Haunta Yo
04-30-2006, 07:16 AM
TRACK AND FIELD RESULTS
Region III-3A
BOYS
High jump — 1, Jamon Williams, Diboll, 6-6; 2, Ja'Gerrick Henry, Crockett, 6-4; 3, Rory Scales, Bridge City, 6-4.
400 relay — 1, Hempstead (Xavier Smith, Willie VanDuren, Reginald Kennedy, Chris Tate) 41.96; 2, Gatesville 42.41; 3, Giddings 42.42.
800 — 1, Miles O'Neill,, Lufkin Hudson, 1:57.48; 2, Jimmy Mudd, Barbers Hill, 1:58.17; 3, Bryan Dumesneil, Tarkington, 2:00.92.
110 hurdles — 1, Cedric Moore, Barbers Hill, 14.57; 2, Luke Shimek, Rice Consolidated, 14.59; 3, Hunter Callis, LaGrange, 14.64.
100 — 1, Chris Tate, Hempstead, 10.70; 2, Barry Pickens, Gatesville, 10.95; 3, Josh Holly, Jasper, 10.99.
800 relay — 1, West Orange-Stark (Jacolby Franks, Jerrod Lewis, Earl Thomas, Deon Beasley) 1:28.82; 2, Sealy, 1:29.30; 3, Giddings, 1:29.95.
400 — 1, Bill Lawhorn, Giddings, 48.38; 2, Alfraid Manning, Fairfield, 50.25; 3, Zach Anderson, Columbus, 50.65.
300 hurdles — 1, Cedric Moore, Barbers Hill, 39.05; 2, Brian Box, Hardin-Jefferson, 39.72; 3, Dennis Brooks, Rockdale, 39.90.
200 — 1, Willie VanDuren, Hempstead, 22.10; 2, Kelby Shandy-Kerby, Anahuac, 22.37; 3, Bruce Smith, Palestine Westwood, 22.52.
1,600 — 1, Aaron Brannen, Bridge City, 4:26.34; 2, Brad Mullens, Robinson, 4:27.02; 3, Todd Neer, Lagrange, 4:34.61.
1,600 relay — 1, Hempstead (Reginald Kennedy, Xavier Smith, Terrance Toliver, Willie VanDuren) 3:18.58; 2, Giddings 3:20.47: 3, Barbers Hill 3:21.18.
Team scores — 1, Hempstead 76; 2, Giddings 58; 3, Bridge City 57; 4, Barbers Hill 448; 5, Gatesville 34; 6, Waco Robinson 30; 7, West Orange-Stark 28; 8, Sealy 20; 9, Lufkin Hudson 19; 10, Caldwell 18; 10, Marlin 18.
GIRLS
Pole vault — 1, Leslie Starnes, Rockdale, 10-0; 2, Taylor Turpin, Mexia, 9-6; 3, Christi Sharpless, Rusk, 9-6.
Shot put — 1, Charlissa Foster, Cameron Yoe, 42-11 1/2 ; 2, LaQuita Dobbins, LaGrange, 38-04 1/4 ; 3, Elyane Rogers, Manor, 35-11 1/2 .
400 relay — 1, Mexia (Quintisha Strain, Taniqua Busby, Alyssa Asberry, Okoya Hobbs) 48.21; 2, Navasota 48.74; 3, Rice Consolidated 49.03.
800 — 1, Haylee Abbe, Robinson, 2:21.62; 2, Ashley James, Robinson, 2:23.74; 3, Leticia Bustamente, Cameron Yoe, 2:25.44.
100 hurdles — 1, Nikki Lopez, Cameron Yoe, 14.81; 2, Taneska Lewis, Shepherd, 15.33; 3, T'Angela Ybarra, Sealy, 15.34.
100 — 1, Tianca Mock, Navasota, 12.24; 2, Leslie Starnes, Rockdale, 12.58; 3, Taniqua Busby, Mexia, 12.61.
800 relay — 1, Mexia (Shapel Bluett, Alyssa Asberry, Taniqua Busby, Okoya Hobbs) 1:42.18; 2, Gatesville 1:43.87; 3, Sealy 1:44.49.
400 — 1, Mary Dickerson, Palestine Westwood, 57.51; 2, Judy Nwosu, Manor, 58.65; 3, Danielle Burns, Giddings, 58.85.
