injuredinmelee
04-14-2007, 10:55 AM
# District 7-3A track
Gary Edwards dominated on Friday, taking first-place finishes in the 200 meters, 400 meters and long jump as the Wylie Bulldogs took first place in the District 7-3A track meet.
Wylie finished with 280 points, 175 points ahead of second-place Comanche (105). Sweetwater finished third with 88, while Breckenridge took fourth with 74 and Clyde came in fifth with 57.
Edwards also had a second-place finish in the 100 meters with a time of 10.39. Recent Texas Tech signee Skye Green from Sweetwater won the event with a time of 10.07.
The Wylie girls also took home a district title with 234 points. Clyde finished second with 140 and Breckenridge finished third with 103. Sweetwater (86) and Comanche (50) took fourth and fifth respectively.
At Breckenridge
Thursday's results
Boys
Team results - 1. Wylie 280; 2. Comanche 105; 3. Sweetwater 88; 4. Breckenridge 74; 5. Clyde 57
100 - 1. Green, Sweetwater, 10.07; 2. Edwards, Wylie, 10.39; 3. Byrd, Comanche, 10.56
200 - 1. Edwards, Wylie, 21.25; 2. Byrd, Comanche, 21.75; 3. Bradford, Breckenridge, 22.66
400 - 1. Edwards, Wylie, 50.30; 2. Byrd, Comanche, 50.48; 3. M. Strong, Wylie, 53.57
800 - 1. M. Strong, Wylie, 2:04.28; 2. Seale, Wylie, 2:06.01; 3. R. Strong, Wylie, 2:09.70
1600 - 1. R. Strong, Wylie, 5:06.89; 2. Martinez, Comanche, 5:09.20; 3. Duncan, Comanche, 5:17.63
3200 - 1. Steiner, Comanche, 11:38.38; 2. Cottner, Wylie, 11:40.64; 3. McCryder, Wylie, 11:40.65
400 relay - 1. Sweetwater 42.58; 2. Wylie 43.27; 3. Breckenridge 43.63
800 relay - 1. Sweetwater 1:29.42; 2. Wylie 1:32.33; 3. Breckenridge 1:33.17
1600 relay - 1. Sweetwater 3:31.03; 2. Wylie 3:33.56; 3. Breckenridge 3:37.06
110 hurdles - 1. McGee, Wylie, 15.34; 2. Coleman, Comanche, 15.70; 3. Felts, Wylie, 15.76
300 hurdles - 1. Mitchell, Wylie, 41.15; 2. Pursley, Wylie, 42.68; 3. Purvil, Wylie, 42.71
Long jump - 1. Edwards, Wylie, 10-10.75; 2. Banyard, Sweetwater, 20-5; 3. Riley, Breckenridge, 19-10
Triple jump - 1. Gray, Wylie, 42-2; 2. Rosebaum, Wylie, 41-9.25; 3. Cooper, Breckenridge, 41-3.75
High jump - 1. Payne, Wylie, 5-10; 2. Gray, Wylie, 5-10; 3. Coleman, Comanche, 5-6
Pole vault - 1. Anderson, Clyde, 12-0; 2. Pursley, Wylie, 11-6; 3. Jemer, Wylie, 11-6
Shot put - 1. Rodriguez, Breckenridge, 48-3.75; 2. Kevil, Clyde, 46-5; 3. Tindol, Comanche, 45-0.75
Discus - 1. Nichols, Wylie, 137-7; 2. Parsons, Wylie, 133-11.25; 3. Tindol, Comanche, 133-2.5
Girls
Team results - 1. Wylie 234; 2. Clyde 140; 3. Breckenridge 103; 4. Sweetwater 86; 5. Comanche 50
100 - 1. Yates, Clyde, 12.13; 2. M. Sconiers, Wylie, 12.48; 3. Langford, Breckenridge, 12.66
200 - 1. Yates, Clyde, 24.99; 2. Edwards, Wylie, 25.82; 3. Hartsfield, Wylie, 26.57
400 - 1. Shelton, Sweetwater, 1:00.68; 2. Hughes, Wylie, 1:03.47; 3. Rojas, Wylie, 1:04.10
800 - 1. Portlock, Clyde, 2:28.65; 2. Jordan, Wylie, 2:42.41; 3. Latchison, Wylie, 2:43.28
1600 - 1. Latham, Wylie, 5:52.91; 2. Touchton, Wylie, 5:56.03; 3. Salazar, Comanche, 6:06.65
3200 - 1. Latham, Wylie, 12:56.82; 2. Touchton, Wylie, 13:11.28; 3. Salazar, Comanche, 13:26.22
400 relay - 1. Wylie, 49.73; 2. Sweetwater 50.50; 3. Breckenridge 50.64
800 relay - 1. Wylie 1:46.01; 2. Breckenridge 1:47.87; 3. Sweetwater 1:48.54
1600 relay - 1. Wylie 4:07.91; 2. Sweetwater 4:09.32; 3. Breckenridge 4:14.04
100 hurdles - 1. P. Sconiers, Wylie, 16.07; 2. Macholl, Wylie, 16.32; 3. Felts, Wylie, 16.49
300 hurdles - 1. Pease, Wylie, 47.14; 2. Keenum, Wylie, 49.09; 3. Duncan, Comanche, 49.14.
