WOS87
09-09-2006, 05:43 AM
Scores from teams in The Associated Press state polls
AP Top 10 High School Football
Class 5A
1. Southlake Carroll (1-0) d. Richardson Lake Highlands, 49-13.
2. Lufkin (1-0) vs. Dallas Kimball, 2 p.m. Saturday.
3. Garland (2-0) d. DeSoto, 28-14.
4. A&M Consolidated (1-0) at Leander, 7 p.m. Saturday.
5. Euless Trinity (1-0) d. Tyler Lee, 28-19.
6. Smithson Valley (2-0) d. Spring, 35-10.
7. Austin Westlake (2-0) d. Austin Lake Travis, 38-14.
8. Galena Park North Shore (1-0) at Aldine Eisenhower, 7:30 p.m. Saturday.
9. Katy (1-0) at The Woodlands, 7 p.m. Saturday.
10. Richardson Berkner (2-0) d. Duncanville, 20-13.
Class 4A
1. Brenham (2-0) d. Houston Worthing, 55-6.
2. Texarkana (2-0) d. Arkansas High, 38-14.
3. Copperas Cove (2-0) d. CC Tuloso-Midway, 61-0.
4. Stephenville (2-0) d. Azle, 53-0.
5. Corpus Christi Calallen (2-0) d. Laredo United, 31-24.
6. Denton Ryan (0-1) lost to Colleyville Heritage, 48-7.
7. La Marque (2-0) d. Galveston Ball, 27-14.
8. Rosenberg Lamar Consolidated (2-0) d. Fort Bend Elkins, 34-10.
9. Highland Park (2-0) d. Frisco, 20-7.
10. Wolfforth Frenship (2-0) d. Odessa, 38-15.
Class 3A
1. Cuero (2-0) d. Stafford, 49-7.
2. Gilmer (2-0) d. 2A No. 1 Tatum, 45-21.
3. West Orange-Stark (2-0) d. Little Cypress-Mauriceville, 35-14.
4. Giddings (2-0) d. Houston Kashmere, 52-6.
5. Cameron Yoe (1-1) lost to Gatesville, 29-19.
6. Texarkana Liberty-Eylau (2-0) d. Center, 35-0.
7. Hutto (2-0) d. Elgin, 48-24.
T8. Palestine (2-0) d. Kaufman, 41-13.
T8. Celina (2-0) d. Denton Liberty Christian, 28-14.
10. Sweetwater (2-0) d. Brownwood, 24-21.
Class 2A
1. Tatum (1-1) lost to 3A No. 2 Gilmer, 45-21.
2. Lexington (1-1) lost to No. 6 Mart, 28-21.
3. Crawford (1-0) d. No. 5 Early, 21-14.
4. Newton (1-0) d. Crockett, 28-13.
5. Early (1-1) lost to No. 3 Crawford, 21-14.
6. Mart (2-0) d. No. 2 Lexington, 28-21.
7. Jefferson (2-0) d. Gladewater Sabine, 62-0.
8. Hempstead (2-0) d. Navasota, 27-20.
9. New Boston (2-0) d. Pittsburg, 48-16.
10. Blanco (2-0) d. Jourdanton, 56-0.
Class 1A
1. Windthorst (2-0) d. Lindsay, 53-14.
2. Alto (2-0) d. Timpson, 34-7.
3. New Deal (2-0) d. Springlake-Earth, 46-0.
4. Iola (1-0) d. New Waverly, 28-0.
5. Chilton (0-1) is idle.
6. Goldthwaite (2-0) d. Wall, 14-13.
7. Roscoe (1-0) vs. Coahoma in Sweetwater, Saturday.
8. Wolfe City (2-0) d. Honey Grove, 6-0.
9. Electra (0-1) lost to Holliday, 7-6.
10. Albany (1-0) vs. Ranger in Cisco.
AP Top 10 High School Football
Class 5A
1. Southlake Carroll (1-0) d. Richardson Lake Highlands, 49-13.
2. Lufkin (1-0) vs. Dallas Kimball, 2 p.m. Saturday.
3. Garland (2-0) d. DeSoto, 28-14.
4. A&M Consolidated (1-0) at Leander, 7 p.m. Saturday.
5. Euless Trinity (1-0) d. Tyler Lee, 28-19.
6. Smithson Valley (2-0) d. Spring, 35-10.
7. Austin Westlake (2-0) d. Austin Lake Travis, 38-14.
8. Galena Park North Shore (1-0) at Aldine Eisenhower, 7:30 p.m. Saturday.
9. Katy (1-0) at The Woodlands, 7 p.m. Saturday.
10. Richardson Berkner (2-0) d. Duncanville, 20-13.
Class 4A
1. Brenham (2-0) d. Houston Worthing, 55-6.
2. Texarkana (2-0) d. Arkansas High, 38-14.
3. Copperas Cove (2-0) d. CC Tuloso-Midway, 61-0.
4. Stephenville (2-0) d. Azle, 53-0.
5. Corpus Christi Calallen (2-0) d. Laredo United, 31-24.
6. Denton Ryan (0-1) lost to Colleyville Heritage, 48-7.
7. La Marque (2-0) d. Galveston Ball, 27-14.
8. Rosenberg Lamar Consolidated (2-0) d. Fort Bend Elkins, 34-10.
9. Highland Park (2-0) d. Frisco, 20-7.
10. Wolfforth Frenship (2-0) d. Odessa, 38-15.
Class 3A
1. Cuero (2-0) d. Stafford, 49-7.
2. Gilmer (2-0) d. 2A No. 1 Tatum, 45-21.
3. West Orange-Stark (2-0) d. Little Cypress-Mauriceville, 35-14.
4. Giddings (2-0) d. Houston Kashmere, 52-6.
5. Cameron Yoe (1-1) lost to Gatesville, 29-19.
6. Texarkana Liberty-Eylau (2-0) d. Center, 35-0.
7. Hutto (2-0) d. Elgin, 48-24.
T8. Palestine (2-0) d. Kaufman, 41-13.
T8. Celina (2-0) d. Denton Liberty Christian, 28-14.
10. Sweetwater (2-0) d. Brownwood, 24-21.
Class 2A
1. Tatum (1-1) lost to 3A No. 2 Gilmer, 45-21.
2. Lexington (1-1) lost to No. 6 Mart, 28-21.
3. Crawford (1-0) d. No. 5 Early, 21-14.
4. Newton (1-0) d. Crockett, 28-13.
5. Early (1-1) lost to No. 3 Crawford, 21-14.
6. Mart (2-0) d. No. 2 Lexington, 28-21.
7. Jefferson (2-0) d. Gladewater Sabine, 62-0.
8. Hempstead (2-0) d. Navasota, 27-20.
9. New Boston (2-0) d. Pittsburg, 48-16.
10. Blanco (2-0) d. Jourdanton, 56-0.
Class 1A
1. Windthorst (2-0) d. Lindsay, 53-14.
2. Alto (2-0) d. Timpson, 34-7.
3. New Deal (2-0) d. Springlake-Earth, 46-0.
4. Iola (1-0) d. New Waverly, 28-0.
5. Chilton (0-1) is idle.
6. Goldthwaite (2-0) d. Wall, 14-13.
7. Roscoe (1-0) vs. Coahoma in Sweetwater, Saturday.
8. Wolfe City (2-0) d. Honey Grove, 6-0.
9. Electra (0-1) lost to Holliday, 7-6.
10. Albany (1-0) vs. Ranger in Cisco.