View Full Version : Softball Region Quarters Schedule
SHSBulldog00
05-06-2013, 07:25 PM
As of 5/6 7:25 PM
Region 1
Snyder vs. Andrews (Best of 3)
Series @ Wolfforth Friendship
Listen Here:
Andrews - 105.5 FM and 1360 AM KACT (http://www.kactradio.com/)
Gm 1: Friday May 10, 7pm
Gm 2: Saturday May 11, 1pm
Gm 3: will follow if needed
Iowa Park vs. Kennedale
TBA
Lubbock Cooper vs. Pampa (Best of 3)
Series @ Canyon HS
Gm 1: Friday May 10, 6pm
Gm 2: Saturday May 11, Noon
Gm 3: to follow in 30 min if needed
Mineral Wells vs. Burkburnett (Best of 3)
Gm 1: Friday May 10, 7:30pm @ Mineral Wells
Gm 2: Saturday May 11, 2pm @ Burkburnett
Gm 3: to follow in 30 min if needed
Region 2
Frisco Lone Star vs. Celina (Best of 3)
Series @ McKinney North HS
Gm 1: Friday May 10, 7pm
Gm 2: Saturday May 11, 4pm
Gm 3: will follow Gm 2 if needed
Henderson vs. Mineola (Best of 3)
Series @ Brook Hill (Bullard)
Listen Here
Henderson - KMHT 103.9 FM (http://www.easttexastoday.com/kpxilive.php)
Mineola - 99.9 FM KMOO (www.kmoo.com) Games 2 & 3
Gm 1: Friday May 10, 7pm
Gm 2: Saturday May 11, 3pm
Gm 3: (if necessary) 30 min after game 2
Aubrey vs. Sanger (One Game Playoff)
Friday May 10, 6:30pm @ Denton Ryan HS
Van vs. Gladewater (Best of 3)
Series @ Lindale
Listen Here
Gladewater - 99.9 FM KMOO (www.kmoo.com) Will carry Game 1; Updates on Games 2 and 3
Gm 1: Friday May 10, 6pm
Gm 2: Saturday May 11, 1pm
Gm 3: (if necessary) 30 min after game 2
Region 3
Pollok Central vs. Rockdale (Best of 3)
Series @ Madisonville
Listen Here
Rockdale - KRXT 98.5 FM (http://www.krxt985.com/)
Gm 1: Friday May 10, 6pm
Gm 2: Saturday May 11, Noon
Gm 3: 30 min. after Game 2
Columbia vs. Huffman Hargrave (Best of 3)
Series @ Santa Fe
Gm 1: Friday May 10, 7pm
Gm 2: Saturday May 11, Noon
Gm 3: to follow if needed
Robinson vs. Lufkin Hudson (Best of 3)
Series @ TBA
Gm 1: Friday May 10, 7pm
Gm 2: Saturday May 11, 1pm
Gm 3: to follow if needed
Orangefield vs. Sweeny (One Game Playoff)
Friday May 10, 7pm @ Baytown Lee HS
Region 4
El Campo vs. La Grange
TBA
Port Isabel vs. Kingsville King (Best of 3)
Series @ Edinburg Economedes
Gm 1: Friday May 10, 7pm
Gm 2: Saturday May 11, 2pm
Gm 3: to follow if needed
Needville vs. Sealy (Best of 3)
Listen Here
Sealy – Sealy Tiger Sports Network (www.sealysports.com/)
Gm 1: Friday May 10, 7pm @ Needville
Gm 2: Saturday May 11, 2pm @ Sealy
Gm 3: to follow if needed
Lyford vs. Devine (Best of 3)
Series @ Alice
Gm 1: Friday May 10, 7pm
Gm 2: Saturday May 11, 5pm
Gm 3: to follow if needed
SHSBulldog00
05-07-2013, 03:16 PM
As of 5/7 3:15 PM
Region 1
Snyder vs. Andrews (Best of 3)
Series @ Wolfforth Friendship
Listen Here:
Andrews - 105.5 FM and 1360 AM KACT (http://www.kactradio.com/)
Gm 1: Friday May 10, 7pm
