YTBulldogs
03-09-2015, 10:41 AM
- Following are results of Saturday's Tom-Tom Relays
Boys
Team totals - 1, Yoakum, 219; 2, Cuero, 142; 3, Bay City, 76; 4, Luling, 74; 5, Goliad, 58; 6, Nixon-Smiley, 20; 7, (tie) Schulenburg & Shiner St. Paul, 13.
Long jump - 1, K. Mathis, Cuero, 22-4; 2, V. Mathis, Yoakum, 21-0; 3, Jos. Moore, Yoakum, 20-10; 4, Zamzow, Goliad, 20-4; 5, S. Moore, Nixon-Smiley, 19-6; 6, Thomas, Bay City, 19-4.
Shot put - 1, Brzozowski, Yoakum, 51-10.5; 2, Jacobs, Yoakum, 45-4.75; 3, Gipson, Bay City, 44-9.25; 4, Bridges, Yoakum, 43-10.25; 5, Patton, Cuero, 41-11.5; 6, Munoz, Cuero, 40-11.5.
Discus - 1, Patton, Cuero, 145-10.5; 2, Bridges, Yoakum, 145-7; 3, Brzozowski, Yoakum, 144-7; 4, Munoz, Cuero, 117-5; 5, Maravilla, Yoakum, 112-10; 6, Johnson, Cuero, 101-9.
Triple jump - 1, Love, Yoakum, 44-4.5; 2, K. Mathis, Cuero, 42-4; 3, V. Mathis, Yoakum, 41-10; 5, Thomas, Bay City, 40-4; 6, Wenske, St. Paul, 38-9.
High jump - 1, Walker, Cuero, 6-6; 2, Love, Yoakum, 6-2; 3, Jos. Moore, Yoakum, 6-0; 4, Thomas, Bay City, 5-10; 5, Wenske, St. Paul, 5-8; 6, Brown, Yoakum, 5-8.
Pole vault - 1, Eldridge, Yoakum, 13-6; 2, Debault, Yoakum, 12-6; 3, Florez, Bay City, 11-6; 4, Cunningham, Bay City, 11-0.
400 relay - 1, Yoakum, 43.39; 2, Cuero, 43.53; 3, Bay City, 43.93; 4, Goliad, 44.38; 6, St. Paul, 47.26.
800 - 1, Ramirez, Yoakum, 2:08.77; 2, Fowler, Bay City, 2:08.83; 3, Westfall, Goliad, 2:12.58; 4, Jimenez, Schulenburg, 2:16.50; 5, Geiger, St. Paul, 2:18.66; 6, Torres, Nixon-Smiley, 2:22.70.
110 hurdles - 1, Eldridge, Yoakum, 15.58; 2, Debault, Yoakum, 16.03; 3, Walker, Cuero, 16.83; 4, Young, Cuero, 17.11; 5, Wenske, St. Paul, 17.15; 6, Waer, Goliad, 17.18.
100 - 1, Williams, Cuero, 11.11; 2, Miles, Cuero, 11.22; 3, Eldridge, Yoakum, 11.31; 4, Garcia, Nixon-Smiley, 11.53; 5, Muehlstein, Goliad, 11.60; 6, Florez, Bay City, 11.78.
800 relay - 1, Cuero, 1:31.47; 2, Yoakum, 1:32.61; 3, Bay City, 1:32.65; 4, Goliad, 1:36.78; 6, Nixon-Smiley, 1:39.56.
400 - 1, Zamzow, Goliad, 51.23; 2, V. Mathis, Yoakum, 51.27; 3, Treybig, Schulenburg, 53.73; 4, K. Mathis, Cuero, 53.87; 5, Jor. Moore, Yoakum, 53.92; 6, Torres, Nixon-Smiley, 54.17.
300 hurdles - 1, Findley, Luling, 41.55; 2, Newman, Nixon-Smiley, 41.95; 3, Pompa, Cuero, 42.29; 4, Belcik, Yoakum, 42.99; 5, Jos. Moore, Yoakum, 43.81; 6, Waer, Goliad, 44.08.
200 - 1, Cubit, Luling, 22.97; 2, Cunningham, Bay City, 23.29; 3, Brooks, Yoakum, 23.73; 4, Muehlstein, Goliad, 23.81; 5. S. Moore, Nixon-Smiley, 24.65; 6, Treybig, Schulenburg, 24.78.
1600 - 1, Castillo, Luling, 4:47.79; 2, Reyna, Luling, 5:00.27; 3, Westfall, Goliad, 5:12.11; 4, Maciel, Yoakum, 5:14.25; 5, Villarreal, Cuero, 5:17.91; 6, Ramirez, Yoakum, 5:20.05.
