View Full Version : Softball Bi District Schedule's and Location's
SHSBulldog00
04-25-2012, 11:04 PM
This is what I have so far
Region IV
Best of 3
Cuero vs Crystal City
Game 1 - Friday, 4/27 @ Alice High School 7:00 p.m.
Game 2 - Saturday, 4/28 @ Sinton H.S. 2:00
Game 3 - Saturday, 4/28 @ Sinton H.S. 4:00 (if needed)
Best of 3
At Marble Falls
Fredericksburg vs. Burnet
Game 1 – 5 p.m. Friday
Game 2 – 5 p.m. Saturday
Game 3 (if necessary) 7 p.m. Saturday
1 game
Columbia vs Aransas Pass
7:30 p.m. Friday @ Port Lavaca Calhoun
Listen to Columbia/Aransas Pass here http://www.legacysportsnetwork.com/Audio/2011-2012/Softball/tpbs.htm Pre game 7:20
1 Game
RGC La Grulla vs Robstown
7 p.m. Friday @ Raymondville
1 Game
West Oso vs. Zapata
7 p.m. Friday @ San Diego
SHSBulldog00
04-26-2012, 10:24 AM
Region IV
Best of 3
@ Georgetown East View
Lampasas vs. Wimberley
Today 7 p.m.
Friday 5 p.m.
Monday. 7 p.m. (if necessary)
Lampasas Broadcast http://streamdb1web.securenetsystems.net/v4/index.cfm?stationCallSign=KCYL&relocateURL=true
Region III
1 Game
Giddings vs. Bellville
Today 7 p.m. @ Brenham
1 Game
Rockdale vs. Columbus
Saturday 3 p.m. @ Cedar Creek
SHSBulldog00
04-26-2012, 11:02 AM
Region III
Best of 3
@ Beaumont West Brook
Bridge City vs. Liberty
Game 1: Friday 7:00 p.m.
Game 2: Monday 5:00 p.m.
Game 3: Monday 7:00 p.m. (If necessary)
Best of 3
Splendora vs. Orangefield
Game 1: Friday 6:00 p.m. @ Orangefield
Game 2: Monday 5:30 p.m. @ Splendora
Game 3: Monday 7:30 p.m. @ Splendora (If necessary)
Phil C
04-26-2012, 11:08 AM
It isn't confirmed yet but I have heard Sinton is having a warm up game in Sinton this Friday night at 7:30 P.M. against Woodsboro.
SHSBulldog00
04-26-2012, 11:11 AM
It isn't confirmed yet but I have heard Sinton is having a warm up game in Sinton this Friday night at 7:30 P.M. against Woodsboro.
Thanks Phil. Sweeny is hosting a warmup game with Sealy tonight at 7.
SHSBulldog00
04-26-2012, 04:40 PM
Bump
zebrablue2
04-26-2012, 08:58 PM
Giddings leads Bellville 11-8 with the lady bulls coming to bat in the bottom of the 6th.
Roughneck93
04-26-2012, 09:00 PM
Thanks Phil. Sweeny is hosting a warmup game with Sealy tonight at 7.
Got an update from SHSBulldog...
Sweeny 7
Sealy 2
Final
zebrablue2
04-26-2012, 09:20 PM
Giddings leads Bellville 11-8 with the lady bulls coming to bat in the bottom of the 6th.
11-8 was the final! Lady Buffs move on to play Silsbe in the next round...
SHSBulldog00
04-26-2012, 11:00 PM
Got an update from SHSBulldog...
Sweeny 7
Sealy 2
Final
It was 3-2 in the 6th when Sweeny plated four runs to put the game away.
SHSBulldog00
04-26-2012, 11:08 PM
Best of 3
@ Georgetown East View
Lampasas vs. Wimberley
Lampasas 7, Wimberley 2
Game 2: Friday 5 p.m.
