villa Midland Greenwood Sr. OL
Joe Daniel Granado Fort Stockton Sr. WR
Mike Hicks China Spring Sr. WR
Jake Willingham Van Alstyne Sr. QB
Corbin Green Bridgeport Jr. RB
Broam Hart Alvarado Jr. RB
Francisco Jaquez Fort Stockton Sr. RB
Saul Martinez Pittsburg So. K
SECOND-TEAM DEFENSE
Player School Cl. Pos.
Jacoby Alexander Van Sr. DL
Alonzo Garza Rio Hondo Sr. DL
George Ledesma Raymondville Sr. DL
Deshun Williams Carthage Jr. DL
Greg Attaway Pittsburg Jr. LB
Gilbert Hernandez Raymondville Sr. LB
Cody Lattimore Liberty Hill Sr. LB
Deantrey Locke Diboll Sr. DB
Kenneth Norman Sweetwater Jr. DB
Kyle Railsback Vernon Sr. DB
Malcolm Spriggs Navasota Sr. DB
Blake McColloch Midland Greenwood Sr. P
Honorable mention offense
Linemen: Tanner Andrews, Cameron Yoe; Jonathan Bodden, Port Isabel; Robert Burge, Kirbyville; Kevin Coldeway, Monahans; Tommy Dalke, Burkburnett; Chas Eads, Argyle; DJ Figueroa, Glen Rose; Stephon Forge, Mexia; Nolan Goebel, Cuero; Cole Gossett, Fort Stockton; Josh Howe, Goliad; Stavion Lowe, Brownwood; Richard Onzures, Midland Greenwood; Scott Reimer, Seminole; Cole Rhoades, Sweetwater; Stewart Price, Bridgeport; Andrew Ratliff, Llano; Erick Serafin, Bridgeport; Daniel Samia, Snyder; Klayton Smith, Cuero; Kody Stevens, La Vernia.
Ends/receivers: Robert Armstrong, Cuero; Brandal Jackson, Navasota; Joe Sanders, Rockdale; Daxton Swanson, Waco La Vega; Parker Taylor, Brownwood; Ty Taylor, Glen Rose.
Quarterbacks: Tyler Arndt, Cuero; Brian Bell, China Spring; Si'Darius Blackshire, Carthage; Dillon Chafin, Burnet; Dariand Godfrey, Gilmer; Jeremy Johnson, Silsbee; Case McCoy, Graham; Hunter Nix, Prosper; Jacolby Stokes, Navasota; Derek Thompson, Glen Rose; Joseph Vela, Rio Hondo; Chance Wallace, Canton.
Running backs: Ted Burns, Pittsburg; Ryan Fickel, Liberty Hill; Doug Gentry, Mexia; Jay Gould, Burkburnett; Doug Helmke, La Vernia; Troy McCartney, Celina; Dexter Pratt, Navasota; Cedric Wade, New Boston; Craig Whiteside, Vernon; Jamell Woodard, Sweeny; Kinsey Williams, Midland Greenwood; Kysan Woolverton, Caldwell.
Kickers: Mark Burfeind, Midland Greenwood; Tyler Dillon, Palestine Westwood; Blake Pennington, Van; William Markert, Yoakum.
Honorable mention defense
Linemen: Daniel Allen, Seminole; Lorenzo Barnes, Burkburnett; Lino Byrd, Navasota; Logan David, Rockdale; Steve Duncan, Farmersville; Josh Howe, Goliad; David Johnson, Argyle; Ryan Layman, Monahans; Zeke Riser, La Vernia; Jonathan Rockwell, Gilmer; Javier Roque, Port Isabel; Klayton Smith, Cuero.
Linebackers: Zach Bracken, Bridgeport; Alex Buckley, Palacios; Eugene Castillo, Navasota; Jagared Davis, Crockett; Luis Flandes, Port Isabel; Nic Hammett, Rockdale; Clay Hirt, Snyder; Robert Jiles, West Orange-Stark; Jesse Jennings, Abilene Wylie; Kesnick Jones, Navasota; Kyle Mishnick, Fort Stockton; Malachi Naef, Burkburnett; Jake Powell, Glen Rose; Jake Rangnow, Cuero; Hayden Rybiski, Texarkana Pleasant Grove; Tracer Skelton, Brownwood; Chase Snodgrass, Lorena; Mikey Wilson, Gilmer.
