WOS87
12-13-2008, 10:07 PM
5A DI
Allen 23, Stony Point 21 FINAL
Fort Bend Hightower 28, SA Clark 7 FINAL
5A DII
Wylie 23, Copperas Cove 7 FINAL
Katy 41, Smithson Valley 19 FINAL
4A DI
Denton Guyer 20, Longview 19 (Half)
Lake Travis 56, Friendswood 22 FINAL
4A DII
Sulphur Springs 47, Everman 34 FINAL
Dayton 31, Kerrville Tivy 28 FINAL
3A DI - STATE CHAMPIONSHIP
Prosper 17, Waco La Vega 10 FINAL
3A DII
Celina 40, Liberty Hill 12 FINAL
Carthage 41, Giddings 14 FINAL
2A DI - STATE CHAMPIONSHIP
Muleshoe 48, Kirbyville 26 FINAL
2A DII
Cisco 33, Pottsboro 26 FINAL
Daingerfield 43, Blanco 7 FINAL
1A DI - STATE CHAMPIONSHIP
Canadian 38, Mart 7 FINAL
1A DII
Stratford 28, Albany 0 FINAL
Cayuga 42, Ganado 7 FINAL
6-man DI - STATE CHAMPIONSHIP
Strawn 58, Follett 29 FINAL
6-man DII - STATE CHAMPIONSHIP
Borden County 54, Woodson 8 FINAL
Congrats to Prosper, Muleshoe, Canadian, Strawn and Borden County... the first 5 State Champions crowned so far in 2008
Region I won 7 out of 11 games against Region II in semifinal games (with the Longview game still in progress)
Region III won 11 out of 12 games against Region IV in semifinal games
Representatives Playing in State Championship Games from each Region are as follows:
Region I: 7 State Finalists - Allen(5A1),Wylie(5A2), Muleshoe(2A1), Cisco(2A2), Canadian(1A1), Stratford(1A2), Follett(6man1)
Region II: 4 State Finalists - Sulphur Springs(4A2), Prosper(3A1), Celina(3A2) Borden County(6man2)
Region III: 11 State Finalists - Fort Bend Hightower(5A1), Katy(5A2), Dayton(4A2), Waco La Vega(3A1), Carthage(3A2), Kirbyville(2A1), Daingerfield(2A2), Mart(1A1), Cayuga(1A2), Strawn(6man1), Woodson(6man2)
Region IV: 1 State Finalist - Lake Travis(4A1)
1 Finalist has yet to be determined (the Longview-Guyer winner)
Allen 23, Stony Point 21 FINAL
Fort Bend Hightower 28, SA Clark 7 FINAL
5A DII
Wylie 23, Copperas Cove 7 FINAL
Katy 41, Smithson Valley 19 FINAL
4A DI
Denton Guyer 20, Longview 19 (Half)
Lake Travis 56, Friendswood 22 FINAL
4A DII
Sulphur Springs 47, Everman 34 FINAL
Dayton 31, Kerrville Tivy 28 FINAL
3A DI - STATE CHAMPIONSHIP
Prosper 17, Waco La Vega 10 FINAL
3A DII
Celina 40, Liberty Hill 12 FINAL
Carthage 41, Giddings 14 FINAL
2A DI - STATE CHAMPIONSHIP
Muleshoe 48, Kirbyville 26 FINAL
2A DII
Cisco 33, Pottsboro 26 FINAL
Daingerfield 43, Blanco 7 FINAL
1A DI - STATE CHAMPIONSHIP
Canadian 38, Mart 7 FINAL
1A DII
Stratford 28, Albany 0 FINAL
Cayuga 42, Ganado 7 FINAL
6-man DI - STATE CHAMPIONSHIP
Strawn 58, Follett 29 FINAL
6-man DII - STATE CHAMPIONSHIP
Borden County 54, Woodson 8 FINAL
Congrats to Prosper, Muleshoe, Canadian, Strawn and Borden County... the first 5 State Champions crowned so far in 2008
Region I won 7 out of 11 games against Region II in semifinal games (with the Longview game still in progress)
Region III won 11 out of 12 games against Region IV in semifinal games
Representatives Playing in State Championship Games from each Region are as follows:
Region I: 7 State Finalists - Allen(5A1),Wylie(5A2), Muleshoe(2A1), Cisco(2A2), Canadian(1A1), Stratford(1A2), Follett(6man1)
Region II: 4 State Finalists - Sulphur Springs(4A2), Prosper(3A1), Celina(3A2) Borden County(6man2)
Region III: 11 State Finalists - Fort Bend Hightower(5A1), Katy(5A2), Dayton(4A2), Waco La Vega(3A1), Carthage(3A2), Kirbyville(2A1), Daingerfield(2A2), Mart(1A1), Cayuga(1A2), Strawn(6man1), Woodson(6man2)
Region IV: 1 State Finalist - Lake Travis(4A1)
1 Finalist has yet to be determined (the Longview-Guyer winner)