Game 3: Monday. 7 p.m. (if necessary)
Lampasas Broadcast http://streamdb1web.securenetsystems...locateURL=true
SHSBulldog00
04-26-2012, 11:21 PM
Region I
Perryton vs. Shallowater
Game 1: 7 p.m. Friday, Canyon HS
Game 2: Time TBA Monday, site TBA
Game 3: Time TBA Monday, site TBA
Presidio vs. Seminole
Game 1: 3 p.m. Saturday, Fort Stockton HS
Game 2: 5 p.m. Saturday, Fort Stockton HS
Game 3: 6 p.m. Tuesday, Fort Stockton HS, if necessary
Snyder vs. Graham
Game 1: 7:30 p.m. Saturday, Snyder HS
Game 2: 5 p.m. Monday, Graham HS
Game 3: 30 minutes after Game 2, if necessary
Mineral Wells vs. Hillsboro
Game 1: 6:30 p.m. Friday, Mineral Wells HS
Game 2: 6 p.m. Monday, Hillsboro HS
Game 3: 30 minutes after Game 2, if necessary
Lamesa vs. Borger
Game 1: 10 a.m. Saturday, Littlefield HS
Game 2: 30 minutes after Game 1
Game 3: 6 p.m. Monday, Littlefield HS, if necessary
Midland Greenwood vs. Clint
Game 1: 7 p.m. Friday, Sul Ross State University, Alpine
Game 2: 11 a.m. Saturday, Sul Ross State
Game 3: 30 minutes after Game 2, if necessary.
Iowa Park vs. Sweetwater TBA
Kennedale vs. Fort Worth Castleberry
One-game playoff: 6:30 p.m. Monday, Aledo HS
SHSBulldog00
04-26-2012, 11:41 PM
China Spring 6, Crawford 5 (playoff warm-up game)
Robinson 9, Reicher 0 (playoff warm-up game)
2A Score
East Bernard 7, Cameron Yoe 1 (via @Yoemen ). Game 1 of Class 2A bi-district playoff series
mwrams
04-27-2012, 04:06 AM
Thursday at Mineral Wells
Mineral Wells 15
Hillsboro 0 (Game 1 best of 3)
SHSBulldog00
04-27-2012, 07:36 AM
3 Game Series
Goliad vs. Needville
All games in Schulenburg
Game 1, Thursday, 7 p.m. (Looking for a final)
Game 2, Friday, 6 p.m.
Game 3, if necessary, follows Game 2
SHSBulldog00
04-27-2012, 07:54 AM
1 Game
Madisonville vs. Lorena
2 p.m. Saturday, in Fairfield
NastySlot
04-27-2012, 08:29 AM
Best of 3
@ Georgetown East View
Lampasas vs. Wimberley
Lampasas 7, Wimberley 2
Game 2: Friday 5 p.m.
Game 3: Monday. 7 p.m. (if necessary)
Lampasas Broadcast http://streamdb1web.securenetsystems...locateURL=true
Lady Badgers broke it open with a 5 run seventh inning.
3&2count
04-27-2012, 10:25 AM
Needville 21
Goliad 0
Roughneck93
04-27-2012, 10:29 AM
Needville 21
Goliad 0
:eek: D29 off to a great start...
regaleagle
04-27-2012, 10:42 AM
Wow, what a donkey-stomp!! I thought you guys were saying the Lady Tigers had a decent team.
buff4ever
04-27-2012, 11:05 AM
11-8 was the final! Lady Buffs move on to play Silsbe in the next round...
Great job Lady Buffs, good luck in next round.
SHSBulldog00
04-27-2012, 12:30 PM
Needville 21
Goliad 0
:eek: D29 off to a great start...
:1omg!:
Needville is better than last year but that score is ridiculus where ya'll playing football:thinking:
Way to go Lady Jay's!!!!!
SHSBulldog00
04-27-2012, 01:38 PM
Not sure on the format's
Region II
Sanger vs. Van Alstyne
Farmersville vs. FW Polytechnic
7:00 Friday at Colleyville Heritage
Canton at Crandall
7:00 Monday
FW Diamond Hill-Jarvis vs. Princeton
7:00 Saturday at Denton High School
pirate4state
04-27-2012, 03:16 PM
Wow, what a donkey-stomp!! I thought you guys were saying the Lady Tigers had a decent team.
Who said they were decent? LOL. Our district was very weak this year. Needville & D29 should dominate R4 this year, again.
SHSBulldog00
04-27-2012, 03:22 PM
Region I
Perryton vs. Shallowater
Game 1: Shallowater 10, Perryton 2
Game 2: Time TBA Monday, site TBA
Game 3: Time TBA Monday, site TBA
Presidio vs. Seminole
Game 1: 3 p.m. Saturday, Fort Stockton HS
Game 2: 5 p.m. Saturday, Fort Stockton HS
Game 3: 6 p.m. Tuesday, Fort Stockton HS, if necessary
Snyder vs. Graham
Game 1: 7:30 p.m. Saturday, Snyder HS
Game 2: 5 p.m. Monday, Graham HS
Game 3: 30 minutes after Game 2, if necessary
Mineral Wells vs. Hillsboro
Game 1: Mineral Wells 15, Hillsboro 0
Game 2: 6 p.m. Monday, Hillsboro HS
Game 3: 30 minutes after Game 2, if necessary
Lamesa vs. Borger
Game 1: 10 a.m. Saturday, Littlefield HS
Game 2: 30 minutes after Game 1
Game 3: 6 p.m. Monday, Littlefield HS, if necessary
Midland Greenwood vs. Clint
Game 1: 7 p.m. Friday, Sul Ross State University, Alpine
Game 2: 11 a.m. Saturday, Sul Ross State
Game 3: 30 minutes after Game 2, if necessary.