Gm 2: Saturday May 11, 1pm
Gm 3: will follow if needed
Iowa Park vs. Kennedale
TBA
Lubbock Cooper vs. Pampa (Best of 3)
Series @ Canyon HS
Gm 1: Friday May 10, 6pm
Gm 2: Saturday May 11, Noon
Gm 3: to follow in 30 min if needed
Mineral Wells vs. Burkburnett (Best of 3)
Gm 1: Friday May 10, 7:30pm @ Mineral Wells
Gm 2: Saturday May 11, 2pm @ Burkburnett
Gm 3: to follow in 30 min if needed
Region 2
Frisco Lone Star vs. Celina (Best of 3)
Series @ McKinney North HS
Gm 1: Friday May 10, 7pm
Gm 2: Saturday May 11, 4pm
Gm 3: will follow Gm 2 if needed
Henderson vs. Mineola (Best of 3)
Series @ Brook Hill (Bullard)
Listen Here
Henderson - KMHT 103.9 FM (http://www.easttexastoday.com/kpxilive.php)
Mineola - 99.9 FM KMOO (www.kmoo.com) Games 2 & 3
Gm 1: Friday May 10, 7pm
Gm 2: Saturday May 11, 3pm
Gm 3: (if necessary) 30 min after game 2
Aubrey vs. Sanger (One Game Playoff)
Friday May 10, 6:30pm @ Denton Ryan HS
Van vs. Gladewater (Best of 3)
Series @ Lindale
Listen Here
Gladewater - 99.9 FM KMOO (www.kmoo.com) Will carry Game 1; Updates on Games 2 and 3
Gm 1: Friday May 10, 6pm
Gm 2: Saturday May 11, 1pm
Gm 3: (if necessary) 30 min after game 2
Region 3
Pollok Central vs. Rockdale (Best of 3)
Series @ Madisonville
Listen Here
Rockdale - KRXT 98.5 FM (http://www.krxt985.com/)
Gm 1: Friday May 10, 6pm
Gm 2: Saturday May 11, Noon
Gm 3: 30 min. after Game 2
Columbia vs. Huffman Hargrave (Best of 3)
Series @ Santa Fe
Gm 1: Friday May 10, 7pm
Gm 2: Saturday May 11, Noon
Gm 3: to follow if needed
Robinson vs. Lufkin Hudson (Best of 3)
Series @ Bryan HS
Gm 1: Friday May 10, 7pm
Gm 2: Saturday May 11, 1pm
Gm 3: to follow if needed
Orangefield vs. Sweeny (One Game Playoff)
Friday May 10, 7pm @ Baytown Lee HS
Region 4
El Campo vs. La Grange (One Game Playoff)
Listen Here
Needville - KULP 1390 AM (www.kulpradio.com)
La Grange - 104.9 FM KBUK (http://www.kvlgkbuk.com/)
Friday May 10, 7pm @ Weimar
Port Isabel vs. Kingsville King (Best of 3)
Series @ Edinburg Economedes
Gm 1: Friday May 10, 7pm
Gm 2: Saturday May 11, 2pm
Gm 3: to follow if needed
Needville vs. Sealy (Best of 3)
Listen Here
Sealy – Sealy Tiger Sports Network (www.sealysports.com/)
Gm 1: Friday May 10, 7pm @ Needville
Gm 2: Saturday May 11, 2pm @ Sealy
Gm 3: to follow if needed
Lyford vs. Devine (Best of 3)
Series @ Alice
Gm 1: Friday May 10, 7pm
Gm 2: Saturday May 11, 5pm
Gm 3: to follow if needed
SHSBulldog00
05-08-2013, 07:26 PM
Series info is finalized
Region 1
Snyder vs. Andrews (Best of 3)
Series @ Wolfforth Friendship
Listen Here:
Andrews - 105.5 FM and 1360 AM KACT (http://www.kactradio.com/)
Gm 1: Friday May 10, 7pm
Gm 2: Saturday May 11, 1pm
Gm 3: will follow if needed
Iowa Park vs. Kennedale
Series @ Bowie HS
