SpeedOption
12-02-2007, 03:31 PM
5A
DIVISION I
Euless Trinity vs. Arlington Bowie
4 Saturday Texas Stadium
Plano vs. Skyline
2 Saturday Mesquite Memorial Stadium
North Shore vs. Hightower
1 Saturday Rice University
SA Reagan vs. Judson
4 Saturday Alamodome
DIVISION II
Abilene vs. Hebron
1 Saturday Texas Stadium
Longview vs. Pflugerville
1 Saturday Waco ISD Stadium
Katy vs. FB Clements
7 Saturday at Rice University
Smithson Valley vs. SA Madison
Noon Saturday Alamodome
CLASS 4A
DIVISION I
Aledo vs. Copperas Cove
7 Saturday Baylor
Lamar Consol. vs. New Braunfels
7 Saturday San Marcus' Bobcat Stadium
DIVISION II
WF Rider vs. Everman
8 Saturday Texas Stadium
Highland Park vs. West Mesquite
7:30 Friday Texas Stadium
Waller vs. Dayton
7:30 Friday Cypress Berry Center
Lake Travis vs. Beeville Jones
7:30 Friday Alamodome
CLASS 3A
DIVISION I
Abilene Wylie vs. Gilmer
6 Saturday Birdville
Liberty Hill vs Pleasanton
8 Saturday Alamodome
DIVISION II
Snyder vs. Vernon
7:30 Fridy Abilene Shotwell
Celina vs. Glen Rose
4 Satuday Justin Northwest
LaVega vs. China Spring
1 Saturday at Baylor
Palacios vs. Cuero
7 Friday, Victoria
CLASS 2A
DIVISION I
Early vs. Farmersville
TBD Saturday, Waco ISD Stadium
Tatum vs Salado
6 Saturday Corsicana
DIVISION II
Canadian vs. Idalou
2 p.m. Saturday, Kimbrough Memorial Stadium, Canyon
Cisco vs. Boyd
TBD
Elysian Fields vs. Arp
7:30 Friday Gladewater
Refugio vs. Rice Consol
7:30 p.m. Friday, San Antonio's Ferris Stadium
CLASS A
DIVISION I
Sunray vs. Seymour
6 Saturday Lubbock Lowrey
Alto vs. Granger
7:30 Friday Huntsville's Bowers Stadium
DIVISION II
Nazareth vs. Sundown
2 p.m. Saturday, Littlefield HS
Windthorst vs. Munday
2 p.m. Saturday, Wichita Falls Memorial Stadium
Maud vs. Tenaha
7:30 Friday Tatum
Bremond vs. Harper
7:30 Friday Pflugerville Connally
6M Div. I
Region I and II
Rankin (11-1) vs. Rule (12-0), 5 p.m. Saturday, San Angelo Stadium, San Angelo
Region III and IV
Trinidad (11-1) vs. Richland Springs (12-0), 7:30 p.m. Friday, Hico
6M Div. II
Region I and II
Jayton (9-4) vs. Matador Motley County (12-1), 7:30 p.m. Friday, Lubbock's Lowrey Field
Region III and IV
Woodson (11-2) vs. Gustine (10-2), 7:30 p.m. Friday, Trent
THIRD ROUND
Class 5A: Division I
Region I Semifinals
Euless Trinity 38, Odessa Permian 14
Arlington Bowie 37, Lubbock Coronado 14
Region II Semifinals
Dallas Skyline 13, Round Rock 10
Plano 31, Spring Westfield 19
Region III Semifinals
FB Hightower 24, Cy Ridge 21
North Shore 45, Cy Fair 31
Region IV Semifinals
Converse Judson 34, La Joya 16
Reagan 49, Los Fresnos 28
Class 5A: Division II
Region I Semifinals
Abilene 22, Southlake Carroll 21
Hebron 35, Mansfield Timberview 28
Region II Semifinals
Pflugerville 20, Dallas Carter 18
Longview 40, Leander 21
Region III Semifinals
Clements 31, Stratford 27
Katy 30, Pasadena Memorial 14
Region IV Semifinals
SA Madison 59, Welasco 42
Smithson Valley 55 Harlingen South 7
Class 4A: Division I
Region I Finals
Aledo 31, Wolfforth Frenship 28
Region II Finals
Copperas Cove 48, McKinney Boyd 26
Region III Finals
Lamar Consolidated 17, Austin LBJ 14 (OT)
Region IV Finals
New Braunfels 38, Gregory-Portland 14
Class 4A: Division II
Region I Semifinals
WF Rider 59, Estacado 0
Everman 48, Hereford 6
Region II Semifinals
West Mesquite 41, Red Oak Cliff 34
Highland Park 36, South Oak Cliff 13
Region III Semifinals
Dayton 43, Livingston 0
Waller 42, Lumberton 14
Region IV Semifinals
Beeville Jones 24, Cibolo Steele 10