300 hurdles — 1, Nikki Lopez, Cameron Yoe, 46.01; 2, Morgan Stehling, Lorena, 47.11; 3, Tara Hazelwood, Barbers Hill, 47.93.
200 — 1, Alyssa Asberry, Mexia, 25.64; 2, Amanda Hinckley, Gatesville, 25.84: 3, Shakita Webb, Anahuac, 25.99.
1,600 — 1, Michelle Guzman, Giddings, 5:15.97; 2, Haylee Abbe, Waco Robinson, 5:20.29; 3, Guadalupe Bustamante, Cameron Yoe, 5:21.58.
1,600 relay — 1, Caldwell (April Howell, Katherine Armstrong, Marcie Brandon, Brianna Haynes) 4:02.37; 2, Tarkington, 4:02.53; 3, Rice Consolidated, 4:04.22.
Team scores — 1, Cameron Yoe, 76; 2, Mexia, 64; 3, Navasota, 52; 4, Rice Consolidated, 49; 5, Sealy, 41; 6, Waco Robinson, 41; 7, Giddings 38; 8, Gatesville 28; 9, Rockdale 22.25; 10, Anahuac 21.
Region IV-3A
BOYS
Pole vault — 1, Chance Hagan, Yoakum, 12-9; 2, Dillard Glass, Gonzales, 12-9; 3, David Lindley, Llano, 12-6.
Triple jump — 1, Brent Bode, Liberty Hill, 44-10 1/4 ; 2, Tramicah Young, Sweeny, 44-0; 3, Carlo Dominguez, Raymondville, 43-11.
Discus — 1, Dominique Whitehead, CC West Oso, 162-6; 2, Kaeron Johnson, Cuero, 154-3; 3, Tyler Yaklin, Orange Grove, 142-9.
400 relay — 1, Cuero 41.93; 2, Columbia 42.31; 3, Sweeny 42.65.
800 — 1, Dusty Block, Ingram Moore, 2:02.39; 2, Ernesto Perales, Pharr Valley View, 2:02.42; 3, Dero Wright, Yoakum, 2:04.93.
110 hurdles — 1, Avery Sheppard, Cuero, 15.11; 2, Mark Villarreal, Port Isabel, 3, Aron Franklin, Goliad, 15.17
100 — 1, Stefon Hargrove, Cuero, 10.99; 2, Amos Blanche, Mathis, 11.15; 3, Jareth Edwards, Columbia, 11.19.
800 relay — 1, Cuero 1:27.79 (new meet, stadium record. Old meet record: 2004 Wharton 1:28.18. Old stadium record: 2003 Sinton 1:29.06) 2, Columbia 1:29.14; 3, Sweeny 1:29.38.
400 — 1, Andrew Massey, Lytle, 49.33; 2, Sam Gallander, Liberty Hill, 49.75; 3, Kevin Turner, Wharton, 50.02.
300 hurdles — 1, Brent Jemelka, Cuero, 39.29; 2, Avery Sheppard, Cuero, 39.29; 3, Carlos Moon, Ingleside, 39.48.
200 — 1, Brandon James, Cuero, 21.76; 2, Rudy Donley, Columbia, 22.31; 3, Stephen Burk, Sinton, 22.84.
1,600 — 1, Derek Allen, Yoakum, 4:31.09; 2, Shayn Weidner, Marion, 4:31.22; 3, Lance Medina, Aransas Pass, 4:34.16.
1,600 relay — 1, Wharton 3:24.20; 2, Cuero 3:24.30; 3, Wimberley 3:24.62.
Team scores — 1, Cuero 135; 2, Columbia 48; 3, Sweeny 46; 4, Yoakum 38; 5, Liberty Hill 30; 6, Wharton 27; 7, Port Isabel 25; 8, Bandera 24; 8, Goliad 24; 10, CC West Oso 21.
GIRLS
High jump — 1, Melinda Sarmiento, Progreso, 5-4; 2, Chrystal Ruiz, Bandera, 5-4; 3, Latreece Haynes, Hallettsville, 5-2.
Long jump — 1, Kiara Bonner, Columbia, 18-1 1/2 ; 2, Aimee Jonas, LaVernia, 17-8; 3, Jill Fullilove, Gonzales, 17-6 3/4 .
