WOS87
09-17-2016, 12:52 AM
Results for the teams ranked in The Associated Press Texas high school football poll.
Class 6A
1. Allen (3-0) idle.
2. DeSoto (3-0) idle.
3. Converse Judson (4-0) beat New Braunfels 54-13.
4. Lake Travis (3-1) beat Pflugerville Hendrickson 50-7.
5. Euless Trinity (3-0) idle.
6. Austin Westlake (3-1) beat Austin Bowie 35-21.
7. Cedar Hill (2-1) idle.
8. Cibolo Steele (3-1) beat Smithson Valley 24-17.
9. Galena Park North Shore (2-1) idle.
10. The Woodlands (4-0) beat Richmond George Ranch 42-14.
Class 5A
1. Cedar Park (4-0) beat Georgetown East View 35-20.
2. Aledo (3-0) idle.
3. Denton Ryan (4-0) beat Frisco Lone Star 51-34.
4. Manvel (3-0) idle.
5. Frisco Lone Star (3-1) lost to Denton Ryan 51-34.
6. Richmond Foster (4-0) beat Tomball 42-14.
7. Denton (4-0) beat Keller Timber Creek 37-28.
8. Lancaster (3-1) beat Mansfield Lake Ridge 54-38.
9. Texarkana Texas (4-0) beat Kilgore 44-0.
10. Waxahachie (4-0) beat Mansfield Summit 41-17.
Class 4A
1. West Orange-Stark (4-0) beat Houston KIPP 61-0.
2. Argyle (3-0) at Abilene Wylie, ccd.
3. Gilmer (3-0) at Carthage, Saturday.
4. Waco La Vega (4-0) beat Mexia 48-14.
5. Carthage (2-0) vs. Gilmer, Saturday.
6. Cuero (4-0) beat Gonzales 43-0.
7. China Spring (4-0) beat Troy 70-14.
8. Liberty Hill (2-1) lost to Port Lavaca Calhoun 26-12.
9. Abilene Wylie (2-1) vs. Argyle, ccd.
10. Henderson (4-0) beat Longview Pine Tree 41-7.
Class 3A
1. Brock (4-0) beat Dallas Triple A 58-0.
2. Newton (4-0) beat Bridge City 38-16.
3. Franklin (4-0) beat Waco Connally 48-42.
4. Malakoff (3-0) beat Tyler Grace Community 46-14.
5. Sunnyvale (4-0) beat Palmer 70-0.
6. La Marque (3-1) lost to West Columbia 28-14.
7. Cameron Yoe (3-1) beat Bay City 30-27.
8. White Oak (4-0) beat Daingerfield 43-36.
9. Big Sandy Harmony (4-0) beat Quitman 63-6.
10. Canadian (2-2) beat Stratford 42-14.
Class 2A
1. Refugio (3-0) beat Edna 37-0.
2. Bremond (4-0) beat Waco Reicher 56-14.
3. Iraan (4-0) beat Mason 24-21.
4. Stratford (2-1) lost to Canadian 42-14.
5. Albany (4-0) beat Anson 34-0.
6. Mart (4-0) beat Kerens 44-7.
7. Tenaha (4-0) beat Clarksville 44-0.
8. Lovelady (3-0) beat Jewett Leon 20-12.
9. Shiner (3-1) beat Falls City 48-0.
10. Wellington (4-0) beat Tulia 52-13.
Class 6A
1. Allen (3-0) idle.
2. DeSoto (3-0) idle.
3. Converse Judson (4-0) beat New Braunfels 54-13.
4. Lake Travis (3-1) beat Pflugerville Hendrickson 50-7.
5. Euless Trinity (3-0) idle.
6. Austin Westlake (3-1) beat Austin Bowie 35-21.
7. Cedar Hill (2-1) idle.
8. Cibolo Steele (3-1) beat Smithson Valley 24-17.
9. Galena Park North Shore (2-1) idle.
10. The Woodlands (4-0) beat Richmond George Ranch 42-14.
Class 5A
1. Cedar Park (4-0) beat Georgetown East View 35-20.
2. Aledo (3-0) idle.
3. Denton Ryan (4-0) beat Frisco Lone Star 51-34.
4. Manvel (3-0) idle.
5. Frisco Lone Star (3-1) lost to Denton Ryan 51-34.
6. Richmond Foster (4-0) beat Tomball 42-14.
7. Denton (4-0) beat Keller Timber Creek 37-28.
8. Lancaster (3-1) beat Mansfield Lake Ridge 54-38.
9. Texarkana Texas (4-0) beat Kilgore 44-0.
10. Waxahachie (4-0) beat Mansfield Summit 41-17.
Class 4A
1. West Orange-Stark (4-0) beat Houston KIPP 61-0.
2. Argyle (3-0) at Abilene Wylie, ccd.
3. Gilmer (3-0) at Carthage, Saturday.
4. Waco La Vega (4-0) beat Mexia 48-14.
5. Carthage (2-0) vs. Gilmer, Saturday.
6. Cuero (4-0) beat Gonzales 43-0.
7. China Spring (4-0) beat Troy 70-14.
8. Liberty Hill (2-1) lost to Port Lavaca Calhoun 26-12.
9. Abilene Wylie (2-1) vs. Argyle, ccd.
10. Henderson (4-0) beat Longview Pine Tree 41-7.
Class 3A
1. Brock (4-0) beat Dallas Triple A 58-0.
2. Newton (4-0) beat Bridge City 38-16.
3. Franklin (4-0) beat Waco Connally 48-42.
4. Malakoff (3-0) beat Tyler Grace Community 46-14.
5. Sunnyvale (4-0) beat Palmer 70-0.
6. La Marque (3-1) lost to West Columbia 28-14.
7. Cameron Yoe (3-1) beat Bay City 30-27.
8. White Oak (4-0) beat Daingerfield 43-36.
9. Big Sandy Harmony (4-0) beat Quitman 63-6.
10. Canadian (2-2) beat Stratford 42-14.
Class 2A
1. Refugio (3-0) beat Edna 37-0.
2. Bremond (4-0) beat Waco Reicher 56-14.
3. Iraan (4-0) beat Mason 24-21.
4. Stratford (2-1) lost to Canadian 42-14.
5. Albany (4-0) beat Anson 34-0.
6. Mart (4-0) beat Kerens 44-7.
7. Tenaha (4-0) beat Clarksville 44-0.
8. Lovelady (3-0) beat Jewett Leon 20-12.
9. Shiner (3-1) beat Falls City 48-0.
10. Wellington (4-0) beat Tulia 52-13.