View Full Version : Girls Bball AREA Playoff Info
SHSBulldog00
02-13-2013, 10:55 PM
Region 1
Abilene Wylie vs. Levelland @ Post HS 7:30 Friday...Pregame at 7PM ON KLVT AM 1230 and http://www.klvtradio.com
Lubbock Cooper vs. Sweetwater @ Post HS Friday (Time TBA)
Liberty Hill vs. Mineral Wells @ Hamilton HS 6:30 Friday
Kennedale vs. Glen Rose @ Burleson HS 6:30 Friday
Clint vs. Shallowater @ Kermit HS 6:00 Friday
Perryton vs. Midland Greenwood @ Wayland Baptist Univ. (Plainview) 7:30pm Friday
Stephenville vs. Burkburnett @ Alvarado HS 7:30 Friday
Wichita Falls Hirschi vs. Burnet @ Brock HS 7:00 Friday
Region 2
Melissa vs. Celina @ Anna HS 7:00 Thursday
Frisco Lonestar vs. Dallas Madison @ Richardson Pearce HS 7:00 Friday
Bullard vs. Pittsburg @ Lindale HS 7:00 Thursday
Emory Rains vs. Longview Spring Hill @ Lindale HS 7:00 Thursday
Dallas Hutchins vs. Argyle @ Mansfield 7:30 Friday
Krum vs. Princeton @ Little Elm HS 7:30 Friday
Mineola vs. Crandall @ Royse City HS 7:30 Thursday
Texarkana Liberty - Eylau vs. Gilmer @ New Boston HS 7:00 Thursday
Region 3
Diboll vs. La Vega @ Palestine HS 2:00 Saturday
Madisonville vs. Mexia @ Centerville 7:00 Friday
Sweeny vs. Buna @ Barbers Hill HS (Mont Belvieu) 7:00 Friday
Splendora vs. Stafford @ Summer Creek HS (Humble) 7:00 Friday
Fairfield vs. Navasota @ Hearne HS 6:30 Friday
China Spring vs. Palestine @ Corsicana HS 6:00 or 6:30 Friday
Houston Yates vs Orangefield @ West Brook HS (Beaumont) 7:00 Friday
Hardin Jefferson vs. La Marque @ Barbers Hill HS (Mont Belvieu) 6:00 Thursday
Region 4
SA Sam Houston vs. Giddings @ Lehman HS (Kyle) 6:00 Friday
Smithville vs. La Vernia @ Lehman HS (Kyle) 8:00 Friday
Rio Hondo vs. Lytle (TBA)
Corpus Christi West Oso vs. Lyford @ Falfurrias HS 6:30 Thursday
Boerne vs. Yoakum @ Seguin HS 7:00 Thursday
Brookshire Royal vs. Geronimo Navarro @ Schulenburg HS 7:00 Friday
Zapata vs. Devine @ Alice HS 7:00 Friday
Hondo vs. Raymondville @ Sinton HS 7:30 Friday
SHSBulldog00
02-14-2013, 10:44 AM
Not sure on the links but they may carry the games.
Region 1
Abilene Wylie vs. Levelland @ Post HS 7:30 Friday
Abilene Wylie Broadcast - http://bulldogsliveonline.com/
Levelland Broadcast - Pregame at 7PM ON KLVT AM 1230 and http://www.klvtradio.com
Lubbock Cooper vs. Sweetwater @ Post HS Friday (Time TBA)
Liberty Hill vs. Mineral Wells @ Hamilton HS 6:30 Friday
Liberty Hill Broadcast - www.kmacsports.com
Kennedale vs. Glen Rose @ Burleson HS 6:30 Friday
Clint vs. Shallowater @ Kermit HS 6:00 Friday
Perryton vs. Midland Greenwood @ Wayland Baptist Univ. (Plainview) 7:30pm Friday
Perryton Broadcast - http://www.kxdjradio.com/
Stephenville vs. Burkburnett @ Alvarado HS 7:30 Friday
Stephenville Broadcast - http://www.kstvfm.com/
Wichita Falls Hirschi vs. Burnet @ Brock HS 7:00 Friday
Burnet Broadcast - www.kmacsports.com
Region 2
Melissa vs. Celina @ Anna HS 7:00 Thursday
Celina Broadcast - http://www.931kmkt.com/
Frisco Lonestar vs. Dallas Madison @ Richardson Pearce HS 7:00 Friday
Bullard vs. Pittsburg @ Lindale HS 7:00 Thursday
Bullard Broadcast - http://pantherradio.streamon.fm/
Emory Rains vs. Longview Spring Hill @ Lindale HS 7:00 Thursday
Dallas Hutchins vs. Argyle @ Mansfield 7:30 Friday
Argyle Broadcast - http://www.sportsgram.net/
Krum vs. Princeton @ Little Elm HS 7:30 Friday
Mineola vs. Crandall @ Royse City HS 7:30 Thursday
Mineola Broadcast - http://www.kmoo.com/sports.html
Texarkana Liberty - Eylau vs. Gilmer @ New Boston HS 7:00 Thursday
Region 3
Diboll vs. La Vega @ Palestine HS 2:00 Saturday
Madisonville vs. Mexia @ Centerville 7:00 Friday
Sweeny vs. Buna @ Barbers Hill HS (Mont Belvieu) 7:00 Friday
Splendora vs. Stafford @ Summer Creek HS (Humble) 7:00 Friday
Fairfield vs. Navasota @ Hearne HS 6:30 Friday
Navasota Broadcast - http://www.radioaggieland.com/
China Spring vs. Palestine @ Corsicana HS 6:00 or 6:30 Friday
Houston Yates vs Orangefield @ West Brook HS (Beaumont) 7:00 Friday
Hardin Jefferson vs. La Marque @ Barbers Hill HS (Mont Belvieu) 6:00 Thursday
Region 4
SA Sam Houston vs. Giddings @ Lehman HS (Kyle) 6:00 Friday
Smithville vs. La Vernia @ Lehman HS (Kyle) 8:00 Friday
Rio Hondo vs. Lytle (TBA)
Corpus Christi West Oso vs. Lyford @ Falfurrias HS 6:30 Thursday
Boerne vs. Yoakum @ Seguin HS 7:00 Thursday
Yoakum Broadcast - http://www.texasthunderradio.com/
Brookshire Royal vs. Geronimo Navarro @ Schulenburg HS 7:00 Friday
Zapata vs. Devine @ Alice HS 7:00 Friday
Hondo vs. Raymondville @ Sinton HS 7:30 Friday[/QUOTE]
SHSBulldog00
02-15-2013, 12:06 PM
Madisonville vs. Mexia @ Centerville 7:00 Friday
Madisonville Broadcast - http://www.kmvl.net/kmvlhome.htm 1220 AM
Ville-D
02-15-2013, 05:42 PM
Stephenville vs. Burkburnett was on Thursday night
Stephenville Girls won 53 - 24
SHSBulldog00
02-15-2013, 06:03 PM
Stephenville vs. Burkburnett was on Thursday night
Stephenville Girls won 53 - 24
Thanks Ville-D, When I typed it in I put Friday but on my paper I had Thursday.