Gm 1: Friday May 10, 7pm
Gm 2: Saturday May 11, 5pm
Gm 3: will follow if needed
Lubbock Cooper vs. Pampa (Best of 3)
Series @ Canyon HS
Gm 1: Friday May 10, 6pm
Gm 2: Saturday May 11, Noon
Gm 3: to follow in 30 min if needed
Mineral Wells vs. Burkburnett (Best of 3)
Gm 1: Friday May 10, 7:30pm @ Mineral Wells
Gm 2: Saturday May 11, 2pm @ Burkburnett
Gm 3: to follow in 30 min if needed
Region 2
Frisco Lone Star vs. Celina (Best of 3)
Series @ McKinney North HS
Gm 1: Friday May 10, 7pm
Gm 2: Saturday May 11, 4pm
Gm 3: will follow Gm 2 if needed
Henderson vs. Mineola (Best of 3)
Series @ Brook Hill (Bullard)
Listen Here
Henderson - KMHT 103.9 FM (http://www.easttexastoday.com/kpxilive.php)
Mineola - 99.9 FM KMOO (www.kmoo.com) Games 2 & 3
Gm 1: Friday May 10, 7pm
Gm 2: Saturday May 11, 3pm
Gm 3: (if necessary) 30 min after game 2
Aubrey vs. Sanger (One Game Playoff)
Friday May 10, 6:30pm @ Denton Ryan HS
Van vs. Gladewater (Best of 3)
Series @ Lindale
Listen Here
Gladewater - 99.9 FM KMOO (www.kmoo.com) Will carry Game 1; Updates on Games 2 and 3
Gm 1: Friday May 10, 6pm
Gm 2: Saturday May 11, 1pm
Gm 3: (if necessary) 30 min after game 2
Region 3
Pollok Central vs. Rockdale (Best of 3)
Series @ Madisonville
Listen Here
Rockdale - KRXT 98.5 FM (http://www.krxt985.com/)
Gm 1: Friday May 10, 6pm
Gm 2: Saturday May 11, Noon
Gm 3: 30 min. after Game 2
Columbia vs. Huffman Hargrave (Best of 3)
Series @ Santa Fe
Gm 1: Friday May 10, 7pm
Gm 2: Saturday May 11, Noon
Gm 3: to follow if needed
Robinson vs. Lufkin Hudson (Best of 3)
Series @ Bryan HS
Gm 1: Friday May 10, 7pm
Gm 2: Saturday May 11, 1pm
Gm 3: to follow if needed
Orangefield vs. Sweeny (One Game Playoff)
Friday May 10, 7pm @ Baytown Lee HS
Region 4
El Campo vs. La Grange (One Game Playoff)
Listen Here
Needville - KULP 1390 AM (www.kulpradio.com)
La Grange - 104.9 FM KBUK (http://www.kvlgkbuk.com/)
Friday May 10, 7pm @ Weimar
Port Isabel vs. Kingsville King (Best of 3)
Series @ Edinburg Economedes
Gm 1: Friday May 10, 7pm
Gm 2: Saturday May 11, 2pm
Gm 3: to follow if needed
Needville vs. Sealy (Best of 3)
Listen Here
Sealy – Sealy Tiger Sports Network (www.sealysports.com/)
Gm 1: Friday May 10, 7pm @ Needville
Gm 2: Saturday May 11, 2pm @ Sealy
Gm 3: to follow if needed
Lyford vs. Devine (Best of 3)
Series @ Alice
Gm 1: Friday May 10, 7pm
Gm 2: Saturday May 11, 5pm
Gm 3: to follow if needed
SHSBulldog00
05-10-2013, 08:28 AM
Robinson vs. Lufkin Hudson (Best of 3)
Series @ Bryan HS
Gm 1: Friday May 10, 7pm
Gm 2: Saturday May 11, 1pm
Gm 3: to follow if needed
***WEATHER UPDATE***
Due to weather, tonight's Playoff game has been moved from Bryan to Mumford. Game time is still 7:00. (If possible, Saturday's games will move back to Bryan).