Lake Travis 45, Calallen 14
Class 3A: Division I
Region I Finals
Abilene Wylie 28, Andrews 14
Region II Finals
Gilmer 42, Dallas Roosevelt 36
Region III Finals
Liberty Hill 48, Navasota 14
Region IV Finals
Pleasanton 16, Gonzales 13 (OT)
Class 3A: Division II
Region I Semifinals
Snyder 34, Argyle 27
Vernon 33, Seminole 3
Region II Semifinals
Celina 50, Pittsburg 23
Glen Rose 24, Pleasant Grove 21
Region III Semifinals
La Vega 20, West Orange Stark 12
China Spring 35, Kirbyville 14
Region IV Semifinals
Palacios 31, Llano 20
Cuero 29, Wimberley 15
Class 2A: Division I
Region I Finals
Early 17, Littlefield 14
Region II Finals
Farmersville 42, Caddo Mills 6
Region III Finals
Tatum 20, Newton 16
Region IV Finals
Salado 60, Santa Rosa 0
Class 2A: Division II
Region I Semifinals
Canadian 21, Coleman 18
Idalou 38, Blanco 14
Region II Semifinals
Cisco 21, Gunter 14
DeKalb 38, Boyd 15
Region III Semifinals
Arp 24, Corrigan-Camden 6
Elysian Fields 20, Crawford 3
Region IV Semifinals
Altair Rice 29, Stockdale 28
Refugio 21, East Bernard 14
Class 1A: Division I
Region I Finals
Sunray 22, McCamey 19
Region II Finals
Seymour 27, Valley Mills 10
Region III Finals
Alto 46, Joaquin 6
Region IV Finals
Granger 35, Shiner 28
Class 1A: Division II
Region I Semifinals
Sundown 32, White Deer 16
Nazareth 24, Iraan 17
Region II Semifinals
Windthorst 39, Goldthwaite 15
Munday 35, Roscoe 27
Region III Semifinals
Maud 20, Cayuga 12
Tenaha 50, Grapeland 27
Region IV Semifinals
Bremond 21, D'Hanis 14
Harper 32, Sabinal 0
SIX-MAN
Gustine 67, Zephyr 56
Jayton 56, Sanderson 8
Matador Motley County 42, Follett 30
Rankin 50, Lenorah Grady 29
Richland Springs 76, Calvert 26
Rule 59, Turkey Valley 14
Trinidad 69, Abbott 24
Woodson 89, Vernon Northside 60
DIVISION I
Euless Trinity vs. Arlington Bowie
4 Saturday Texas Stadium
Plano vs. Skyline
2 Saturday Mesquite Memorial Stadium
North Shore vs. Hightower
1 Saturday Rice University
SA Reagan vs. Judson
4 Saturday Alamodome
DIVISION II
Abilene vs. Hebron
1 Saturday Texas Stadium
Longview vs. Pflugerville
1 Saturday Waco ISD Stadium
Katy vs. FB Clements
7 Saturday at Rice University
Smithson Valley vs. SA Madison
Noon Saturday Alamodome
CLASS 4A
DIVISION I
Aledo vs. Copperas Cove
7 Saturday Baylor
Lamar Consol. vs. New Braunfels
7 Saturday San Marcus' Bobcat Stadium
DIVISION II
WF Rider vs. Everman
8 Saturday Texas Stadium
Highland Park vs. West Mesquite
7:30 Friday Texas Stadium
Waller vs. Dayton
7:30 Friday Cypress Berry Center
Lake Travis vs. Beeville Jones
7:30 Friday Alamodome
CLASS 3A
DIVISION I
Abilene Wylie vs. Gilmer
6 Saturday Birdville
Liberty Hill vs Pleasanton
8 Saturday Alamodome
DIVISION II
Snyder vs. Vernon
7:30 Fridy Abilene Shotwell
Celina vs. Glen Rose
4 Satuday Justin Northwest
LaVega vs. China Spring
1 Saturday at Baylor
Palacios vs. Cuero
7 Friday, Victoria
CLASS 2A
DIVISION I
Early vs. Farmersville
TBD Saturday, Waco ISD Stadium
Tatum vs Salado
6 Saturday Corsicana
DIVISION II
Canadian vs. Idalou
2 p.m. Saturday, Kimbrough Memorial Stadium, Canyon
Cisco vs. Boyd
TBD
Elysian Fields vs. Arp
7:30 Friday Gladewater
Refugio vs. Rice Consol
7:30 p.m. Friday, San Antonio's Ferris Stadium
CLASS A
DIVISION I
Sunray vs. Seymour
6 Saturday Lubbock Lowrey
Alto vs. Granger
7:30 Friday Huntsville's Bowers Stadium
DIVISION II
Nazareth vs. Sundown
2 p.m. Saturday, Littlefield HS
Windthorst vs. Munday
2 p.m. Saturday, Wichita Falls Memorial Stadium
Maud vs. Tenaha
7:30 Friday Tatum
