Ranger Mom
04-30-2006, 09:49 AM
For some reason they don't have anything about the discus in Midland Reporter Telegram. (They had some in yesterday's paper, I wonder if they had the finals on Friday for that)
Boys
Team standings: 1. Gainesville 66; 2. Sanger 54; 3. Fort Stockton 47; 3. Abilene Wylie 47; 5. West 34; 5. Wichita Falls Hirschi 34; 7. Monahans 32; 7. Sweetwater 32; 9. Borger 30; 10. Little Elm 26; 11. Comanche 24; 12. Levelland 23; 13. Canyon18; 13. Littlefield 18; 15. Muleshoe 16; 16 Bridgeport 14; 17. Brownfield 12; 18. Graham 10; 18. Breckenridge 10; 18. Bowie 10
Shot Put: 1. Steven Richardson, Monahans, 51-08.50; 2. Michael Sauls, Borger, 51-07.00; 3. Zack Serna, Sanger, 50-11.00; 4. Michael Murphree, Monahans, 50-05.00; 5. Brad Wall, Perryton, 50-03.00; 6. Hayden Baillio, Whitesboro, 50-02.50
High Jump: 1. Justin Turner, Levelland, 6-08.00; 2. Jacques Neyrey, Sanger, 6-06.00; 3. Tyler Rushing, Iowa Park, 6-06.00; 4. Jermydrell Burton, Carrollton Ranch, 6-04.00; 5. Derek Smith, Abilene Wylie, 6-02.00; 6. Corey Meals, Whitesboro, 6-02
Triple Jump: 1. Dorian Dargan, Wichita Falls Hirschi, 45-10.50; 2. Yusef Stevenson, Gainesville, 44-10; 3. Trevante Rhodes, Little Elm, 44-02; 4. James Rosenbaum, Abilene Wylie, 43-10; 5. Alex Carrow, Sanger, 43-03; 6. Gary Edwards, Abilene Wylie, 42-11
100: 1. Skye Green, Sweetwater, 10.57; 2. Colin Jones, Bridgeport, 10.84; 3. Garren Opdenhoff, Borger, 10.98; 4. Shaka Harris, Carrolton Ranch, 11.02; 5. DePat Rosemond, Littlefield, 11.19; 6. Andrew Quillen, Amarillo River Road, 11.21.
110 hurdles: 1. Justin Lightfoot, West, 14.61; 2. Shelden Feist, Comanche, 14.88; 3. Brady Black, Muleshoe, 14.89; 4. Garrett Pinson, Snyder, 15.23; 5. Stephen Spruill, Seminole, 15.51; 6. Josh Clements, Sanger, 15.71
200: 1. Trevante Rhodes, Little Elm, 21.65; 2. Gary Edwards, 22.06; 3. Colin Jones, Bridgeport, 22.20; 4. Michael Byrd, Comache, 22.32; 5. Garren Oppenhoff, Borger, 22.46; 6. Justin Turner, Levelland, 22.68s
800 relay: 1. Sanger, 1:30.36; 2. Littlefield, 1:30.37; 3. Abilene Wylie, 1:30.39; 4. Monahans (Chris Bates, Devon Fann, Chris Collins, Chris Roberson), 1:30.39; 5. Breckenridge, 1:30.98; 6. Lake Worth, 1:32.75
400: 1. Lorenzo McBath, Gainesville, 48.30 (new meet record, old record was 48.47 by Charlie Tiggs of Dalhart in 1987); 2. Michael Byrd, Comanche, 48.82; 3. Justin Turner, Levelland, 49.24; 4. Adrian Navarez, Fort Stockton, 50.91; 5. Ben Grether, Little Elm, 51.43; 6. Sam Franklin, Fort Stockton, 51.46
300 hurdles: 1. J.J. Hickman, Fort Stockton, 37.81; 2. Travis Beavers, Sanger, 37.90; 3. Brady Black, Muleshoe, 38.12; 4. Yusef Stevenson, Gainesville, 38.53; 5. Justin Lightfoot, West, 39.00; 6. Kris Giacommazi, Canyon, 40.24
400 relay: 1. Gainesville, 42.53; 2. Sweetwater, 42.54; 3. West, 42.55; 4. Abilene Wylie, 42.56; 5. Little Elm, 43.39; 6. Wichita Falls Hirschi. 43.44
800: 1. Chris Collins, Monahans, 2:00.20; 2. Kurtis Limmer, Lubbock Cooper, 2:01.02; 3. Michael Strong, Abilene Wylie, 2:01.88; 4. Micah Clay, Seminole, 2:02.47; 5. Marc Morales, Fort Stockton, 2:04.13; 6. Matt Fainter, Amarillo River Road, 2:04.73