Roughneck93
05-10-2013, 03:48 PM
Columbia vs Huffman...moved tonight's game to Victoria's Field of Dreams @ 7 pm.
SHSBulldog00
05-11-2013, 10:45 AM
Updated as of 10:45 AM 5/11
Region 1
Snyder vs. Andrews (Best of 3)
Series @ Wolfforth Friendship (Andrews leads series 1-0)
Listen Here:
Andrews - 105.5 FM and 1360 AM KACT (http://www.kactradio.com/)
Gm 1: Andrews 2, Snyder 1
Gm 2: Saturday May 11, 1pm
Gm 3: will follow if needed
Iowa Park vs. Kennedale
Series @ Bowie HS (Kennedale leads series 1-0)
Gm 1: Kennedale 6, Iowa Park 2
Gm 2: Saturday May 11, 5pm
Gm 3: will follow if needed
Lubbock Cooper vs. Pampa (Best of 3)
Series @ Canyon HS (Lubbock Cooper leads series 1-0)
Gm 1: Lubbock Cooper 10, Pampa 8
Gm 2: Saturday May 11, Noon
Gm 3: to follow in 30 min if needed
Mineral Wells vs. Burkburnett (Best of 3)
(Burkburnett leads series 1-0)
Gm 1: Burkburnett 9, Mineral wells 0
Gm 2: Saturday May 11, 2pm @ Burkburnett
Gm 3: to follow in 30 min if needed
Region 2
Frisco Lone Star vs. Celina (Best of 3)
Series @ McKinney North HS (Frisco Lone Star leads series 1-0)
Gm 1: Frisco Lone Star 12, Celina 10
Gm 2: Saturday May 11, 4pm
Gm 3: will follow Gm 2 if needed
Henderson vs. Mineola (Best of 3)
Series @ Brook Hill (Bullard) (Hendersonleads series 1-0)
Listen Here
Henderson - KMHT 103.9 FM (http://www.easttexastoday.com/kpxilive.php)
Mineola - 99.9 FM KMOO (www.kmoo.com) Games 2 & 3
Gm 1: Henderson 5, Mineola 3
Gm 2: Saturday May 11, 3pm
Gm 3: (if necessary) 30 min after game 2
Aubrey vs. Sanger (One Game Playoff)
Sanger 4, Aubrey 2
Van vs. Gladewater (Best of 3)
Series @ Lindale (Van leads series 1-0)
Listen Here
Gladewater - 99.9 FM KMOO (www.kmoo.com) Will carry Game 1; Updates on Games 2 and 3
Gm 1: Van 4, Gladewater 3 (9 innings)
Gm 2: Saturday May 11, 1pm
Gm 3: (if necessary) 30 min after game 2
Region 3
Pollok Central vs. Rockdale (Best of 3)
Series @ Madisonville (Pollok Central leads series 1-0)
Listen Here
Rockdale - KRXT 98.5 FM (http://www.krxt985.com/)
Gm 1: Pollok Central 2, Rockdale 0
Gm 2: Saturday May 11, Noon
Gm 3: 30 min. after Game 2
Columbia vs. Huffman Hargrave (Best of 3)
Series @ St. Joseph's Field of Dreams (Victoria) (Columbia leads series 1-0)
Gm 1: Columbia 5, Huffman Hargrave 4
Gm 2: Saturday May 11, Noon
Gm 3: to follow if needed
Robinson vs. Lufkin Hudson (Best of 3)
Series @ Bryan HS (Robinson leads series 1-0)
Gm 1: Robinson 2, Lufkin Hudson 1
Gm 2: Saturday May 11, 1pm
Gm 3: to follow if needed
Orangefield vs. Sweeny (One Game Playoff)
Saturday May 11, 5pm @ Bryan HS
Region 4
