txkmom
03-05-2007, 03:44 PM
This is a printer friendly version of an article from www.tylerpaper.com
--------------------------------------------------------------------------------
Article published Mar 5, 2007
All-Tournament Teams
(Selected by the Texas Girls Coaches Association)
Class 1A Division I
Brittany Anderle, Lindsay, Sr., Forward/Center
*Christina Eckart, Lindsay, Jr., Forward/Center
Kayla Heffley, Sundown, Jr., Guard
Chelsea Hermes, Lindsay, Jr., Guard
Megan Hodge, Sundown, Sr., Center
Class 1A Division II
Jennifer Acker, Nazareth, Sr., Guard/Forward
Erica Adair, Kennard, Jr., Guard
Caitlin Huseman, Nazareth, So., Guard
Erin Hirt, Garden City, Sr., Guard
*Heidi Ramaekers, Nazareth Sr. Guard
Class 2A
Kara Looten, Panhandle, Jr., Forward/Center
Megan Morton, Winnsboro, Sr., Guard
Brittany Roberson, Hughes Springs, Sr., Guard
Lauren Waclawczyk, Poth Jr. Forward/Center
*Whitney Wehmeyer, Poth Sr. Guard
Class 3A
Mattilyn McIntyre, Liberty-Eylau, Sr., Guard
*Stephani Rhoten, Canyon, Sr., Guard
Lauren Simpson, Canyon, Sr., Guard
Courtney Taylor, Crockett, Sr., Forward/Center
Jade Tinner, Canyon, Jr., Center
Class 4A
*Lashandra Hill, Fort Worth Dunbar, Sr., Guard
Krystal Jefferson, Dickinson, Sr., Forward/Center
Lachandra Johnson, Dickinson, Jr., Guard/Forward
Brooklyn Pope, Fort Worth Dunbar, Jr., Forward/Center
Morgan Shell, Marble Falls, Sr., Guard/Forward
Class 5A
Genevieve Campbell, Rockwall, Sr., Guard
*Haley Day, Rockwall, Sr., Forward
Chiney Ogwumike, Cypress Fairbanks, Fr., Center
Nneka Ogwumike, Cypress Fairbanks, Jr., Center
Kiara Slaton, Rockwall, Sr., Center
*denotes championship game MVP
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
Article published Mar 5, 2007
All-Tournament Teams
(Selected by the Texas Girls Coaches Association)
Class 1A Division I
Brittany Anderle, Lindsay, Sr., Forward/Center
*Christina Eckart, Lindsay, Jr., Forward/Center
Kayla Heffley, Sundown, Jr., Guard
Chelsea Hermes, Lindsay, Jr., Guard
Megan Hodge, Sundown, Sr., Center
Class 1A Division II
Jennifer Acker, Nazareth, Sr., Guard/Forward
Erica Adair, Kennard, Jr., Guard
Caitlin Huseman, Nazareth, So., Guard
Erin Hirt, Garden City, Sr., Guard
*Heidi Ramaekers, Nazareth Sr. Guard
Class 2A
Kara Looten, Panhandle, Jr., Forward/Center
Megan Morton, Winnsboro, Sr., Guard
Brittany Roberson, Hughes Springs, Sr., Guard
Lauren Waclawczyk, Poth Jr. Forward/Center
*Whitney Wehmeyer, Poth Sr. Guard
Class 3A
Mattilyn McIntyre, Liberty-Eylau, Sr., Guard
*Stephani Rhoten, Canyon, Sr., Guard
Lauren Simpson, Canyon, Sr., Guard
Courtney Taylor, Crockett, Sr., Forward/Center
Jade Tinner, Canyon, Jr., Center
Class 4A
*Lashandra Hill, Fort Worth Dunbar, Sr., Guard
Krystal Jefferson, Dickinson, Sr., Forward/Center
Lachandra Johnson, Dickinson, Jr., Guard/Forward
Brooklyn Pope, Fort Worth Dunbar, Jr., Forward/Center
Morgan Shell, Marble Falls, Sr., Guard/Forward
Class 5A
Genevieve Campbell, Rockwall, Sr., Guard
*Haley Day, Rockwall, Sr., Forward
Chiney Ogwumike, Cypress Fairbanks, Fr., Center
Nneka Ogwumike, Cypress Fairbanks, Jr., Center
Kiara Slaton, Rockwall, Sr., Center
*denotes championship game MVP
--------------------------------------------------------------------------------