1600 relay - 1, Yoakum, 3:30.94; 2, Cuero, 3:37.18; 3, Bay City, 3:41.57; 4, Goliad, 3:50.02; 5, St. Paul, 3:50.42.
Girls
Team totals - 1, Goliad, 192.33; 2, Bay City, 135; 3, Cuero, 84; 4, Yoakum, 70.33; 5, Poth, 63; 6, (tie) Gonzales & Luling, 19; 8, Schulenburg, 16; 9, Hallettsville, 9.33.
Long jump - 1, Priour, Goliad, 17-10; 2, Nelson, Cuero, 17-8; 3, Johnson, Goliad, 17-2; 4, Bennett, Cuero, 15-6; 5, Fougerat, Gonzales, 15-4.5; 6, L. Brown, Yoakum, 15-4.5.
Shot put - 1, Markert, Yoakum, 38-8.25; 2, Johnson, Yoakum, 35-9.75; 3, Mendoza, Goliad, 33-6.5; 4, Tislow, Goliad, 32-10.25; 5, Smith, Yoakum, 31-9.5; 6, Clemons, Goliad, 31-5.25.
Discus - 1, Markert, Yoakum, 146-8; 2, Patton, Poth, 105-3; 3, Clemons, Goliad, 103-8; 4, Johnson, Yoakum, 100-11; 5, Villa, Yoakum, 93-5; 6, Mendoza, Goliad, 90-9.
Triple jump - 1, Nelson, Cuero, 35-6; 2, Franklin, Bay City, 33-10; Brooke, Luling, 33-1; 6, Littles, Cuero, 32-8.5.
High jump - 1, S. Mitchell, Bay City, 5-10; 2, Kallies, Poth, 5-9; 3, (tie) Lopez, Bay City & Barnick, Gonzales, 5-2; 5, Guentert, Schulenburg, 5-0; 6, (tie) Cope, Goliad & L. Brown, Yoakum & B. Brown, Hallettsville, 4-10.
Pole vault - 1, (tie) Morris, Yoakum & Clancy, Poth, 7-6; 3, Haub, Gonzales, 7-0; 4, Ince, Gonzales, 7-0.
400 relay - 1, Bay City, 49.89; 2, Goliad, 51.16; 3, Yoakum, 53.20.
800 - 1, Garza, Goliad, 2:27.59; 2, Ramsey, Poth, 2:28.93; 3, Blackwell, Cuero, 2:29.82; 4, Villafranca, Cuero, 2:32.59; 5, James, Schulenburg, 2:34.51; 6, Hermes, Hallettsville, 2:36.57.
100 hurdles - 1, Salziger, Goliad, 16.31; 2, Lopez, Bay City, 16.45; 3, Cope, Goliad, 16.86; 4, Smith, Bay City, 17.04; 5, Tislow, Goliad, 17.59; 6, Lott, Cuero, 18.17.
100 - 1, B. Mitchell, Bay City, 12.70; 2, Nelson, Cuero, 12.90; 3, Roberson, Bay City, 13.28; 4, Berger, Goliad, 13.44; 5, Rossett, Cuero, 13.45.
800 relay - 1, Bay City, 1:46.38; 2, Goliad, 1:49.20; 3, Poth, 1:51.72; 4, Yoakum, 1:52.45; 5, Hallettsville, 1:53.66.
400 - 1, Coles, Goliad, 1:03.43; 2, Janssen, Goliad, 1:05.29; 3, James, Schulenburg, 1:05.88; 4, Cunningham, Bay City, 1:06.30; 5, Czaplinski, Hallettsville, 1:06.53; 6, Sievers, Cuero, 1:06.82.
300 hurdles - 1, Lopez, Bay City, 47.62; 2, Salziger, Goliad, 48.06; 3, Tislow, Goliad, 50.68; 4, Smith, Bay City, 50.91; 5, Fougerat, Gonzales, 51.95; 6, Kowalik, Goliad, 52.43.
200 - 1, S. Mitchell, Bay City, 26.56; 2, Nelson, Cuero, 26.60; 3, Howard, Goliad, 27.38; 4, Rossett, Cuero, 27.64; 5, Morris, Goliad, 27.78; 6, Jones, Goliad, 27.88.
1600 - 1, Delagarza, Goliad, 5:39.52; 2, Blackwell, Cuero, 5:52.60; 3, Villafranca, Cuero, 5:55.25; 4, Garza, Goliad, 5:57.43; 5, Reyna, Goliad, 5:58.08; 6, Bennett, Cuero, 5:59.83.
1600 relay - 1, Goliad, 4:15.00; 2, Bay City, 4:21.53; 3, Cuero, 4:24.30; 5, Yoakum, 4:30.85; 6, Hallettsville, 4:30.91.