Iowa Park vs. Sweetwater TBA
Kennedale vs. Fort Worth Castleberry
One-game playoff: 6:30 p.m. Monday, Aledo HS
SHSBulldog00
04-27-2012, 03:26 PM
Region II
Sanger vs. Van Alstyne
TBA
Farmersville vs. FW Polytechnic
7:00 Friday at Colleyville Heritage
Canton at Crandall
7:00 Monday
Atlanta vs. Gladewater
TBA
Bonham vs. Aubrey
TBA
FW Diamond Hill-Jarvis vs. Princeton
7:00 Saturday at Denton High School
Van vs. Ferris
TBA
Carthage vs. Texarkana Pleasant Grove
TBA
SHSBulldog00
04-27-2012, 03:53 PM
Region III
Bullard vs. Pollok Central
TBA
China Spring vs. Palestine Westwood
TBA
Best of 3
@ Beaumont West Brook
Bridge City vs. Liberty
Game 1: Friday 7:00 p.m.
Game 2: Monday 5:00 p.m.
Game 3: Monday 7:00 p.m. (If necessary)
1 Game
Rockdale vs. Columbus
Saturday 3 p.m. @ Cedar Creek
Huntington vs. Tyler Chapel Hill
TBA
1 Game
Madisonville vs. Lorena
2 p.m. Saturday, in Fairfield
Best of 3
Splendora vs. Orangefield
Game 1: Friday 6:00 p.m. @ Orangefield
Game 2: Monday 5:30 p.m. @ Splendora
Game 3: Monday 7:30 p.m. @ Splendora (If necessary)
1 Game
Giddings vs. Bellville
Giddings 11, Bellville 8
Giddings advances
SHSBulldog00
04-27-2012, 04:10 PM
Region IV
Best of 3
@ Georgetown East View
Lampasas vs. Wimberley
Game 1:Lampasas 7, Wimberley 2
Game 2: Friday 5 p.m.
Game 3: Monday. 7 p.m. (if necessary)
Lampasas Broadcast http://streamdb1web.securenetsystems...locateURL=true
Best of 3
Cuero vs Crystal City
Game 1 - Friday, 4/27 @ Alice High School 7:00 p.m.
Game 2 - Saturday, 4/28 @ Sinton H.S. 2:00
Game 3 - Saturday, 4/28 @ Sinton H.S. 4:00 (if needed)
1 game
Columbia vs Aransas Pass
7:30 p.m. Friday @ Port Lavaca Calhoun
Listen to Columbia/Aransas Pass here http://www.legacysportsnetwork.com/Audio/2011-2012/Softball/tpbs.htm Pre game 7:20
1 Game
RGC La Grulla vs Robstown
7 p.m. Friday @ Raymondville
Best of 3
At Marble Falls
Fredericksburg vs. Burnet
Game 1 – 5 p.m. Friday
Game 2 – 5 p.m. Saturday
Game 3 (if necessary) 7 p.m. Saturday
1 Game Playoff
@ SAISD's Spring Complex
La Vernia vs. Somerset
Monday @ 7:00pm
3 Game Series
Goliad vs. Needville
All games in Schulenburg
Game 1, Needville 21, Goliad 0
Game 2, Friday, 6 p.m.
Game 3, if necessary, follows Game 2
1 Game
West Oso vs. Zapata
7 p.m. Friday @ San Diego
SHSBulldog00
04-27-2012, 04:55 PM
Region IV
Best of 3
@ Georgetown East View
Lampasas vs. Wimberley
Game 1:Lampasas 7, Wimberley 2
Game 2: Friday 5 p.m.
Game 3: Monday. 7 p.m. (if necessary)
Lampasas Broadcast http://streamdb1web.securenetsystems...locateURL=true
Link is broken try this one http://www.lampasasradio.com/sports
SHSBulldog00
04-27-2012, 05:17 PM
Link is broken try this one http://www.lampasasradio.com/sports
Game 2: Monday @ 5:30pm
lv2937
04-27-2012, 07:35 PM
Region IV
Best of 3
@ Georgetown East View
Lampasas vs. Wimberley
Game 1:Lampasas 7, Wimberley 2
Game 2: Friday 5 p.m.