Backs: Robert Armstrong, Cuero; Hubbell Allen, Graham; Jordan Beach, Burkburnett; Aaron Franklin, Goliad; D.J. Galvan, Fort Stockton; Terrence Leach, Gladewater; Laramie Lee, Tyler Chapel Hill; Tanner Marshall, Nevada Community; Payton Ragsdale, Brownwood; Shade Roemisch, Snyder; Trevor Schuett, Bridgeport; Kenneth Turner, Snyder; Braylon Webb, Gilmer; Chase Wiggins, Farmersville.
Punter: Saul Martinez, Pittsburg.
link (http://www.hsgametime.com/dfw/sharedcontent/dws/content/topstories/stories/121708dnspohs3aallstate.3ccbe67.html)
let the B&M'ing begin ....
FIRST-TEAM OFFENSE
Player School Cl. Pos.
Justin Bates Liberty Hill Sr. OL
Dakota Hagler Gilmer Sr. OL
Brink Huffine Abilene Wylie Sr. OL
Brandon Terry Liberty Hill Sr. OL
Kendrick Robinson Tyler Chapel Hill Sr. OL
Brady Brown Argyle Sr. WR
Andrew Delgado Lyford Sr. WR
Casey Pachall Brownwood Sr. QB
Dwight Smith Carthage Sr. RB
Matthew Tucker Tyler Chapel Hill Sr. RB
Chris Whaley Madisonville Sr. RB
Aaron Wingfield Kennedale Sr. RB
James French China Spring Sr. K
Offensive Player Of The Year: Matthew Tucker, Tyler Chapel Hill
FIRST-TEAM DEFENSE
Player School Cl. Pos.
Ryan Boutwell China Spring Sr. DL
Tyler Brolo Tex. Pleasant Grove Sr. DL
Trevor Owens Monahans Sr. DL
Kevin Robinson West Orange-Stark Sr. DL
Clayton Kendrick Van Sr. LB
John Quint Dalhart Sr. LB
Stephen White La Feria Sr. LB
Xavier Daniels Giddings Sr. DB
Immanuel Morales Glen Rose Jr. DB
Aaron Rollins Sweeny Sr. DB
Michael Seidensticker Abilene Wylie Sr. DB
Shelby Miller Brownwood Sr. P
Defensive Player Of The Year: Xavier Daniels, Giddings
SECOND-TEAM OFFENSE
Player School Cl. Pos.
Michael Charron Kennedale Sr. OL
Corey Henson Bridgeport Sr. OL
Joshua Perez Rio Hondo Sr. OL
Josh Ross Sweetwater Sr. OL
Trent Sharp Burkburnett Sr. OL
Jesse Villa Midland Greenwood Sr. OL
Joe Daniel Granado Fort Stockton Sr. WR
Mike Hicks China Spring Sr. WR
Jake Willingham Van Alstyne Sr. QB
Corbin Green Bridgeport Jr. RB
Broam Hart Alvarado Jr. RB
Francisco Jaquez Fort Stockton Sr. RB
Saul Martinez Pittsburg So. K
SECOND-TEAM DEFENSE
Player School Cl. Pos.
