WOS87
09-10-2016, 01:40 AM
Results for the teams ranked in The Associated Press Texas high school football poll.
Class 6A
1. Allen (3-0) beat Coppell 42-20.
2. DeSoto (3-0) beat Midland 49-43.
3. Converse Judson (3-0) beat SA Roosevelt 66-20.
4. Katy (1-2) lost to The Woodlands 26-3.
5. Lake Travis (2-1) beat Dallas Jesuit 42-10.
6. Austin Westlake (2-1) beat Pflugerville 35-0.
7. Euless Trinity (3-0) beat Colleyville Heritage 35-21.
8. Cedar Hill (2-1) beat Mesquite Horn 59-21.
9. Cibolo Steele (1-1) at SA Northside O'Connor, Saturday.
10. Galena Park North Shore (2-1) beat Spring Westfield 36-16.
Class 5A
1. Cedar Park (3-0) beat Bastrop 30-0.
2. Aledo (3-0) beat Mansfield Legacy 59-41.
3. Denton Ryan (3-0) beat Wylie East 40-21.
4. Manvel (3-0) beat Pearland 36-0.
5. Temple (2-1) lost to Hewitt Midway 26-20.
6. Frisco Lone Star (3-0) beat Lucas Lovejoy 62-31.
7. Richmond Foster (2-0) at Katy Seven Lakes, Saturday.
8. Denton (3-0) beat Lewisville The Colony 35-29.
9. Lancaster (2-1) beat Corsicana 46-17.
10. Texarkana Texas (3-0) beat Texarkana Liberty-Eylau 48-39.
Class 4A
1. West Orange-Stark (3-0) beat Bridge City 55-0.
2. Argyle (3-0) beat Celina 43-14.
3. Waco La Vega (3-0) beat Fort Worth YMLA 65-0.
4. Gilmer (3-0) beat Argyle Liberty Christian 61-19.
5. Carthage (2-0) beat Whitehouse 23-13.
6. Kennedale (1-1) lost to Alvarado 21-14.
7. Cuero (3-0) beat Floresville 63-0.
8. China Spring (3-0) beat Cameron Yoe 63-13.
9. Liberty Hill (2-0) beat Brownwood 30-29.
10. Abilene Wylie (2-1) beat Denison 28-14.
Class 3A
1. Brock (3-0) beat Grapevine Faith 42-35.
2. Cameron Yoe (2-1) lost to China Spring 63-13.
3. Newton (3-0) beat Diboll 35-7.
4. Franklin (3-0) beat Lorena 34-21.
5. Malakoff (2-0) idle.
6. Canadian (2-1) beat Perryton 36-8.
7. Sunnyvale (3-0) beat Nevada Community 49-3.
8. La Marque (3-0) beat Houston North Forest 23-16.
9. Waskom (1-2) lost to Tyler Grace Community 52-20.
10. White Oak (3-0) beat Longview Spring Hill 56-8.
Class 2A
1. Refugio (2-0) idle.
2. Bremond (3-0) beat Milano 40-7.
3. Iraan (3-0) beat McCamey 48-7.
4. Stratford (2-0) idle.
5. Albany (2-1) lost to Roscoe 7-0.
6. Mart (3-0) beat McGregor 28-21.
7. Tenaha (3-0) beat Dallas Gateway 67-0.
8. Muenster (2-1) lost to Howe 37-31.
9. Lovelady (2-0) beat Joaquin 21-20.
10. Shiner (2-1) beat Wallis Brazos 41-14.
Class 6A
1. Allen (3-0) beat Coppell 42-20.
2. DeSoto (3-0) beat Midland 49-43.
3. Converse Judson (3-0) beat SA Roosevelt 66-20.
4. Katy (1-2) lost to The Woodlands 26-3.
5. Lake Travis (2-1) beat Dallas Jesuit 42-10.
6. Austin Westlake (2-1) beat Pflugerville 35-0.
7. Euless Trinity (3-0) beat Colleyville Heritage 35-21.
8. Cedar Hill (2-1) beat Mesquite Horn 59-21.
9. Cibolo Steele (1-1) at SA Northside O'Connor, Saturday.
10. Galena Park North Shore (2-1) beat Spring Westfield 36-16.
Class 5A
1. Cedar Park (3-0) beat Bastrop 30-0.
2. Aledo (3-0) beat Mansfield Legacy 59-41.
3. Denton Ryan (3-0) beat Wylie East 40-21.
4. Manvel (3-0) beat Pearland 36-0.
5. Temple (2-1) lost to Hewitt Midway 26-20.
6. Frisco Lone Star (3-0) beat Lucas Lovejoy 62-31.
7. Richmond Foster (2-0) at Katy Seven Lakes, Saturday.
8. Denton (3-0) beat Lewisville The Colony 35-29.
9. Lancaster (2-1) beat Corsicana 46-17.
10. Texarkana Texas (3-0) beat Texarkana Liberty-Eylau 48-39.
Class 4A
1. West Orange-Stark (3-0) beat Bridge City 55-0.
2. Argyle (3-0) beat Celina 43-14.
3. Waco La Vega (3-0) beat Fort Worth YMLA 65-0.
4. Gilmer (3-0) beat Argyle Liberty Christian 61-19.
5. Carthage (2-0) beat Whitehouse 23-13.
6. Kennedale (1-1) lost to Alvarado 21-14.
7. Cuero (3-0) beat Floresville 63-0.
8. China Spring (3-0) beat Cameron Yoe 63-13.
9. Liberty Hill (2-0) beat Brownwood 30-29.
10. Abilene Wylie (2-1) beat Denison 28-14.
Class 3A
1. Brock (3-0) beat Grapevine Faith 42-35.
2. Cameron Yoe (2-1) lost to China Spring 63-13.
3. Newton (3-0) beat Diboll 35-7.
4. Franklin (3-0) beat Lorena 34-21.
5. Malakoff (2-0) idle.
6. Canadian (2-1) beat Perryton 36-8.
7. Sunnyvale (3-0) beat Nevada Community 49-3.
8. La Marque (3-0) beat Houston North Forest 23-16.
9. Waskom (1-2) lost to Tyler Grace Community 52-20.
10. White Oak (3-0) beat Longview Spring Hill 56-8.
Class 2A
1. Refugio (2-0) idle.
2. Bremond (3-0) beat Milano 40-7.
3. Iraan (3-0) beat McCamey 48-7.
4. Stratford (2-0) idle.
5. Albany (2-1) lost to Roscoe 7-0.
6. Mart (3-0) beat McGregor 28-21.
7. Tenaha (3-0) beat Dallas Gateway 67-0.
8. Muenster (2-1) lost to Howe 37-31.
9. Lovelady (2-0) beat Joaquin 21-20.
10. Shiner (2-1) beat Wallis Brazos 41-14.