1,600: 1. Kirby Dunn, Bowie, 4:30.31; 2. Seth Allison, Canyon, 4:30.39; 3. Roy Garcia, Brownfield, 4:30.41; 4. Scott Harrison, Decatur, 4:36.91; 5. Taylor Hubbard, Perryton, 4:44.55; 6. Dominique Cabrera, Snyder, 4:47.08
Girls
Team Standings: 1. Abilene Wylie 77; 2 Monahans 54; 3. Graham 53; 4. Sanger 52; 5. Canyon 42; 6. Perryton 34; 7. Gainesville 33; 8. Glen Rose 24; 8. Iowa Park 24; 8. Decatur 24; 11. Clyde 23; 12. Pecos 18; 12. West 18; 12. Dalhart 18; 15. Lamesa 17.50; 16. Borger 12; 16. Wichita Falls Hirschi 12; 18 Muleshoe 11; 18. Pilot Point 11; 20 Sweetwater 10
Triple Jump: 1. Jordi Phyffer, Gainesville, 38-4.50; 2. Kris Crockett, West, 36-9.25; 3. Chelsea Cartwright, Monahans, 36-00.50; 4. Cassi Wright, Abilene Wylie, 35-11.75; 5. Emily Yates, Clyde, 35-11.25; 6. Katie Grimes, Graham, 35-06.50
Shot Put: 1. Krystal Taylor, Sanger, 39-04.00; 2. McCall Montgomery, Glen Rose, 37-07.00; 3. Chantell Mazone, Pecos, 37-06.00; 4. TaFarra Edwards, Vernon, 37-05.00; 5. Shanequa Hawkins, Lamesa, 36-11.00; 6. Courtney Laing, Abilene Wylie, 36-06.00
Pole vault: 1. Christal Brewster, Graham, 11-00 (new meet record, old record was 10-00 by Laura Gimore of Canyon in 2005); 2. Cameron Light, Abilene Wylie, 9-06; 3. Kyra Kimbrough, Muleshoe, 9-06; 4. Kasey Wood, Muleshoe, 9-06; 5. (tie) Kylee Singleton, Breckenridge, 9-00; Lynley Lovelace, Sanger, 9-00; and Haley Jenkins, Clyde, 9-00
400 Relay: 1. Monahans (Chelsea Cartwright, Crystal Madrid, Jordan Latham, Amanda Hernandez), 49.87; 2. Gainesville, 50.06; 3. Abilene Wylie , 50.31; 4. Wichita Falls Hirschi, 50.45; 5. Perryton, 50.59; 6. Breckenridge, 51.30.
100 hurdles: 1. Chelsea Cartwright, Monahans, 14.49; 2. Torrie Taylor, Glen Rose, 15.01; 3. Karter Ziegler, Iowa Park, 15.16; 4. Rebecca Korzenewski, Clyde, 15.43; 5. Katie Grimes, Graham, 15.50; 6.Katelyn Dejernett, Pilot Point, 15.51
100: 1. Jannell Appelhans, Perryton, 12.10; 2. Latonya Ingram, Littlefield, 12.76; 3. Whitney Henderson, Lamesa, 13.06; 4. Kara Shannon, Levelland, 13.07; 5. Cierra Johnson, Little Elm, 13.17; 6. Morgan Bonner, Lubbock Cooper, 13.21
400: 1. Tabby Morrin, Brownfield, 59.48; 2. Savanna Richroath, Sanger, 1:00.08; 3. Delilah Gonzales, Dalhartm 1:00.72; 4. Kelsey Lofltin, Abilene Wylie, 1:01.59; 5. Kaitlyn Waynen, Bridgeport, 1:01.64; 6. Kris Crockett, West, 1:01.94
300 hurdles: 1. Lisa Maez, Dalhartm 45.66; 2. Torrie Taylor, Glen Rose, 45.66; 3. Lisa Gordon, Borger, 46.66; 4. Katie Grimes, 46.68; 5. Callie Schniederjan, Dalhart, 47.48; 6. Haylee Sykora, West, 47.62
200: 1. Janell Appelhans. Perryton, 24.71; 2. Bessie Edwards, Abilene Wylie, 25.49; 3. Whitney Grimes, Graham, 25.51; 4. Emily Yates, Clyde, 25.97; 5. Laura Padgett, Sanger, 26.23; 6. Jordin Phyffer, Gainesville, 26.38
800 relay: 1. Abilene Wylie, 1:44.31; 2. Monahans (Jordan Latham, Crystal Madrid, Amanda Hernandez, Chelsea Cartwright), 1:44.45; 3. Clyde, 1:47. 20; 4. Clyde, 1:47.20; 5. Wichita Falls Hirschi, 1:47.64; 6. Sanger, 1:47.76
