44INAROW
04-06-2008, 11:08 AM
sorry it's so long - but hate to leave anyone off......
PS Cuero is taking someone to Regionals in the Mile Run.. a Freshman.. It was the feelgood moment of the day - watching this "little fellow" run his race against "the big boys" I dont' know any of way to describe it - the entire stands (not just Cuero folks) were chanting his name for 300 Meters at least - Way to go Buster :) Also congrats to Gobbler84 for winning the discus :)
District 29-3A Meet
CUERO Following are results from the District 29-3A meet held Thursday and Saturday at Gobbler Stadium:
Girls
Team totals 1. Cuero, 162.75; 2. Gonzales, 149; 3. Goliad, 132.75; 4. Yoakum, 96.75; 5. Palacios, 66.75.
Discus 1. Kamry Horton, Cuero, 112-4; 2. Victoria Briones, Goliad, 106-11.5; 3. Laura Hahn, Cuero, 99-7; 4. Brooke Polk, Palacios, 98-8.5; 5. Amanda Longoria, Gonzales, 95-2; 6. Cranisha Johnson, Yoakum, 86-9.
Triple jump 1. Kelsey Washington, Cuero, 36-5.5; 2. Tameika Harris, Yoakum, 35-6.5; 3. Emily Reese, Cuero, 33-9.5; 4. Ashley Carrera, Goliad, 32-11; 5. Brianna Bartosh, Cuero, 32-7.75; 6. Brittany Washington, Yoakum, 31-8.
Pole vault 1. Amber Green, Yoakum, 9-6; 2. Cheyenne May, Goliad, 9-0; 3. Abilgail Wallace, Palacios, 8-6; 4. Kirsti Kelley, Yoakum, 7-6; 5. Amber Huntley, Goliad, 7-6; 6. Juana Maldonado, Palacios, 7-0.
High jump 1. Shelby Zigmund, Gonzales, 5-6; 2. Megan Lange, Cuero, 5-0; 3. Nicole Cowan, Yokaum, 4-10; 4. Kelley, Yoakum, 4-10; 5. (tie) Jenna Treybig, Palacios, Mallorie Schafer, Yoakum, Brittany Miller, Cuero & Mercedes Castro, Goliad, 4-8.
Long jump 1. Amanda Clemons, Goliad, 19-5.5; 2. Harris, Yoakum, 18-2.5; 3. ShaNeal Mayfield, Cuero, 17-3.5; 4. Delicia Johnson, Gonzales, 17-2; 5. Brianna Pavlicek, Yoakum, 16-8; 6. Jill Fullilove, Gonzales, 16-6.25.
Shot put 1. Ariel Machacek, Yoakum, 36-1.5; 2. Johnson, Yoakum, 35-6; 3. Tamshay Jefferson, Gonzales, 33-11; 4. La Vera, Johnson, Cuero, 33-9; 5. Polk, Palacios, 33-7; 6. Katie McClung, Cuero, 32-7.
3200 1. Maria Aguayo, Gonzales, 12:09.14; 2. Kelsey Ostrander, Gonzales, 12:36.70; 3. Blaine Morgan, Gonzales, 13:11.43; 4. Kayla Shafer, Goliad, 14:12.75; 6. Kelsey Fojtic, Goliad, 16:29.50.
400 relay 1. Goliad, 49.80; 2. Cuero, 49.94; 3. Yoakum, 50.09; 4. Gonzales, 50.45; 5. Palacios, 52.63.
800 1. Channing Bruns, Goliad, 2:31.78; 2. Mindy Miller, Gonzales, 2:32.16; 3. Castro, Goliad, 2:32.17; 4. Lange, Cuero, 2:38.50; 5. Sara Warzecha, Cuero, 2:41.20; 6. Alex Sanchez, Gonzales, 2:43.78.
100 hurdles 1. Clemons, Goliad, 14.73; 2. Reese, Cuero, 15.63; 3. Kendra Schumacher, Cuero, 15.69; 4. Brianna Bartosh, Cuero, 16.18; 5. Danielle Matula, Goliad, 16.98; 6. Stormi Preiss, Goliad, 17.34.
100 1. Harris, Yoakum, 12.15; 2. Hillary Garcia, Palacios, 12.77; 3. Taylor Wade, Cuero, 12.82; 4. Delisha Johnson, Gonzales, 12.87; 5. Leal, Goliad, 13.14; 6. Jazmine Perry, Goliad, 13.25.
800 relay 1. Cuero, 1:46.00; 2. Gonzales, 1:46.84; 3. Goliad, 1:46.85; 4. Palacios, 1:57.88.
400 1. Tezna Roy, Palacios, 1:00.81; 2. Keira Steemer, Gonzales, 1:02.69; 3. Castro, Goliad, 1:03.13; 4. Lori Bumguardner, Palacios, 1:03.23; 5. Brittany Miller, Cuero, 1:04.30.
300 hurdles 1. Reese, Cuero, 47.44; 2. Schumacher, Cuero, 48.08; 3. Fullilove, Gonzales, 48.16; 4. Priess, Goliad, 48.66; 5. Gabriel Garcia, Palacios, 49.33; 6. Bartosh, Cuero, 49.68.
200 1. Zigmond, Gonzales, 25.26; 2. Harris, Yoakum, 25.83; 3. Shyra Walker, Cuero, 26.01; 4. Mayfield, Cuero, 26.83; 5. Brittany Johnson, Cuero, 27.82; 6. Delicia Johnson, Gonzales, 27.52.
1600 1. Aguayo, Gonzales, 5:35.93; 2. Ostrander, Gonzales, 5:41.89; 3. Morgan, Gonzales, 5:51.70; 4. Lacey Warner, Palacios, 6:18.55; 5. Warzecha, Cuero, 6:23.64; 6. Lilibeth Saldierna, Palacios, 6:36.38.