Boys
Team totals - 1, Yoakum, 219; 2, Cuero, 142; 3, Bay City, 76; 4, Luling, 74; 5, Goliad, 58; 6, Nixon-Smiley, 20; 7, (tie) Schulenburg & Shiner St. Paul, 13.
Long jump - 1, K. Mathis, Cuero, 22-4; 2, V. Mathis, Yoakum, 21-0; 3, Jos. Moore, Yoakum, 20-10; 4, Zamzow, Goliad, 20-4; 5, S. Moore, Nixon-Smiley, 19-6; 6, Thomas, Bay City, 19-4.
Shot put - 1, Brzozowski, Yoakum, 51-10.5; 2, Jacobs, Yoakum, 45-4.75; 3, Gipson, Bay City, 44-9.25; 4, Bridges, Yoakum, 43-10.25; 5, Patton, Cuero, 41-11.5; 6, Munoz, Cuero, 40-11.5.
Discus - 1, Patton, Cuero, 145-10.5; 2, Bridges, Yoakum, 145-7; 3, Brzozowski, Yoakum, 144-7; 4, Munoz, Cuero, 117-5; 5, Maravilla, Yoakum, 112-10; 6, Johnson, Cuero, 101-9.
Triple jump - 1, Love, Yoakum, 44-4.5; 2, K. Mathis, Cuero, 42-4; 3, V. Mathis, Yoakum, 41-10; 5, Thomas, Bay City, 40-4; 6, Wenske, St. Paul, 38-9.
High jump - 1, Walker, Cuero, 6-6; 2, Love, Yoakum, 6-2; 3, Jos. Moore, Yoakum, 6-0; 4, Thomas, Bay City, 5-10; 5, Wenske, St. Paul, 5-8; 6, Brown, Yoakum, 5-8.
Pole vault - 1, Eldridge, Yoakum, 13-6; 2, Debault, Yoakum, 12-6; 3, Florez, Bay City, 11-6; 4, Cunningham, Bay City, 11-0.
400 relay - 1, Yoakum, 43.39; 2, Cuero, 43.53; 3, Bay City, 43.93; 4, Goliad, 44.38; 6, St. Paul, 47.26.
800 - 1, Ramirez, Yoakum, 2:08.77; 2, Fowler, Bay City, 2:08.83; 3, Westfall, Goliad, 2:12.58; 4, Jimenez, Schulenburg, 2:16.50; 5, Geiger, St. Paul, 2:18.66; 6, Torres, Nixon-Smiley, 2:22.70.
110 hurdles - 1, Eldridge, Yoakum, 15.58; 2, Debault, Yoakum, 16.03; 3, Walker, Cuero, 16.83; 4, Young, Cuero, 17.11; 5, Wenske, St. Paul, 17.15; 6, Waer, Goliad, 17.18.
100 - 1, Williams, Cuero, 11.11; 2, Miles, Cuero, 11.22; 3, Eldridge, Yoakum, 11.31; 4, Garcia, Nixon-Smiley, 11.53; 5, Muehlstein, Goliad, 11.60; 6, Florez, Bay City, 11.78.
800 relay - 1, Cuero, 1:31.47; 2, Yoakum, 1:32.61; 3, Bay City, 1:32.65; 4, Goliad, 1:36.78; 6, Nixon-Smiley, 1:39.56.
400 - 1, Zamzow, Goliad, 51.23; 2, V. Mathis, Yoakum, 51.27; 3, Treybig, Schulenburg, 53.73; 4, K. Mathis, Cuero, 53.87; 5, Jor. Moore, Yoakum, 53.92; 6, Torres, Nixon-Smiley, 54.17.
300 hurdles - 1, Findley, Luling, 41.55; 2, Newman, Nixon-Smiley, 41.95; 3, Pompa, Cuero, 42.29; 4, Belcik, Yoakum, 42.99; 5, Jos. Moore, Yoakum, 43.81; 6, Waer, Goliad, 44.08.
200 - 1, Cubit, Luling, 22.97; 2, Cunningham, Bay City, 23.29; 3, Brooks, Yoakum, 23.73; 4, Muehlstein, Goliad, 23.81; 5. S. Moore, Nixon-Smiley, 24.65; 6, Treybig, Schulenburg, 24.78.
1600 - 1, Castillo, Luling, 4:47.79; 2, Reyna, Luling, 5:00.27; 3, Westfall, Goliad, 5:12.11; 4, Maciel, Yoakum, 5:14.25; 5, Villarreal, Cuero, 5:17.91; 6, Ramirez, Yoakum, 5:20.05.