Long jump - 1. Yates, Clyde, 17-0.5; 2. Miller, Comanche, 16-4.5; 3. Edwards, Wylie, 16-1.25
Triple jump - 1. Yates, Clyde, 35-3.5; 2. Latchison, Wylie, 35-3; 3. Lawson, Breckenridge, 35-2
High jump - 1. Withrow, Clyde, 4-10; 2. Stoker, Breckenridge, 4-10; 3. Butcher, Clyde, 4-8
Pole vault - 1. Jenkins, Clyde, 9-0; 2. Ky. Singleton, Breckenridge, 9-0; 3. Villanueva, Clyde, 32-0
Shot put - 1. Chrane, Wylie, 35-4; 2. Roberson, Sweetwater, 32-2.25; 3. Villanueva, Clyde, 32-0
Discus - 1. Jackson, Clyde, 1110-3.75; 2. Davis, Breckenridge, 99-8.5; 3. Frizzell, Sweetwater, 95-0
Gary Edwards dominated on Friday, taking first-place finishes in the 200 meters, 400 meters and long jump as the Wylie Bulldogs took first place in the District 7-3A track meet.
Wylie finished with 280 points, 175 points ahead of second-place Comanche (105). Sweetwater finished third with 88, while Breckenridge took fourth with 74 and Clyde came in fifth with 57.
Edwards also had a second-place finish in the 100 meters with a time of 10.39. Recent Texas Tech signee Skye Green from Sweetwater won the event with a time of 10.07.
The Wylie girls also took home a district title with 234 points. Clyde finished second with 140 and Breckenridge finished third with 103. Sweetwater (86) and Comanche (50) took fourth and fifth respectively.
At Breckenridge
Thursday's results
Boys
Team results - 1. Wylie 280; 2. Comanche 105; 3. Sweetwater 88; 4. Breckenridge 74; 5. Clyde 57
100 - 1. Green, Sweetwater, 10.07; 2. Edwards, Wylie, 10.39; 3. Byrd, Comanche, 10.56
200 - 1. Edwards, Wylie, 21.25; 2. Byrd, Comanche, 21.75; 3. Bradford, Breckenridge, 22.66
400 - 1. Edwards, Wylie, 50.30; 2. Byrd, Comanche, 50.48; 3. M. Strong, Wylie, 53.57
800 - 1. M. Strong, Wylie, 2:04.28; 2. Seale, Wylie, 2:06.01; 3. R. Strong, Wylie, 2:09.70
1600 - 1. R. Strong, Wylie, 5:06.89; 2. Martinez, Comanche, 5:09.20; 3. Duncan, Comanche, 5:17.63
3200 - 1. Steiner, Comanche, 11:38.38; 2. Cottner, Wylie, 11:40.64; 3. McCryder, Wylie, 11:40.65
400 relay - 1. Sweetwater 42.58; 2. Wylie 43.27; 3. Breckenridge 43.63
800 relay - 1. Sweetwater 1:29.42; 2. Wylie 1:32.33; 3. Breckenridge 1:33.17
1600 relay - 1. Sweetwater 3:31.03; 2. Wylie 3:33.56; 3. Breckenridge 3:37.06
110 hurdles - 1. McGee, Wylie, 15.34; 2. Coleman, Comanche, 15.70; 3. Felts, Wylie, 15.76
