WOS87
09-19-2015, 03:44 AM
Results for the teams ranked in The Associated Press Texas high school football poll.
Class 6A
1. Allen (4-0) beat Plano 55-0.
2. Katy (4-0) beat Katy Mayde Creek 52-0.
3. Cedar Hill (4-0) beat Coppell 36-21.
4. Euless Trinity (4-0) beat Galena Park North Shore 42-32.
5. Cibolo Steele (4-0) beat DeSoto 35-33.
6. Spring Westfield (3-0) idle.
7. Converse Judson (4-0) beat SA Northside Brennan 31-7.
8. Lake Travis (3-0) idle.
9. Dallas Skyline (2-1) idle.
10. Austin Westlake (4-0) beat Austin High 49-12.
Class 5A
1. Cedar Park (4-0) beat Dripping Springs 55-24.
2. Crosby (4-0) beat Humble 33-24.
3. Richmond George Ranch (4-0) beat Port Arthur Memorial 35-7.
4. Austin Vandegrift (4-0) beat Georgetown East View 45-13.
5. Aledo (2-1) idle.
6. Temple (3-1) beat Killeen Harker Heights 38-10.
7. Mansfield Timberview (3-1) beat Arlington Seguin 48-14.
8. Kerrville Tivy (3-0) idle.
9. Longview (2-1) idle.
10. Fort Bend Elkins (3-0) idle.
Class 4A
1. Navasota (4-0) beat Lake Area New Tech Early College , La. 65-21.
2. Gilmer (4-0) beat Daingerfield 43-20.
3. West Orange-Stark (4-0) beat Silsbee 49-28.
4. Celina (4-0) beat Dallas Bishop Lynch 51-14.
5. La Grange (4-0) beat Taylor 42-14.
6. Kennedale (4-0) beat Kaufman 43-35.
7. Argyle (3-1) beat Graham 47-21.
8. Stephenville (2-1) at Lubbock Cooper, Saturday.
9. Sinton (3-0) beat Beeville Jones 45-10.
10. Sweetwater (4-0) beat Snyder 44-29.
Class 3A
1. Mineola (4-0) beat Wills Point 35-17.
2. Brock (4-0) beat Rio Vista 68-0.
3. Franklin (4-0) beat Marlin 57-0.
4. Cameron Yoe (3-1) beat Whitney 37-8.
5. East Chambers (3-0) idle.
6. Waskom (3-0) idle.
7. Wall (4-0) beat Lago Vista 43-21.
8. Pottsboro (4-0) beat Bowie 45-8.
9. Newton (1-2) lost to Henderson 32-8.
10. Shallowater (1-1) vs. Lubbock Estacado, ccd.
Class 2A
1. Canadian (4-0) beat Childress 52-13.
2. Bremond (4-0) beat Mart 34-24.
3. Refugio (3-0) beat San Diego 60-7.
4. Mason (4-0) beat Goldthwaite 44-7.
5. Albany (4-0) beat Anson 42-20.
6. Shiner (4-0) beat Lexington 49-28.
7. Mart (3-1) lost to Bremond 34-24.
8. Alto (4-0) beat Buffalo 74-21.
9. Seagraves (3-1) beat Lamesa 62-20.
10. Bruni (4-0) beat Ben Bolt 28-7.
Class 6A
1. Allen (4-0) beat Plano 55-0.
2. Katy (4-0) beat Katy Mayde Creek 52-0.
3. Cedar Hill (4-0) beat Coppell 36-21.
4. Euless Trinity (4-0) beat Galena Park North Shore 42-32.
5. Cibolo Steele (4-0) beat DeSoto 35-33.
6. Spring Westfield (3-0) idle.
7. Converse Judson (4-0) beat SA Northside Brennan 31-7.
8. Lake Travis (3-0) idle.
9. Dallas Skyline (2-1) idle.
10. Austin Westlake (4-0) beat Austin High 49-12.
Class 5A
1. Cedar Park (4-0) beat Dripping Springs 55-24.
2. Crosby (4-0) beat Humble 33-24.
3. Richmond George Ranch (4-0) beat Port Arthur Memorial 35-7.
4. Austin Vandegrift (4-0) beat Georgetown East View 45-13.
5. Aledo (2-1) idle.
6. Temple (3-1) beat Killeen Harker Heights 38-10.
7. Mansfield Timberview (3-1) beat Arlington Seguin 48-14.
8. Kerrville Tivy (3-0) idle.
9. Longview (2-1) idle.
10. Fort Bend Elkins (3-0) idle.
Class 4A
1. Navasota (4-0) beat Lake Area New Tech Early College , La. 65-21.
2. Gilmer (4-0) beat Daingerfield 43-20.
3. West Orange-Stark (4-0) beat Silsbee 49-28.
4. Celina (4-0) beat Dallas Bishop Lynch 51-14.
5. La Grange (4-0) beat Taylor 42-14.
6. Kennedale (4-0) beat Kaufman 43-35.
7. Argyle (3-1) beat Graham 47-21.
8. Stephenville (2-1) at Lubbock Cooper, Saturday.
9. Sinton (3-0) beat Beeville Jones 45-10.
10. Sweetwater (4-0) beat Snyder 44-29.
Class 3A
1. Mineola (4-0) beat Wills Point 35-17.
2. Brock (4-0) beat Rio Vista 68-0.
3. Franklin (4-0) beat Marlin 57-0.
4. Cameron Yoe (3-1) beat Whitney 37-8.
5. East Chambers (3-0) idle.
6. Waskom (3-0) idle.
7. Wall (4-0) beat Lago Vista 43-21.
8. Pottsboro (4-0) beat Bowie 45-8.
9. Newton (1-2) lost to Henderson 32-8.
10. Shallowater (1-1) vs. Lubbock Estacado, ccd.
Class 2A
1. Canadian (4-0) beat Childress 52-13.
2. Bremond (4-0) beat Mart 34-24.
3. Refugio (3-0) beat San Diego 60-7.
4. Mason (4-0) beat Goldthwaite 44-7.
5. Albany (4-0) beat Anson 42-20.
6. Shiner (4-0) beat Lexington 49-28.
7. Mart (3-1) lost to Bremond 34-24.
8. Alto (4-0) beat Buffalo 74-21.
9. Seagraves (3-1) beat Lamesa 62-20.
10. Bruni (4-0) beat Ben Bolt 28-7.