WOS87
10-25-2008, 05:30 PM
In my predictions for this past week's Region IV games I went 17-5 (77%)
25-3A
Remaining games: (My Pick)
Columbus vs La Grange (La Grange to win)
Smithville vs Giddings (Giddings to win)
Sealy vs Bellville (Bellville to win)
La Grange vs Sealy (Sealy to win)
Giddings vs Columbus (Giddings to win)
Bellville vs Smithville (Bellville to win)
Projected Final Standings
1st - Bellville 5-0 --- D2
2nd - Giddings 4-1 --- D2
3rd - Sealy 3-2 --- D1
4th - Smithville 2-3
5th - La Grange 1-4
6th - Columbus 1-4
26-3A
Remaining games: (My Pick)
Sweeny vs Brookshire Royal (Sweeny to win)
West Columbia vs Wharton (Wharton to win)
Needville vs Stafford (Needville to win)
Wharton vs Sweeny (Sweeny to win)
Brookshire Royal vs Needville (Royal to win)
Stafford vs West Columbia (West Columbia to win)
Projected Final Standings
1st - Sweeny 5-0 --- D2
2nd - Wharton 4-1 --- D1
3rd - Brookshire Royal 3-2 --- D2
4th - Needville 2-3
5th - West Columbia 1-4
6th - Stafford 0-5
27-3A
Remaining games: (My Pick)
La Vernia vs SA Sam Houston (La Vernia to win)
Marion vs La Vernia (La Vernia to win)
SA Sam Houston vs Poteet (Poteet to win)
Luling vs Somerset (Somerset to win)
Poteet vs Marion (Poteet to win)
Somerset vs SA Sam Houston (Somerset to win)
La Vernia vs Luling (La Vernia to win)
Projected Final Standings
1st - La Vernia 5-0 --- D2
2nd - Somerset 4-1 --- D1
3rd - Poteet 3-2 --- D2
4th - Marion 2-3
5th - San Antonio Sam Houston 1-4
6th - Luling 0-5
28-3A
Remaining games: (My Pick)
Gonzales vs Cuero (Cuero to win)
Edna vs Goliad (Goliad to win)
Yoakum vs Palacios (Yoakum to win)
Cuero vs Edna (Cuero to win)
Palacios vs Gonzales (Gonzales to win)
Goliad vs Yoakum (Yoakum to win)
Projected Final Standings
1st - Cuero 5-0 --- D1
2nd - Yoakum 4-1 --- D2
3rd - Goliad 3-2 --- D2
4th - Edna 2-3
5th - Gonzales 1-4
6th - Palacios 0-5
29-3A
Remaining games: (My Pick)
Hondo vs Bandera (Bandera to win)
Lytle vs Devine (Devine to win)
Carrizo Springs vs Pearsall (Pearsall to win)
Devine vs Carrizo Springs (Devine to win)
Bandera vs Lytle (Bandera to win)
Pearsall vs Crystal City (Pearsall to win)
Projected Final Standings
1st - Bandera 6-0 --- D1
2nd - Pearsall 5-1 --- D2
3rd - Devine 4-2 --- D2
4th - Hondo 3-3
5th - Crystal City 2-4
6th - Lytle 1-5
7th - Carrizo Springs 0-6
31-3A
Remaining games: (My Pick)
Ingleside vs Sinton (Sinton to win)
CC West Oso vs Aransas Pass (West Oso to win)
Orange Grove vs Mathis (Mathis to win)
Falfurrias vs Robstown (Robstown to win)
Robstown vs Ingleside (Ingleside to win)
Aransas Pass vs Orange Grove (OG to win)
Sinton vs CC West Oso (Sinton to win)
Mathis vs Falfurrias (Mathis to win)
Projected Final Standings
1st - Sinton 7-0 --- D2
2nd - Ingleside 5-2 --- D2
3rd - Robstown 5-2 --- D1
4th - Corpus Christi West Oso 4-3
5th - Mathis 3-4
6th - Orange Grove 3-4
7th - Aransas Pass 1-6
8th - Falfurrias 0-7
32-3A
Remaining games: (My Pick)
Lyford vs Rio Hondo (RH to win)
Port Isabel vs Raymondville (Raymondville to win)
Zapata vs Progreso (Zapata to win)
La Feria vs Hidalgo (Hidalgo to win)
Rio Hondo vs La Feria (RH to win)
Progreso vs Port Isabel (PI to win)
Raymondville vs Lyford (Raymondville to win)
Hidalgo vs Zapata (Hidalgo to win)
Projected Final Standings
1st - Rio Hondo 6-1 --- D2
2nd - Hidalgo 5-2 --- D1
3rd - Raymondville 5-2 --- D2
4th - Lyford 4-3
5th - La Feria 3-4
6th - Zapata 3-4
7th - Port Isabel 2-5
8th - Progreso 0-7
PROJECTED REGION IV PLAYOFF MATCHUPS
Division I
Sealy vs Wharton
Somerset vs Cuero
Bandera vs BYE
Robstown vs Hidalgo
Division II
Bellville vs Brookshire Royal
La Vernia vs Goliad
Pearsall vs BYE
Sinton vs Raymondville
Giddings vs Sweeny