800: 1. Lauren Simpson, Canyon, 2:16 33 (new meet record, old meet record was 2:17.51 by Carmen Stroud of Decatur in 1986); 2. Cynthia Carrillo, Decatur, 2:20.07; 3. Dana Flynn, Graham, 2:20.14; 4. Hailey Stacy, Levelland, 2:30.03; 5. Pamela Balderrama, Borger, 2:31. 52; 6. Kate Lepard, Muleshow, 2:32.74
1,600: 1. Lauren Simpson, Canyon, 5:15.68; 2. Kelsey Johnson, Iowa Park, 5:17.06; 3. Josie Donelson, Sanger, 5:26.40; 4. Jessica Torres, Decatur, 5:26.48; 5. Kim Bell, Bowie, 5:41.34; 6. Danielle Peddy, Canyon, 5:44.40
1,600 relay: 1. Canyon, 4:01.19; 2. Abilene Wylie, 4:01.84; 3. Graham, 4:04.55; 4. Sanger, 4:06.18; 5. Borger, 4:08.81; 6. Sweetwater, 4:10.53
1,600 relay: 1. Fort Stockton, 3:21.82; 2. Gainesville, 3:22.79; 3. Wichita Falls Hirschi, 3:23.51; 4. Sanger, 3:24.00; 5. Sweetwater, 3:24.96; 6. Muleshoe, 3:29.17
Ranger Mom
04-30-2006, 09:55 AM
Here the results from Friday that were reported in yesterday's paper:
BOYS
Field Events
Discus: 1. Daniel Schmidt, Graham, 167-2; 2. Jaron Kerr, Borger, 155-4; 3. Jeff Coleman, Borger, 154-6; 4. Britton Barbee, Abilene Wylie, 153-2; 5. Taylor Jones, Sweetwater, 146-9; 6. Brad Wall, Perryton, 145-1.
Long jump: 1. Dorian Dargan, Hirschi, 23-1.25; 2. Yusef Stevenson, Gainesville, 22-6.25; 3. Justin Turner, Levelland, 22-2.75; 4. Cole Beasley, Little Elm, 21-8; 5. Gary Edwards, Abilene Wylie, 21-6.25; 6. Eric Boyd, Seminole, 21-0.75.
Pole vault: 1. Blaine Bassler, West, 14-6; 2. Aaron Cantrell, Clyde, 14-0; 3. Eric Salazar, Breckenridge, 14-0; 4. Lance Morgan, Comanche, 14-0; 5. Michael Lee, Muleshoe, 14-0; 6. Trevor Hall, Sanger, 13-6.
Running Events
3,200 meters: 1. David Palma, Fort Stockton, 9:49.95; 2. Seth Allison, Canyon, 9:57.38; 3. Roy Garcia, Brownfield, 10:09.05; 4. Taylor Hubbard, Perryton, 10:09.90; 5. Scott Harrison, Decatur, 10:26.51; 6. Blake Marable, Canyon, 10:27.50.
GIRLS
Field Events
Discus: 1. Chantell Mazone, Pecos, 130-1; 2. Tracy Cowin, Sweetwater, 125-1; 3. Krystal Taylor, Sanger, 123-11; 4. Courtney Laing, Abilene Wylie, 121-3; 5. Jessica Flores, Pecos, 120-2; 6. Raven Darnell, Sanger, 117-2.
High jump: 1. Audrey Svane, Pilot Point, 5-8 (new meet record; old record 5-7, Jill McClain, Spearman, 1984; Pam Jones, Marlin, 1988); 2. Chelsi Thomas, Lamesa, 5-4; 3. Aerial Longino, Venus, 5-2; 4. Markell Stoker, Breckenridge, 5-2; 5. (tie) Ashley Knight, Lake Worth, 5-0; Katy Pierce, Lamesa, 5-0; 6. Meredith Johnson, Pilot Point, 5-0.
Long jump: 1. Janell Appelhans, Perryton, 20-6.5 (new meet record; old record 19-10.75, Sharon Hudson, Dalhart, 1986); 2. Kris Crockett, West, 19-0.75; 3. Jordi Phyffer, Gainesville, 18-7.25; 4. Emily Yates, Clyde, 17-10; 5. Chelsea Cartwright, Monahans, 17-5.5; 6. Samantha McGee, Vernon, 17-4.75.
Running Events
3,200 meters: 1. Kelsey Johnson, Iowa Park, 11:50.19; 2. Jessica Torres, Decatur, 11:55.90; 3. Josie Donelson, Sanger, 12:06.50; 4. Tara Natale, Decatur, 12:30.20; 5. Nicole Adams, Sanger, 12:39.90; 6. Danielle Peddy, Canyon, 12:40.85.
Powered by vBulletin® Version 4.2.3 Copyright © 2024 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.