WOS87
11-13-2008, 05:01 PM
It's always interesting to see what the playoff bracket would have looked like if there were still only one unified 3A bracket with 2 teams per district qualifying.
Whichever teams made it out of Regions I and III in particular would have gone through quite a minefield
Region I
(1C)Lubbock Cooper vs (2R)Sweetwater
(3C)Monahans vs (4R)Pecos
(5C)Bridgeport vs BYE
(7C)China Spring vs (8R)Burnet
(1R)Dalhart vs (2C)Abilene Wylie
(3R)Midland Greenwood vs (4C)Fort Stockton
(5R) Burkburnett vs BYE
(7R)Glen Rose vs (8C)Liberty Hill
Region II
(9C)Prosper vs (10R)Van Alstyne
(11C)Dallas Madison vs (12R)Alvarado
(13C)Farmersville vs (14R)Eustace
BYE vs (16R)Pittsburg
(9R)Celina vs (10C)Paris
(11R)Dallas Roosevelt vs (12C)Kaufman
(13R)Lucas Lovejoy vs (14C)Van
BYE vs (16C)New Boston
Region III
(17C)Gilmer vs (18R)Diboll
(19C) Waco La Vega vs (20R) Crockett
(21C) West Orange-Stark vs (22R) Coldspring
BYE vs (24R) Rockdale
(17R)Chapel Hill vs (18C) Carthage
(19R) Mexia vs (20C) Palestine Westwood
(21R) Silsbee vs (22C) Cleveland
BYE vs (24C) Navasota
Region IV
(25C) Bellville vs (26R) Needville
(27C) La Vernia vs (28R) Yoakum
(29C) Bandera vs BYE
(31C) Sinton vs (32R) Lyford
(25R) Giddings vs (26C) Sweeny
(27R) Somerset vs (28C) Cuero
(29R) Pearsall vs BYE
(31R) Robstown vs (32C) Rio Hondo
3rd Place teams which would be done for the season include:
Region I: Lubbock Estacado, Snyder, Seminole, Clint, Vernon, West and Llano
Region II: Argyle, North Lamar, Carrollton Ranchview, Kennedale, Nevada Community, Kemp and Pleasant Grove
Region III: Tatum, Jasper, Lorena, Brownsboro, Hardin-Jefferson, Huffman and Caldwell
Region IV: Sealy, Wharton, Poteet, Goliad, Devine, Ingleside and La Feria
Whichever teams made it out of Regions I and III in particular would have gone through quite a minefield
Region I
(1C)Lubbock Cooper vs (2R)Sweetwater
(3C)Monahans vs (4R)Pecos
(5C)Bridgeport vs BYE
(7C)China Spring vs (8R)Burnet
(1R)Dalhart vs (2C)Abilene Wylie
(3R)Midland Greenwood vs (4C)Fort Stockton
(5R) Burkburnett vs BYE
(7R)Glen Rose vs (8C)Liberty Hill
Region II
(9C)Prosper vs (10R)Van Alstyne
(11C)Dallas Madison vs (12R)Alvarado
(13C)Farmersville vs (14R)Eustace
BYE vs (16R)Pittsburg
(9R)Celina vs (10C)Paris
(11R)Dallas Roosevelt vs (12C)Kaufman
(13R)Lucas Lovejoy vs (14C)Van
BYE vs (16C)New Boston
Region III
(17C)Gilmer vs (18R)Diboll
(19C) Waco La Vega vs (20R) Crockett
(21C) West Orange-Stark vs (22R) Coldspring
BYE vs (24R) Rockdale
(17R)Chapel Hill vs (18C) Carthage
(19R) Mexia vs (20C) Palestine Westwood
(21R) Silsbee vs (22C) Cleveland
BYE vs (24C) Navasota
Region IV
(25C) Bellville vs (26R) Needville
(27C) La Vernia vs (28R) Yoakum
(29C) Bandera vs BYE
(31C) Sinton vs (32R) Lyford
(25R) Giddings vs (26C) Sweeny
(27R) Somerset vs (28C) Cuero
(29R) Pearsall vs BYE
(31R) Robstown vs (32C) Rio Hondo
3rd Place teams which would be done for the season include:
Region I: Lubbock Estacado, Snyder, Seminole, Clint, Vernon, West and Llano
Region II: Argyle, North Lamar, Carrollton Ranchview, Kennedale, Nevada Community, Kemp and Pleasant Grove
Region III: Tatum, Jasper, Lorena, Brownsboro, Hardin-Jefferson, Huffman and Caldwell
Region IV: Sealy, Wharton, Poteet, Goliad, Devine, Ingleside and La Feria