1600 relay 1. Goliad, 4:08.53; 2. Gonzales, 4:10.32; 3. Palacios, 4:10.68; 4. Cuero, 4:19.24; 5. Yoakum, 4:25.00.
Boys
Team totals 1. Cuero, 189; 2. Yoakum, 140; 3. Gonzales, 126; 4. Palacios, 82; 5. Goliad, 73.
Shot put 1. Josh Howe, Goliad, 48-9; 2. William Markert, Yoakum, 48-2; 3. Jarris Eldridge, Yoakum, 44-1; 4. Marshall Lambrecht, Gonzales, 43-11.5; 5. Desmond Patton, Cuero, 43-0; 6. Alex Buckley, Palacios, 42-7.5.
High jump 1. Markert, Yoakum, 6-6; 2. Robert Armstrong, Cuero, 6-4; 3. Justin Hastings, Gonzales, 6-0; 4. Charles Hastings, Gonzales, 6-0; 5. Cameron Ruschhaupt, Cuero, 5-8; 6. Jesse Martinez, Cuero, 5-8.
Long jump 1. Brent Johnson, Cuero, 22-6.5; 2. Isaiah Glover, Cuero, 21-4; 3. Armstrong, Cuero, 20-11; 4. Khevin Armelin, Gonzales, 20-5; 5. John Scott, Gonzales, 20-4.5; 6. Aaron Franklin, Goliad, 20-4.
Triple jump 1. Glover, Cuero, 44-7; 2. Franklin, Goliad, 42-11; 3. Armand-Avery Green, Cuero, 42-8; 4. B. Johnson, Cuero, 41-9; 5. Armelin, Gonzales, 38-9.5; 6. Kieran Johson, Gonzales, 38-6.
Pole vault 1. Cole Taylor, Cuero, 11-0; 2. Carson Washington, Yoakum, 10-6; 3. Korey Kelley, Yoakum, 10-0; 4. Tanner Walker, Gonzales, 9-0.
Discus 1. Kaeron Johnson, Cuero, 163-6; 2. Patton, Cuero, 154-5; 3. Markert, Yoakum, 148-10.5; 4. Al. Buckley, Palacios, 144-8; 5. Ross Kelley, Yoakum, 142-5.5; 6. William Bowden, Yoakum, 124-1.
3200 1. Jorge Jaime, Gonzales, 10:19.98; 2. Martin Torres, Yoakum, 11:09.82; 3. Justin Moya, Goliad, 11:24.37; 4. Edwin Hernandez, Yoakum, 11:56.25; 5. Joseph Hooper, Palacios, 12:05.49; 6. Raziel Romero, Gonzales, 12:43.47.
400 relay 1. Cuero, 43.32; 2. Gonzales, 44.50; 3. Yoakum, 44.90; 4. Goliad, 45.00; 5. Palacios, 45.73.
800 1. Tyler Owens, Gonzales, 2:04.51; 2. Lee Cink, Palacios, 2:06.39; 3. Casey Bowen, Goliad, 2:06.72; 4. John Sholts, Palacios, 2:09.23; 5. Damion Shields, Yoakum, 2:10.69; 6. Landry Wilson, Gonzales, 2:12.22.
110 hurdles 1. Jordan Anderson, Palacios, 14.69; 2. Markert, Yoakum, 15.07; 3. Armstrong, Cuero, 15.36; 4. Derrick Burk, Yoakum, 15.82; 5. Alex Sheppard, Cuero, 16.10; 6. Jesse Martinez, Cuero, 16.54.
100 1. Green, Cuero, 11.16; 2. Ryan Berkovsky, Yoakum, 11.33; 3. Mat Berkovsky, Yoakum, 11.39; 4. D. Hastings, Gonzales, 11.40; 5. Darian Eagles, Cuero, 11.41.
800 relay 1. Cuero, 1:33.15; 2. Gonzales, 1:34.77; 3. Goliad, 1:34.84; 4. Yoakum, 1:35.22; 5. Palacios, 1:35.70.
400 1. James Murphy, Palacios, 51.66; 2. Ivan Guerrero, Gonzales, 53.28; 3. Dillon Caka, Yoakum, 53.69; 4. Wes Bolech, Gonzales, 54.19; 5. Mason Blaschke, Cuero, 54.27; 6. K. Johnson, Gonzales, 54.31.
300 hurdles 1. Franklin, Goliad, 38.76; 2. Markert, Yoakum, 40.75; 3. Anderson, Palacios, 41.43; 4. Sheppard, Cuero, 41.48; 5. Lane Wenske, Yoakum, 42.79; 6. Brandon Boedeker, Cuero, 43.23.
200 1. Aaron Allen, Gonzales, 22.82; 2. Jake Garrett, Goliad, 23.25; 3. Eagles, Cuero, 23.27; 4. Green, Cuero, 23.50; 4. Lavaughn Friar, Yoakum, 23.57; 6. Dustin Diaz, Palacios, 23.76.
1600 1. Jaime, Gonzales, 4:33.90; 2. Cink, Palacios, 4:54.19; 3. Paul Hansel, Cuero, 4:54.68; 4. John Sholts, Palacios, 5:01.64; 5. Roberto Aleman, Yoakum, 5:00.81; 6. Torres, Yoakum, 5:09.02.
1600 relay 1. Cuero, 3:29.52; 2. Palacios, 3:34.56; 3. Yoakum, 3:41.23; 4. Gonzales, 3:41.90; 5. Goliad, 3:44.53.
Powered by vBulletin® Version 4.2.3 Copyright © 2024 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.