SHSBulldog00
02-15-2013, 07:26 PM
End 1st: Sam Houston 7, Giddings 2
End 1st: Lubbock Cooper 21, Sweetwater 5
Half: Shallowater 38, Clint 12
SHSBulldog00
02-15-2013, 07:44 PM
End 1st: Fairfield 16, Navasota 8
End 1st: Liberty Hill 16, Mineral Wells 13
Half: Sam Houston 15, Giddings 9
Half: Lubbock Cooper 34, Sweetwater 18
mwrams
02-15-2013, 08:28 PM
At the half:
Liberty Hill 23
Mineral Wells 22
mwrams
02-15-2013, 08:34 PM
End of 3rd
Mineral Wells 35
Liberty Hill 33
SHSBulldog00
02-15-2013, 09:05 PM
Half: Argyle 26, Hutchins 14
End 3rd: Buna 52, Sweeny 39
End 3rd: Yates 46, Orangefield 33
End 3rd: Mexia 40, Madisonville 37
1:57 4th : WF Hirschi 58, Burnet 47
Final: Fairfield 52, Navasota 41
Final: Mineral Wells 45, Liberty Hill 41
Final: Sam Houston 50, Giddings 33
Final: Lubbock Cooper 74, Sweetwater 37
Final: Shallowater 66, Clint 24
Final Pittsburg 42, Bullard 32
Final: Kennedale 80, Glen Rose 57
ccmom
02-15-2013, 09:26 PM
Wylie/Levelland tied at 14 at half
Defensive battle so far, for sure...
SHSBulldog00
02-15-2013, 09:34 PM
2:37 3rd Perryton 59, Greenwood 34
Half: Abilene Wylie 14, Levelland 14
8:00 4th Argyle 42, Hutchins 16
Final: Buna 59, Sweeny 54
5:37 4th: Yates 47, Orangefield 41
Final: Mexia 54, Madisonville 49
Final: WF Hirschi 60, Burnet 52
Final: Krum 70, Princeton 53
Final: Splendora 39, Stafford 28
Final: China Spring 79, Palestine 44
FINAL: Rio Hondo 46 Lytle 35
SHSBulldog00
02-15-2013, 09:56 PM
End 3rd: Perryton 59, Greenwood 39
4:06 4th: Abilene Wylie 34, Levelland 38
1:44 4th: Argyle 51, Hutchins 36
Final: Yates 60, Orangefield 53
Final: Brookshire Royal 56, Geronimo Navarro 53
SHSBulldog00
02-15-2013, 10:15 PM
2:45 4th: Perryton 67, Greenwood 45
Final: Levelland 42, Abilene Wylie 37
Final: Argyle 55, Hutchins 41
Final: Devine 39, Zapata 33
Final: Hondo 58, Raymondville 28
ccmom
02-15-2013, 10:15 PM
Final
Levelland 42
Wylie 37
Bosqueville
02-15-2013, 10:22 PM
Great season to the Lady Bulldogs.
coach
02-15-2013, 10:55 PM
Fairfield will play China Spring
Scoop27
02-17-2013, 01:06 AM
Looking for 2A area playoff game score on Friday against Boling and Blanco?
Tejastrue
02-17-2013, 01:30 AM
Chron Sports has it 60-56 Boling over Blanco.
http://www.chron.com/sports/highschool/scoreboard/?site=default&mkt=houston&Season=2012&tpl=Boxscore&Sport=22&ID=173924&TeamID=6441&SearchType=Teams
Rabid Cougar
02-17-2013, 11:48 AM
Fairfield will play China Spring
In Hubbard Tuesday at 7:00.
coach
02-17-2013, 12:46 PM
In Hubbard Tuesday at 7:00.
Thanks
SHSBulldog00
02-23-2013, 01:09 AM
Kennedale 66, Lubbock Cooper 50
Stephenville 58, Perryton 44
Pittsburg 41, Celina 36
Krum 60, Liberty-Eylau 56
Mexia 68, Buna 43
Fairfield 48, Hardin Jefferson 37
Smithville 50, West Oso 49
Boerne 54, Hondo 51
Powered by vBulletin® Version 4.2.3 Copyright © 2024 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.