300 hurdles - 1. Mitchell, Wylie, 41.15; 2. Pursley, Wylie, 42.68; 3. Purvil, Wylie, 42.71
Long jump - 1. Edwards, Wylie, 10-10.75; 2. Banyard, Sweetwater, 20-5; 3. Riley, Breckenridge, 19-10
Triple jump - 1. Gray, Wylie, 42-2; 2. Rosebaum, Wylie, 41-9.25; 3. Cooper, Breckenridge, 41-3.75
High jump - 1. Payne, Wylie, 5-10; 2. Gray, Wylie, 5-10; 3. Coleman, Comanche, 5-6
Pole vault - 1. Anderson, Clyde, 12-0; 2. Pursley, Wylie, 11-6; 3. Jemer, Wylie, 11-6
Shot put - 1. Rodriguez, Breckenridge, 48-3.75; 2. Kevil, Clyde, 46-5; 3. Tindol, Comanche, 45-0.75
Discus - 1. Nichols, Wylie, 137-7; 2. Parsons, Wylie, 133-11.25; 3. Tindol, Comanche, 133-2.5
Girls
Team results - 1. Wylie 234; 2. Clyde 140; 3. Breckenridge 103; 4. Sweetwater 86; 5. Comanche 50
100 - 1. Yates, Clyde, 12.13; 2. M. Sconiers, Wylie, 12.48; 3. Langford, Breckenridge, 12.66
200 - 1. Yates, Clyde, 24.99; 2. Edwards, Wylie, 25.82; 3. Hartsfield, Wylie, 26.57
400 - 1. Shelton, Sweetwater, 1:00.68; 2. Hughes, Wylie, 1:03.47; 3. Rojas, Wylie, 1:04.10
800 - 1. Portlock, Clyde, 2:28.65; 2. Jordan, Wylie, 2:42.41; 3. Latchison, Wylie, 2:43.28
1600 - 1. Latham, Wylie, 5:52.91; 2. Touchton, Wylie, 5:56.03; 3. Salazar, Comanche, 6:06.65
3200 - 1. Latham, Wylie, 12:56.82; 2. Touchton, Wylie, 13:11.28; 3. Salazar, Comanche, 13:26.22
400 relay - 1. Wylie, 49.73; 2. Sweetwater 50.50; 3. Breckenridge 50.64
800 relay - 1. Wylie 1:46.01; 2. Breckenridge 1:47.87; 3. Sweetwater 1:48.54
1600 relay - 1. Wylie 4:07.91; 2. Sweetwater 4:09.32; 3. Breckenridge 4:14.04
100 hurdles - 1. P. Sconiers, Wylie, 16.07; 2. Macholl, Wylie, 16.32; 3. Felts, Wylie, 16.49
300 hurdles - 1. Pease, Wylie, 47.14; 2. Keenum, Wylie, 49.09; 3. Duncan, Comanche, 49.14.
Long jump - 1. Yates, Clyde, 17-0.5; 2. Miller, Comanche, 16-4.5; 3. Edwards, Wylie, 16-1.25
Triple jump - 1. Yates, Clyde, 35-3.5; 2. Latchison, Wylie, 35-3; 3. Lawson, Breckenridge, 35-2
High jump - 1. Withrow, Clyde, 4-10; 2. Stoker, Breckenridge, 4-10; 3. Butcher, Clyde, 4-8
Pole vault - 1. Jenkins, Clyde, 9-0; 2. Ky. Singleton, Breckenridge, 9-0; 3. Villanueva, Clyde, 32-0
Shot put - 1. Chrane, Wylie, 35-4; 2. Roberson, Sweetwater, 32-2.25; 3. Villanueva, Clyde, 32-0
Discus - 1. Jackson, Clyde, 1110-3.75; 2. Davis, Breckenridge, 99-8.5; 3. Frizzell, Sweetwater, 95-0