Bremond vs. Harper
7:30 Friday Pflugerville Connally
6M Div. I
Region I and II
Rankin (11-1) vs. Rule (12-0), 5 p.m. Saturday, San Angelo Stadium, San Angelo
Region III and IV
Trinidad (11-1) vs. Richland Springs (12-0), 7:30 p.m. Friday, Hico
6M Div. II
Region I and II
Jayton (9-4) vs. Matador Motley County (12-1), 7:30 p.m. Friday, Lubbock's Lowrey Field
Region III and IV
Woodson (11-2) vs. Gustine (10-2), 7:30 p.m. Friday, Trent
THIRD ROUND
Class 5A: Division I
Region I Semifinals
Euless Trinity 38, Odessa Permian 14
Arlington Bowie 37, Lubbock Coronado 14
Region II Semifinals
Dallas Skyline 13, Round Rock 10
Plano 31, Spring Westfield 19
Region III Semifinals
FB Hightower 24, Cy Ridge 21
North Shore 45, Cy Fair 31
Region IV Semifinals
Converse Judson 34, La Joya 16
Reagan 49, Los Fresnos 28
Class 5A: Division II
Region I Semifinals
Abilene 22, Southlake Carroll 21
Hebron 35, Mansfield Timberview 28
Region II Semifinals
Pflugerville 20, Dallas Carter 18
Longview 40, Leander 21
Region III Semifinals
Clements 31, Stratford 27
Katy 30, Pasadena Memorial 14
Region IV Semifinals
SA Madison 59, Welasco 42
Smithson Valley 55 Harlingen South 7
Class 4A: Division I
Region I Finals
Aledo 31, Wolfforth Frenship 28
Region II Finals
Copperas Cove 48, McKinney Boyd 26
Region III Finals
Lamar Consolidated 17, Austin LBJ 14 (OT)
Region IV Finals
New Braunfels 38, Gregory-Portland 14
Class 4A: Division II
Region I Semifinals
WF Rider 59, Estacado 0
Everman 48, Hereford 6
Region II Semifinals
West Mesquite 41, Red Oak Cliff 34
Highland Park 36, South Oak Cliff 13
Region III Semifinals
Dayton 43, Livingston 0
Waller 42, Lumberton 14
Region IV Semifinals
Beeville Jones 24, Cibolo Steele 10
Lake Travis 45, Calallen 14
Class 3A: Division I
Region I Finals
Abilene Wylie 28, Andrews 14
Region II Finals
Gilmer 42, Dallas Roosevelt 36
Region III Finals
Liberty Hill 48, Navasota 14
Region IV Finals
Pleasanton 16, Gonzales 13 (OT)
Class 3A: Division II
Region I Semifinals
Snyder 34, Argyle 27
Vernon 33, Seminole 3
Region II Semifinals
Celina 50, Pittsburg 23
Glen Rose 24, Pleasant Grove 21
Region III Semifinals
La Vega 20, West Orange Stark 12
China Spring 35, Kirbyville 14
Region IV Semifinals
Palacios 31, Llano 20
Cuero 29, Wimberley 15
Class 2A: Division I
Region I Finals
Early 17, Littlefield 14
Region II Finals
Farmersville 42, Caddo Mills 6
Region III Finals
Tatum 20, Newton 16
Region IV Finals
Salado 60, Santa Rosa 0
Class 2A: Division II
Region I Semifinals
Canadian 21, Coleman 18
Idalou 38, Blanco 14
Region II Semifinals
Cisco 21, Gunter 14
DeKalb 38, Boyd 15
Region III Semifinals
Arp 24, Corrigan-Camden 6
Elysian Fields 20, Crawford 3
Region IV Semifinals
Altair Rice 29, Stockdale 28
Refugio 21, East Bernard 14
Class 1A: Division I
Region I Finals
Sunray 22, McCamey 19
Region II Finals
Seymour 27, Valley Mills 10
Region III Finals
Alto 46, Joaquin 6
Region IV Finals
Granger 35, Shiner 28
Class 1A: Division II
Region I Semifinals
Sundown 32, White Deer 16
Nazareth 24, Iraan 17
Region II Semifinals
Windthorst 39, Goldthwaite 15
Munday 35, Roscoe 27
Region III Semifinals
Maud 20, Cayuga 12
Tenaha 50, Grapeland 27
Region IV Semifinals
Bremond 21, D'Hanis 14
Harper 32, Sabinal 0
SIX-MAN
Gustine 67, Zephyr 56
Jayton 56, Sanderson 8
Matador Motley County 42, Follett 30
Rankin 50, Lenorah Grady 29
Richland Springs 76, Calvert 26
Rule 59, Turkey Valley 14
Trinidad 69, Abbott 24
Woodson 89, Vernon Northside 60