View Full Version : Softball: Rattler Spring Break Classic (San Marcos) 13th-15th
SHSBulldog00
03-12-2014, 04:28 PM
Pool A
1. San Marcos
2. Needville
3. Johnson City
Pool B
1. Argyle
2. Trenton
3. Burkburnett
Pool C
1. Dallas Bishop Lynch
2. El Paso Parkland
3. Pilot Point
Pool D
1. El Paso Del Valle
2. Lubbock Monterey
3. Sweeny
Pool E
1. Grandview
2. Shiner
3. Cedar Ridge
4. EP Soccorro
Pool F
1. Houston Lamar
2. Dodd City
3. Eagle Pass
4. Houston Incarnate Word
Pool G
1. CC King
2. Weimar
3. Houston St. Agnes
4. Canyon Lake
Pool H
1. Victoria St. Joseph
2. Houston St. Pius
3. Fredericksburg
4. Southwest
I will post the schedule later.
SHSBulldog00
03-13-2014, 12:16 AM
Thursday
11:05
Grandview vs. Shiner (Field 4)
12:10
San Marcos vs. Needville (HS Field)
Dallas Bishop Lynch vs. El Paso Parkland (Field 2)
El Paso Del Valle vs. Lubbock Monterey (Field 3)
Cedar Ridge vs. EP Soccorro (Field 4)
1:15
Needville vs. Johnson City (HS Field)
El Paso Parkland vs. Pilot Point (Field 2)
Lubbock Monterey vs. Sweeny (Field 3)
Grandview vs. Cedar Ridge (Field 4)
2:20
San Marcos vs. Johnson City (HS Field)
Argyle vs. Trenton (Field 1)
Dallas Bishop Lynch vs. Pilot Point (Field 2)
El Paso Del Valle vs. Sweeny (Field 3)
Shiner vs. El Paso Soccorro (Field 4)
3:25
San Marcos vs. El Paso Del Valle (HS Field)
Needville vs. El Paso Parkland (Field 1)
Dallas Bishop Lynch vs. Trenton (Field 2)
Argyle vs. Lubbock Monterey (Field 3)
Grandview vs. El Paso Soccorro (Field 4)
4:30
Johnson City vs. Pilot Point (HS Field)
Sweeny vs. Burkburnett (Field 1)
Shiner vs. Cedar Ridge (Field 4)
5:35
Trenton vs. Burkburnett (Field 1)
6:40
Argyle vs. Burkburnett (Field 1)
Pairings
5:45
A1 vs. D2 (HS Field) (Winner Gold 1/Loser Silver 1)
C1 vs. E2 (Field 2) (Winner Gold 2/Loser Silver 2)
E1 vs. C2 (Field 3) (Winner Gold 6/Loser Silver 6)
C3 vs. D3 (Field 4) (Winner Bronze 6/Loser Bronze 2)
7:15
Sweeny 11, Needville 1 (HS Field) (Winner Gold 5/Loser Silver 5)
A3 vs. E4 (Field 4) (Winner Bronze 1/Loser Copper 1)
Friday
10:00
Houston Lamar vs. Dodd City (HS Field)
CC King vs. Weimar (Field 1)
Victoria St. Joseph vs. Houston St. Pius (Field 2)
11:05
Eagle Pass vs. Houston Incarnate Word (HS Field)
Houston St. Agnes vs. Canyon Lake (Field 1)
Fredericksburg vs. Southwest (Field 2)
12:10
Houston Lamar vs. Eagle Pass (HS Field)
CC King vs. Houston St. Agnes (Field 1)
Victoria St. Joseph vs. Fredericksburg (Field 2)
1:15
Dodd City vs. Houston Incarnate Word (HS Field)
Weimar vs. Canyon Lake (Field 1)
Houston St. Pius vs. Southwest (Field 2)
2:20
Houston Lamar vs. Houston Incarnate Word (HS Field)
CC King vs. Canyon Lake (Field 1)
Victoria St. Joseph vs. Southwest (Field 2)
3:25
Dodd City vs. Eagle Pass (HS Field)
Weimar vs. Houston St. Agnes (Field 1)
Houston St. Pius vs. Fredericksburg (Field 3)
4:45
F1 vs. B2 (HS Field) (Winner Gold 3/Loser Silver 3)
G2 vs. H1 (Field 1) (Winner Gold 8/Loser Silver 8)
B3 vs. F4 (Field 2) (Winner Bronze 6/Loser Copper 2)
F3 vs. G4 (Field 3) (Winner Bronze 8/Loser Copper 3)
6:15
F2 vs. B1 (HS Field) (Winner Gold 7/Loser Silver 7)
G1 vs. H2 (Field 1) (Winner Gold 4/Loser Silver 4)
G3 vs. H4 (Field 2) (Winner Bronze 4/Loser Copper 4)
H3 vs. E3 (Field 3) (Winner Bronze 3/Loser Bronze 7)
I will Release Gold/Silver/Bronze/Copper Brackets Thursday
NastySlot
03-13-2014, 10:18 AM
thanks for posting...
I was hoping to make it over on Saturday to watch a few teams but looks like I will have family in town. I will appreciate any updates.
SHSBulldog00
03-13-2014, 10:32 AM
thanks for posting...
I was hoping to make it over on Saturday to watch a few teams but looks like I will have family in town. I will appreciate any updates.
I will try to post what updates I can but I am unable to attend as well.