El Campo vs. La Grange (One Game Playoff)
Listen Here
Needville - KULP 1390 AM (www.kulpradio.com)
La Grange - 104.9 FM KBUK (http://www.kvlgkbuk.com/)
La Grange 14, El Campo 1
Port Isabel vs. Kingsville King (Best of 3)
Series @ Edinburg Economedes (Kingsville King leads series 1-0)
Gm 1: Kingsville King 7, Port Isabel 1
Gm 2: Saturday May 11, 2pm
Gm 3: to follow if needed
Needville vs. Sealy (Best of 3)
(Sealy leads series 1-0)
Listen Here
Sealy – Sealy Tiger Sports Network (www.sealysports.com/)
Gm 1: Sealy 2, Needville 1
Gm 2: Saturday May 11, 2pm @ Cuero
Gm 3: to follow if needed
Lyford vs. Devine (Best of 3)
Series @ Alice (Devine leads series 1-0)
Gm 1: Devine 8, Lyford 5
Gm 2: Saturday May 11, 5pm
Gm 3: to follow if needed
YTBulldogs
05-11-2013, 10:50 AM
SHS, yellow type isn't clear and not readable. Can you please translate what it says, in another ink color? Thanks.
SHSBulldog00
05-11-2013, 11:00 AM
SHS, yellow type isn't clear and not readable. Can you please translate what it says, in another ink color? Thanks.
I took the color off of the scores
SHSBulldog00
05-11-2013, 12:24 PM
Columbia vs. Huffman Game 2 moved to Atascocita HS @ 2PM
Roughneck93
05-11-2013, 02:25 PM
Game 2
Columbia 1 Huffman 0
End 1st
Roughneck93
05-11-2013, 02:34 PM
Mid 2nd
Columbia leads 2-1 over Huffman.
Roughneck93
05-11-2013, 02:46 PM
Top 3rd
Columbia 2 Huffman 2
Roughneck93
05-11-2013, 03:10 PM
Mid 3rd
Lady Necks lead 3-2.
Roughneck93
05-11-2013, 03:31 PM
Mid 3rd
Lady Necks lead 3-2.
Mid 4th
Still 3-2.
Roughneck93
05-11-2013, 03:58 PM
Mid 5th
Columbia 3 Huffman 2
Roughneck93
05-11-2013, 04:20 PM
Final
Columbia 5 Huffman 2
Lady Necks win series 2-0.
:2thumbsup
SHSBulldog00
05-11-2013, 07:16 PM
Final
Columbia 5 Huffman 2
Lady Necks win series 2-0.
:2thumbsup
Pollok Central 6, Rockdale 0
PC wins series 2-0 and will advance to play Columbia
Roughneck93
05-11-2013, 09:06 PM
Got an update on Sweeny vs Orangefield...
Tied at 2, headed to the 8th.
Roughneck93
05-11-2013, 09:10 PM
Got an update on Sweeny vs Orangefield...
Tied at 2, headed to the 8th.
Sweeny up 5-2 now.
SHSBulldog00
05-11-2013, 09:18 PM
Sweeny wins 6-2 in 8 innings
Region 3 Semi Finals
Pollok Central vs. Columbia
Lufkin Hudson vs. Sweeny
Good Luck District 24!!!!!!
Roughneck93
05-11-2013, 09:27 PM
Sweeny wins 6-2 in 8 innings
Region 3 Semi Finals
Pollok Central vs. Columbia
Lufkin Hudson vs. Sweeny
Good Luck District 24!!!!!!
:2thumbsup
Saggy Aggie
05-11-2013, 11:01 PM
Badass. Lets go D24!!
Powered by vBulletin® Version 4.2.3 Copyright © 2024 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.