Jacoby Alexander Van Sr. DL
Alonzo Garza Rio Hondo Sr. DL
George Ledesma Raymondville Sr. DL
Deshun Williams Carthage Jr. DL
Greg Attaway Pittsburg Jr. LB
Gilbert Hernandez Raymondville Sr. LB
Cody Lattimore Liberty Hill Sr. LB
Deantrey Locke Diboll Sr. DB
Kenneth Norman Sweetwater Jr. DB
Kyle Railsback Vernon Sr. DB
Malcolm Spriggs Navasota Sr. DB
Blake McColloch Midland Greenwood Sr. P
Honorable mention offense
Linemen: Tanner Andrews, Cameron Yoe; Jonathan Bodden, Port Isabel; Robert Burge, Kirbyville; Kevin Coldeway, Monahans; Tommy Dalke, Burkburnett; Chas Eads, Argyle; DJ Figueroa, Glen Rose; Stephon Forge, Mexia; Nolan Goebel, Cuero; Cole Gossett, Fort Stockton; Josh Howe, Goliad; Stavion Lowe, Brownwood; Richard Onzures, Midland Greenwood; Scott Reimer, Seminole; Cole Rhoades, Sweetwater; Stewart Price, Bridgeport; Andrew Ratliff, Llano; Erick Serafin, Bridgeport; Daniel Samia, Snyder; Klayton Smith, Cuero; Kody Stevens, La Vernia.
Ends/receivers: Robert Armstrong, Cuero; Brandal Jackson, Navasota; Joe Sanders, Rockdale; Daxton Swanson, Waco La Vega; Parker Taylor, Brownwood; Ty Taylor, Glen Rose.
Quarterbacks: Tyler Arndt, Cuero; Brian Bell, China Spring; Si'Darius Blackshire, Carthage; Dillon Chafin, Burnet; Dariand Godfrey, Gilmer; Jeremy Johnson, Silsbee; Case McCoy, Graham; Hunter Nix, Prosper; Jacolby Stokes, Navasota; Derek Thompson, Glen Rose; Joseph Vela, Rio Hondo; Chance Wallace, Canton.
Running backs: Ted Burns, Pittsburg; Ryan Fickel, Liberty Hill; Doug Gentry, Mexia; Jay Gould, Burkburnett; Doug Helmke, La Vernia; Troy McCartney, Celina; Dexter Pratt, Navasota; Cedric Wade, New Boston; Craig Whiteside, Vernon; Jamell Woodard, Sweeny; Kinsey Williams, Midland Greenwood; Kysan Woolverton, Caldwell.
Kickers: Mark Burfeind, Midland Greenwood; Tyler Dillon, Palestine Westwood; Blake Pennington, Van; William Markert, Yoakum.
Honorable mention defense
Linemen: Daniel Allen, Seminole; Lorenzo Barnes, Burkburnett; Lino Byrd, Navasota; Logan David, Rockdale; Steve Duncan, Farmersville; Josh Howe, Goliad; David Johnson, Argyle; Ryan Layman, Monahans; Zeke Riser, La Vernia; Jonathan Rockwell, Gilmer; Javier Roque, Port Isabel; Klayton Smith, Cuero.
Linebackers: Zach Bracken, Bridgeport; Alex Buckley, Palacios; Eugene Castillo, Navasota; Jagared Davis, Crockett; Luis Flandes, Port Isabel; Nic Hammett, Rockdale; Clay Hirt, Snyder; Robert Jiles, West Orange-Stark; Jesse Jennings, Abilene Wylie; Kesnick Jones, Navasota; Kyle Mishnick, Fort Stockton; Malachi Naef, Burkburnett; Jake Powell, Glen Rose; Jake Rangnow, Cuero; Hayden Rybiski, Texarkana Pleasant Grove; Tracer Skelton, Brownwood; Chase Snodgrass, Lorena; Mikey Wilson, Gilmer.
Backs: Robert Armstrong, Cuero; Hubbell Allen, Graham; Jordan Beach, Burkburnett; Aaron Franklin, Goliad; D.J. Galvan, Fort Stockton; Terrence Leach, Gladewater; Laramie Lee, Tyler Chapel Hill; Tanner Marshall, Nevada Community; Payton Ragsdale, Brownwood; Shade Roemisch, Snyder; Trevor Schuett, Bridgeport; Kenneth Turner, Snyder; Braylon Webb, Gilmer; Chase Wiggins, Farmersville.
Punter: Saul Martinez, Pittsburg.
link (http://www.hsgametime.com/dfw/sharedcontent/dws/content/topstories/stories/121708dnspohs3aallstate.3ccbe67.html)
let the B&M'ing begin ....