Shot put — 1, Lena Markert, Yoakum, 40-1; 2, Cherie Fields, Sweeny, 39-8; 3, Stephanie Camp, Palacios, 38-3 1/2 .
400 relay — 1, Needville 48.82; 2, Columbia 49.17; 3, Bandera 50.06.
800 — 1, Jasmine Dalton, Stafford, 2:18.05; 2, Amy Buenrostro, Falfurrias, 2:24.01; 3, Sarah May, Bandera, 2:24.72.
100 hurdles — 1, Katie Miller, Bandera, 15;35; 2, Jade Davis, Columbia, 15.60; 3, Rahjanaye Bailey, Wharton, 16.17.
100 — 1, Kiara Bonner, Columbia, 12.39; 2, Kennetra Jones, Columbia, 12.74; 3, Brittany Black, Bandera, 12.93.
800 relay — 1, Stafford 1:42.05 (new meet, stadium record; old record: Refugio 1986, 1:42.39); 2, Needville 1:43.97; 3, La Vernia 1:44.59.
400 — 1, Monika May, Stafford, 57.94; 2, Kimberly Brooks, Stafford, 58.31; 3, Auytenae, CC West Oso, 1:00.97.
300 hurdles — 1, Chrystal Ruiz, Bandera, 45.69; 2, Katie Miller, Bandera, 45.84; 3, Sabrina Henkes, Cuero, 46.70.
200 — 1, Kieara Benson, Needville, 25.36; 2, Bianca Grant, Needville, 25.52; 3, Brittany Black, Bandera, 26.70.
1,600 — 1, Cara Patterson, Devine, 5:15.65; 2, Alma Salina, Luling, 5:17.17; 3, Janet Suarez, Liberty Hill, 5:29.77.
1,600 relay — 1, Stafford 3:54.60 (new meet, stadium record. old record: 1989 Palacios 3:56.48); 2, Bandera 4:00.27; 3, LaVernia 4:05.41,
Team scores — 1, Bandera 89; 2, Stafford 68; 3, Columbia 60; 4, Needville 58; 5, La Vernia 46; 6, CC West Oso 36; 7, Sweeny 22; 7, Goliad 22; 9, Luling 18; 9, Devine 18.
Region III-3A
BOYS
High jump — 1, Jamon Williams, Diboll, 6-6; 2, Ja'Gerrick Henry, Crockett, 6-4; 3, Rory Scales, Bridge City, 6-4.
400 relay — 1, Hempstead (Xavier Smith, Willie VanDuren, Reginald Kennedy, Chris Tate) 41.96; 2, Gatesville 42.41; 3, Giddings 42.42.
800 — 1, Miles O'Neill,, Lufkin Hudson, 1:57.48; 2, Jimmy Mudd, Barbers Hill, 1:58.17; 3, Bryan Dumesneil, Tarkington, 2:00.92.
110 hurdles — 1, Cedric Moore, Barbers Hill, 14.57; 2, Luke Shimek, Rice Consolidated, 14.59; 3, Hunter Callis, LaGrange, 14.64.
100 — 1, Chris Tate, Hempstead, 10.70; 2, Barry Pickens, Gatesville, 10.95; 3, Josh Holly, Jasper, 10.99.
800 relay — 1, West Orange-Stark (Jacolby Franks, Jerrod Lewis, Earl Thomas, Deon Beasley) 1:28.82; 2, Sealy, 1:29.30; 3, Giddings, 1:29.95.
400 — 1, Bill Lawhorn, Giddings, 48.38; 2, Alfraid Manning, Fairfield, 50.25; 3, Zach Anderson, Columbus, 50.65.
300 hurdles — 1, Cedric Moore, Barbers Hill, 39.05; 2, Brian Box, Hardin-Jefferson, 39.72; 3, Dennis Brooks, Rockdale, 39.90.
200 — 1, Willie VanDuren, Hempstead, 22.10; 2, Kelby Shandy-Kerby, Anahuac, 22.37; 3, Bruce Smith, Palestine Westwood, 22.52.
1,600 — 1, Aaron Brannen, Bridge City, 4:26.34; 2, Brad Mullens, Robinson, 4:27.02; 3, Todd Neer, Lagrange, 4:34.61.