1600 relay - 1, Yoakum, 3:30.94; 2, Cuero, 3:37.18; 3, Bay City, 3:41.57; 4, Goliad, 3:50.02; 5, St. Paul, 3:50.42.
Girls
Team totals - 1, Goliad, 192.33; 2, Bay City, 135; 3, Cuero, 84; 4, Yoakum, 70.33; 5, Poth, 63; 6, (tie) Gonzales & Luling, 19; 8, Schulenburg, 16; 9, Hallettsville, 9.33.
Long jump - 1, Priour, Goliad, 17-10; 2, Nelson, Cuero, 17-8; 3, Johnson, Goliad, 17-2; 4, Bennett, Cuero, 15-6; 5, Fougerat, Gonzales, 15-4.5; 6, L. Brown, Yoakum, 15-4.5.
Shot put - 1, Markert, Yoakum, 38-8.25; 2, Johnson, Yoakum, 35-9.75; 3, Mendoza, Goliad, 33-6.5; 4, Tislow, Goliad, 32-10.25; 5, Smith, Yoakum, 31-9.5; 6, Clemons, Goliad, 31-5.25.
Discus - 1, Markert, Yoakum, 146-8; 2, Patton, Poth, 105-3; 3, Clemons, Goliad, 103-8; 4, Johnson, Yoakum, 100-11; 5, Villa, Yoakum, 93-5; 6, Mendoza, Goliad, 90-9.
Triple jump - 1, Nelson, Cuero, 35-6; 2, Franklin, Bay City, 33-10; Brooke, Luling, 33-1; 6, Littles, Cuero, 32-8.5.
High jump - 1, S. Mitchell, Bay City, 5-10; 2, Kallies, Poth, 5-9; 3, (tie) Lopez, Bay City & Barnick, Gonzales, 5-2; 5, Guentert, Schulenburg, 5-0; 6, (tie) Cope, Goliad & L. Brown, Yoakum & B. Brown, Hallettsville, 4-10.
Pole vault - 1, (tie) Morris, Yoakum & Clancy, Poth, 7-6; 3, Haub, Gonzales, 7-0; 4, Ince, Gonzales, 7-0.
400 relay - 1, Bay City, 49.89; 2, Goliad, 51.16; 3, Yoakum, 53.20.
800 - 1, Garza, Goliad, 2:27.59; 2, Ramsey, Poth, 2:28.93; 3, Blackwell, Cuero, 2:29.82; 4, Villafranca, Cuero, 2:32.59; 5, James, Schulenburg, 2:34.51; 6, Hermes, Hallettsville, 2:36.57.
100 hurdles - 1, Salziger, Goliad, 16.31; 2, Lopez, Bay City, 16.45; 3, Cope, Goliad, 16.86; 4, Smith, Bay City, 17.04; 5, Tislow, Goliad, 17.59; 6, Lott, Cuero, 18.17.
100 - 1, B. Mitchell, Bay City, 12.70; 2, Nelson, Cuero, 12.90; 3, Roberson, Bay City, 13.28; 4, Berger, Goliad, 13.44; 5, Rossett, Cuero, 13.45.
800 relay - 1, Bay City, 1:46.38; 2, Goliad, 1:49.20; 3, Poth, 1:51.72; 4, Yoakum, 1:52.45; 5, Hallettsville, 1:53.66.
400 - 1, Coles, Goliad, 1:03.43; 2, Janssen, Goliad, 1:05.29; 3, James, Schulenburg, 1:05.88; 4, Cunningham, Bay City, 1:06.30; 5, Czaplinski, Hallettsville, 1:06.53; 6, Sievers, Cuero, 1:06.82.
300 hurdles - 1, Lopez, Bay City, 47.62; 2, Salziger, Goliad, 48.06; 3, Tislow, Goliad, 50.68; 4, Smith, Bay City, 50.91; 5, Fougerat, Gonzales, 51.95; 6, Kowalik, Goliad, 52.43.
200 - 1, S. Mitchell, Bay City, 26.56; 2, Nelson, Cuero, 26.60; 3, Howard, Goliad, 27.38; 4, Rossett, Cuero, 27.64; 5, Morris, Goliad, 27.78; 6, Jones, Goliad, 27.88.
1600 - 1, Delagarza, Goliad, 5:39.52; 2, Blackwell, Cuero, 5:52.60; 3, Villafranca, Cuero, 5:55.25; 4, Garza, Goliad, 5:57.43; 5, Reyna, Goliad, 5:58.08; 6, Bennett, Cuero, 5:59.83.
1600 relay - 1, Goliad, 4:15.00; 2, Bay City, 4:21.53; 3, Cuero, 4:24.30; 5, Yoakum, 4:30.85; 6, Hallettsville, 4:30.91.