SHSBulldog00
03-13-2014, 11:01 AM
Gold Bracket
Gm 1: Gold 1 vs. Gold 2 10:30 AM (HS Field)
Gm 2: Gold 3 vs. Gold 4 10:30 AM (Field 4)
Gm 3: Sweeny vs. Shiner 6 10:30 AM (Field 5)
Gm 4: Argyle vs. Burkburnett 10:30 AM (Field 6)
Gm 15: Winner Gm 1 vs. Winner Gm 2 1:30 PM (HS Field)
Gm 16: Sweeny vs. Burkburnett 1:30 PM (Field 2)
Gm 22: Loser Gm 1 vs. Loser Gm 2 1:30 PM (Field 1)
Gm 23: Shiner vs. Argyle 1:30 PM (Field 1)
Gm 30: Loser Gm 15 vs. Loser Gm 16 3:00 PM (HS Field)
Gm 36: Loser Gm 22 vs. Loser Gm 23 3:00 PM (Field 1)
Gm 35: Winner Gm 22 vs. Winner Gm 23 4:30 PM (Field 1)
Gold Bracket Championship
Gm 29: Winner Gm 15 vs. Winner Gm 16 4:30 PM (HS Field)
Silver Bracket will be released next.
SHSBulldog00
03-13-2014, 11:11 AM
Silver Bracket
Gm 5: Pilot Point beat, Del Valle
Gm 6: Fredricksburg 5, Argyle 4
Gm 7: Needville vs. Silver 6 10:30 AM (Field 2)
Gm 8: Silver 7 vs. Silver 8 10:30 AM (Field 3)
Gm 17: Pilot Point vs. Fredericksburg 1:30 PM (Field 4)
Gm 18: Winner Gm 7 vs. Winner Gm 8 1:30 PM (Field 6)
Gm 24: Del Valle 7, Argyle 4
Gm 25: Loser Gm 7 vs. Loser Gm 8 1:30 PM (Field 5)
Gm 32: Loser Gm 17 vs. Loser Gm 18 3:00 PM (Field 4)
Gm 38: Argyle vs. Loser Gm 25 3:00 PM (Field 5)
Gm 37: Del Valle vs. Winner Gm 25 3:00 PM (Field 3)
Silver Bracket Championship
Gm 31: Winner Gm 17 vs. Winner Gm 18 4:30 PM (Field 2)
Bronze Bracket will be released next.
SHSBulldog00
03-13-2014, 11:24 AM
Bronze Bracket
Gm 9: Bronze 1 vs. Bronze 2 9:00 AM (Field 2)
Gm 10: Bronze 3 vs. Bronze 4 9:00 AM (Field 3)
Gm 11: Bronze 5 vs. Bronze 6 9:00 AM (Field 4)
Gm 12: Bronze 7 vs. Bronze 8 9:00 AM (Field 5)
Gm 19: Winner Gm 9 vs. Winner Gm 10 12:00 PM (HS Field)
Gm 20: Winner Gm 11 vs. Winner Gm 12 12:00 PM (Field 2)
Gm 26: Loser Gm 9 vs. Loser Gm 10 12:00 PM (Field 3)
Gm 27: Loser Gm 11 vs. Loser Gm 12 12:00 PM (Field 4)
Gm 39: Winner Gm 26 vs. Winner Gm 27 3:00 PM (Field 2)
Silver Bracket Championship
Gm 33: Winner Gm 19 vs. Winner Gm 20 3:00 PM (Field 6)
Gm 34: Loser Gm 19 vs. Loser Gm 20 4:30 PM (Field 3)
Gm 40: Loser Gm 26 vs. Loser Gm 27 4:30 PM (Field 4)
Copper Bracket will be released next.
SHSBulldog00
03-13-2014, 11:29 AM
Copper Bracket
Gm 13: Copper 1 vs. Copper 2 9:00 AM (HS Field)
Gm 14: Copper 3 vs. Copper 4 9:00 AM (Field 1)
Copper Bracket Championship
Gm 21: Winner Gm 13 vs. Winner Gm 14 12:00 PM (Field 5)
Gm 28: Loser Gm 13 vs. Loser Gm 14 12:00 PM (Field 6)
SHSBulldog00
03-13-2014, 09:55 PM
Final Sweeny 3, Lubbock Monterey 0
Final Sweeny 7, EP Del Valle 0 (No-Hitter for Lauren Myers)
Final Sweeny 4, #23 Burkburnett 3
F/5 Sweeny 11, Needville 1
#8 Sweeny went (4-0) today during Day 1 of Tourney
Sweeny improves to (14-4) and will play @ 10:30 AM Saturday in San Marcos vs. an undetermined opponent.
Sweeny will be in Gold Bracket
SHSBulldog00
03-15-2014, 12:34 PM
Partial Gold Bracket Update
Gold Bracket
Gm 1: San Marcos 10, Cedar Ridge 3
Gm 2: Weimar beat Eagle Pass
Gm 3: Sweeny 3, Shiner 2 (ITB)
Gm 4: Burkburnett won
Gm 15: San Marcos 6, Weimar 1
Gm 16: Burkburnett 5, Sweeny 0
Gm 22: Cedar Ridge beat Eagle Pass
Gm 23: Shiner beat ??? 1:30 PM (Field 1)
Third Place
Gm 30: Sweeny 5, Weimar 2
Gm 36: Eagle Pass vs. ???
Gm 35: Cedar Ridge 12, vs. Shiner 11
Gold Bracket Championship
Gm 29: Burkburnett 1, San Marcos 0
Burkburnett Dogs win on a Walk-off Double
SHSBulldog00
03-15-2014, 07:02 PM
Updated
Powered by vBulletin® Version 4.2.3 Copyright © 2024 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.