1,600 relay — 1, Hempstead (Reginald Kennedy, Xavier Smith, Terrance Toliver, Willie VanDuren) 3:18.58; 2, Giddings 3:20.47: 3, Barbers Hill 3:21.18.
Team scores — 1, Hempstead 76; 2, Giddings 58; 3, Bridge City 57; 4, Barbers Hill 448; 5, Gatesville 34; 6, Waco Robinson 30; 7, West Orange-Stark 28; 8, Sealy 20; 9, Lufkin Hudson 19; 10, Caldwell 18; 10, Marlin 18.
GIRLS
Pole vault — 1, Leslie Starnes, Rockdale, 10-0; 2, Taylor Turpin, Mexia, 9-6; 3, Christi Sharpless, Rusk, 9-6.
Shot put — 1, Charlissa Foster, Cameron Yoe, 42-11 1/2 ; 2, LaQuita Dobbins, LaGrange, 38-04 1/4 ; 3, Elyane Rogers, Manor, 35-11 1/2 .
400 relay — 1, Mexia (Quintisha Strain, Taniqua Busby, Alyssa Asberry, Okoya Hobbs) 48.21; 2, Navasota 48.74; 3, Rice Consolidated 49.03.
800 — 1, Haylee Abbe, Robinson, 2:21.62; 2, Ashley James, Robinson, 2:23.74; 3, Leticia Bustamente, Cameron Yoe, 2:25.44.
100 hurdles — 1, Nikki Lopez, Cameron Yoe, 14.81; 2, Taneska Lewis, Shepherd, 15.33; 3, T'Angela Ybarra, Sealy, 15.34.
100 — 1, Tianca Mock, Navasota, 12.24; 2, Leslie Starnes, Rockdale, 12.58; 3, Taniqua Busby, Mexia, 12.61.
800 relay — 1, Mexia (Shapel Bluett, Alyssa Asberry, Taniqua Busby, Okoya Hobbs) 1:42.18; 2, Gatesville 1:43.87; 3, Sealy 1:44.49.
400 — 1, Mary Dickerson, Palestine Westwood, 57.51; 2, Judy Nwosu, Manor, 58.65; 3, Danielle Burns, Giddings, 58.85.
300 hurdles — 1, Nikki Lopez, Cameron Yoe, 46.01; 2, Morgan Stehling, Lorena, 47.11; 3, Tara Hazelwood, Barbers Hill, 47.93.
200 — 1, Alyssa Asberry, Mexia, 25.64; 2, Amanda Hinckley, Gatesville, 25.84: 3, Shakita Webb, Anahuac, 25.99.
1,600 — 1, Michelle Guzman, Giddings, 5:15.97; 2, Haylee Abbe, Waco Robinson, 5:20.29; 3, Guadalupe Bustamante, Cameron Yoe, 5:21.58.
1,600 relay — 1, Caldwell (April Howell, Katherine Armstrong, Marcie Brandon, Brianna Haynes) 4:02.37; 2, Tarkington, 4:02.53; 3, Rice Consolidated, 4:04.22.
Team scores — 1, Cameron Yoe, 76; 2, Mexia, 64; 3, Navasota, 52; 4, Rice Consolidated, 49; 5, Sealy, 41; 6, Waco Robinson, 41; 7, Giddings 38; 8, Gatesville 28; 9, Rockdale 22.25; 10, Anahuac 21.
Region IV-3A
BOYS
Pole vault — 1, Chance Hagan, Yoakum, 12-9; 2, Dillard Glass, Gonzales, 12-9; 3, David Lindley, Llano, 12-6.
Triple jump — 1, Brent Bode, Liberty Hill, 44-10 1/4 ; 2, Tramicah Young, Sweeny, 44-0; 3, Carlo Dominguez, Raymondville, 43-11.
Discus — 1, Dominique Whitehead, CC West Oso, 162-6; 2, Kaeron Johnson, Cuero, 154-3; 3, Tyler Yaklin, Orange Grove, 142-9.
400 relay — 1, Cuero 41.93; 2, Columbia 42.31; 3, Sweeny 42.65.
800 — 1, Dusty Block, Ingram Moore, 2:02.39; 2, Ernesto Perales, Pharr Valley View, 2:02.42; 3, Dero Wright, Yoakum, 2:04.93.