Poteet vs Yoakum
Devine vs BYE
Ingleside vs Rio Hondo
25-3A
Remaining games: (My Pick)
Columbus vs La Grange (La Grange to win)
Smithville vs Giddings (Giddings to win)
Sealy vs Bellville (Bellville to win)
La Grange vs Sealy (Sealy to win)
Giddings vs Columbus (Giddings to win)
Bellville vs Smithville (Bellville to win)
Projected Final Standings
1st - Bellville 5-0 --- D2
2nd - Giddings 4-1 --- D2
3rd - Sealy 3-2 --- D1
4th - Smithville 2-3
5th - La Grange 1-4
6th - Columbus 1-4
26-3A
Remaining games: (My Pick)
Sweeny vs Brookshire Royal (Sweeny to win)
West Columbia vs Wharton (Wharton to win)
Needville vs Stafford (Needville to win)
Wharton vs Sweeny (Sweeny to win)
Brookshire Royal vs Needville (Royal to win)
Stafford vs West Columbia (West Columbia to win)
Projected Final Standings
1st - Sweeny 5-0 --- D2
2nd - Wharton 4-1 --- D1
3rd - Brookshire Royal 3-2 --- D2
4th - Needville 2-3
5th - West Columbia 1-4
6th - Stafford 0-5
27-3A
Remaining games: (My Pick)
La Vernia vs SA Sam Houston (La Vernia to win)
Marion vs La Vernia (La Vernia to win)
SA Sam Houston vs Poteet (Poteet to win)
Luling vs Somerset (Somerset to win)
Poteet vs Marion (Poteet to win)
Somerset vs SA Sam Houston (Somerset to win)
La Vernia vs Luling (La Vernia to win)
Projected Final Standings
1st - La Vernia 5-0 --- D2
2nd - Somerset 4-1 --- D1
3rd - Poteet 3-2 --- D2
4th - Marion 2-3
5th - San Antonio Sam Houston 1-4
6th - Luling 0-5
28-3A
Remaining games: (My Pick)
Gonzales vs Cuero (Cuero to win)
Edna vs Goliad (Goliad to win)
Yoakum vs Palacios (Yoakum to win)
Cuero vs Edna (Cuero to win)
Palacios vs Gonzales (Gonzales to win)
Goliad vs Yoakum (Yoakum to win)
Projected Final Standings
1st - Cuero 5-0 --- D1
2nd - Yoakum 4-1 --- D2
3rd - Goliad 3-2 --- D2
4th - Edna 2-3
5th - Gonzales 1-4
6th - Palacios 0-5
29-3A
Remaining games: (My Pick)
Hondo vs Bandera (Bandera to win)
Lytle vs Devine (Devine to win)
Carrizo Springs vs Pearsall (Pearsall to win)
Devine vs Carrizo Springs (Devine to win)
Bandera vs Lytle (Bandera to win)
Pearsall vs Crystal City (Pearsall to win)
Projected Final Standings
1st - Bandera 6-0 --- D1
2nd - Pearsall 5-1 --- D2
3rd - Devine 4-2 --- D2
4th - Hondo 3-3
5th - Crystal City 2-4
6th - Lytle 1-5
7th - Carrizo Springs 0-6
31-3A
Remaining games: (My Pick)
Ingleside vs Sinton (Sinton to win)
CC West Oso vs Aransas Pass (West Oso to win)
Orange Grove vs Mathis (Mathis to win)
Falfurrias vs Robstown (Robstown to win)
Robstown vs Ingleside (Ingleside to win)
Aransas Pass vs Orange Grove (OG to win)
Sinton vs CC West Oso (Sinton to win)
Mathis vs Falfurrias (Mathis to win)
Projected Final Standings
1st - Sinton 7-0 --- D2
2nd - Ingleside 5-2 --- D2
3rd - Robstown 5-2 --- D1
4th - Corpus Christi West Oso 4-3
5th - Mathis 3-4
6th - Orange Grove 3-4
7th - Aransas Pass 1-6
8th - Falfurrias 0-7
32-3A
Remaining games: (My Pick)
Lyford vs Rio Hondo (RH to win)
Port Isabel vs Raymondville (Raymondville to win)
Zapata vs Progreso (Zapata to win)
La Feria vs Hidalgo (Hidalgo to win)
Rio Hondo vs La Feria (RH to win)
Progreso vs Port Isabel (PI to win)
Raymondville vs Lyford (Raymondville to win)
Hidalgo vs Zapata (Hidalgo to win)
Projected Final Standings
1st - Rio Hondo 6-1 --- D2
2nd - Hidalgo 5-2 --- D1
3rd - Raymondville 5-2 --- D2
4th - Lyford 4-3
5th - La Feria 3-4
6th - Zapata 3-4
7th - Port Isabel 2-5
8th - Progreso 0-7
PROJECTED REGION IV PLAYOFF MATCHUPS
Division I
Sealy vs Wharton
Somerset vs Cuero
Bandera vs BYE
Robstown vs Hidalgo
Division II
Bellville vs Brookshire Royal
La Vernia vs Goliad
Pearsall vs BYE
Sinton vs Raymondville
Giddings vs Sweeny
Poteet vs Yoakum
Devine vs BYE
Ingleside vs Rio Hondo