110 hurdles — 1, Avery Sheppard, Cuero, 15.11; 2, Mark Villarreal, Port Isabel, 3, Aron Franklin, Goliad, 15.17
100 — 1, Stefon Hargrove, Cuero, 10.99; 2, Amos Blanche, Mathis, 11.15; 3, Jareth Edwards, Columbia, 11.19.
800 relay — 1, Cuero 1:27.79 (new meet, stadium record. Old meet record: 2004 Wharton 1:28.18. Old stadium record: 2003 Sinton 1:29.06) 2, Columbia 1:29.14; 3, Sweeny 1:29.38.
400 — 1, Andrew Massey, Lytle, 49.33; 2, Sam Gallander, Liberty Hill, 49.75; 3, Kevin Turner, Wharton, 50.02.
300 hurdles — 1, Brent Jemelka, Cuero, 39.29; 2, Avery Sheppard, Cuero, 39.29; 3, Carlos Moon, Ingleside, 39.48.
200 — 1, Brandon James, Cuero, 21.76; 2, Rudy Donley, Columbia, 22.31; 3, Stephen Burk, Sinton, 22.84.
1,600 — 1, Derek Allen, Yoakum, 4:31.09; 2, Shayn Weidner, Marion, 4:31.22; 3, Lance Medina, Aransas Pass, 4:34.16.
1,600 relay — 1, Wharton 3:24.20; 2, Cuero 3:24.30; 3, Wimberley 3:24.62.
Team scores — 1, Cuero 135; 2, Columbia 48; 3, Sweeny 46; 4, Yoakum 38; 5, Liberty Hill 30; 6, Wharton 27; 7, Port Isabel 25; 8, Bandera 24; 8, Goliad 24; 10, CC West Oso 21.
GIRLS
High jump — 1, Melinda Sarmiento, Progreso, 5-4; 2, Chrystal Ruiz, Bandera, 5-4; 3, Latreece Haynes, Hallettsville, 5-2.
Long jump — 1, Kiara Bonner, Columbia, 18-1 1/2 ; 2, Aimee Jonas, LaVernia, 17-8; 3, Jill Fullilove, Gonzales, 17-6 3/4 .
Shot put — 1, Lena Markert, Yoakum, 40-1; 2, Cherie Fields, Sweeny, 39-8; 3, Stephanie Camp, Palacios, 38-3 1/2 .
400 relay — 1, Needville 48.82; 2, Columbia 49.17; 3, Bandera 50.06.
800 — 1, Jasmine Dalton, Stafford, 2:18.05; 2, Amy Buenrostro, Falfurrias, 2:24.01; 3, Sarah May, Bandera, 2:24.72.
100 hurdles — 1, Katie Miller, Bandera, 15;35; 2, Jade Davis, Columbia, 15.60; 3, Rahjanaye Bailey, Wharton, 16.17.
100 — 1, Kiara Bonner, Columbia, 12.39; 2, Kennetra Jones, Columbia, 12.74; 3, Brittany Black, Bandera, 12.93.
800 relay — 1, Stafford 1:42.05 (new meet, stadium record; old record: Refugio 1986, 1:42.39); 2, Needville 1:43.97; 3, La Vernia 1:44.59.
400 — 1, Monika May, Stafford, 57.94; 2, Kimberly Brooks, Stafford, 58.31; 3, Auytenae, CC West Oso, 1:00.97.
300 hurdles — 1, Chrystal Ruiz, Bandera, 45.69; 2, Katie Miller, Bandera, 45.84; 3, Sabrina Henkes, Cuero, 46.70.
200 — 1, Kieara Benson, Needville, 25.36; 2, Bianca Grant, Needville, 25.52; 3, Brittany Black, Bandera, 26.70.
1,600 — 1, Cara Patterson, Devine, 5:15.65; 2, Alma Salina, Luling, 5:17.17; 3, Janet Suarez, Liberty Hill, 5:29.77.
1,600 relay — 1, Stafford 3:54.60 (new meet, stadium record. old record: 1989 Palacios 3:56.48); 2, Bandera 4:00.27; 3, LaVernia 4:05.41,
Team scores — 1, Bandera 89; 2, Stafford 68; 3, Columbia 60; 4, Needville 58; 5, La Vernia 46; 6, CC West Oso 36; 7, Sweeny 22; 7, Goliad 22; 9, Luling 18; 9, Devine 18.