Game 3: Monday. 7 p.m. (if necessary)
Lampasas Broadcast http://streamdb1web.securenetsystems...locateURL=true
Best of 3
Cuero vs Crystal City
Game 1 - Friday, 4/27 @ Alice High School 7:00 p.m.
Game 2 - Saturday, 4/28 @ Sinton H.S. 2:00
Game 3 - Saturday, 4/28 @ Sinton H.S. 4:00 (if needed)
[B]1 game
Columbia vs Aransas Pass
7:30 p.m. Friday @ Port Lavaca Calhoun
Listen to Columbia/Aransas Pass here http://www.legacysportsnetwork.com/Audio/2011-2012/Softball/tpbs.htm Pre game 7:20
1 Game
RGC La Grulla vs Robstown
7 p.m. Friday @ Raymondville
Best of 3
At Marble Falls
Fredericksburg vs. Burnet
Game 1 – 5 p.m. Friday
Game 2 – 5 p.m. Saturday
Game 3 (if necessary) 7 p.m. Saturday
1 Game Playoff
@ SAISD's Spring Complex
La Vernia vs. Somerset
Monday @ 7:00pm
3 Game Series
Goliad vs. Needville
All games in Schulenburg
Game 1, Needville 21, Goliad 0
Game 2, Friday, 6 p.m.
Game 3, if necessary, follows Game 2
1 Game
West Oso vs. Zapata
7 p.m. Friday @ San Diego
game 1 fredricksburg 3 burnet 1. all 3 fredricksburg runs was unearned,
'Necks 2013-14
04-27-2012, 08:38 PM
Lady Necks up 3-0 after 3 over AP. Anyone have Needville second game score?
Roughneck93
04-27-2012, 08:45 PM
Lady Necks up 3-0 after 3 over AP. Anyone have Needville second game score?
Cool. Keep the updates coming, not having a lot of luck listen on my phone.
'Necks 2013-14
04-27-2012, 08:49 PM
We be doin' it!!
'Necks 2013-14
04-27-2012, 08:52 PM
Now 4-0 Lady 'Necks.
Roughneck93
04-27-2012, 08:57 PM
Now 4-0 Lady 'Necks.
I heard Malnisha hit a 2-run bomb in the 3rd...awesome.
'Necks 2013-14
04-27-2012, 09:01 PM
I heard Malnisha hit a 2-run bomb in the 3rd...awesome.Si. I don't think they are done scoring yet.....just a hunch.
'Necks 2013-14
04-27-2012, 09:03 PM
Marshall comes in a sets em down 1-2-3. Looks good for our ladies so far.
'Necks 2013-14
04-27-2012, 09:12 PM
Now 5-0. After 5.
SHSBulldog00
04-27-2012, 09:13 PM
Region IV
1 Game Playoff
RGC La Grulla vs Robstown
Bttm 6th
Robstown 9
Grulla 4
SHSBulldog00
04-27-2012, 09:27 PM
Liberty 7 Bridge City 4 Final. Liberty leads series (1-0)
'Necks 2013-14
04-27-2012, 09:28 PM
Liberty 7 Bridge City 4 Final. Liberty leads series (1-0)No word on Needville SHS??
SHSBulldog00
04-27-2012, 09:31 PM
5A 1 GAME PLAYOFF
Final
Brazoswood 8
Travis 1
'Necks 2013-14
04-27-2012, 09:31 PM
We walk one in....5-1 Lady Necks.
SHSBulldog00
04-27-2012, 09:34 PM
No word on Needville SHS??
Not yet
'Necks 2013-14
04-27-2012, 09:45 PM
We walk one in....5-1 Lady Necks.Now 7-1 bottom of 6th. Still batting.
SHSBulldog00
04-27-2012, 09:48 PM
Final
Robstown 14
Grulla 4
Robstown advances
'Necks 2013-14
04-27-2012, 10:06 PM
13-1 Lady Necks ROLLLLLLL!!!
Roughneck93
04-27-2012, 10:11 PM
13-1 Lady Necks ROLLLLLLL!!!
Awesome! :clap:
SHSBulldog00
04-27-2012, 10:17 PM
13-1 Lady Necks ROLLLLLLL!!!
Looking good.....La Feria next
SHSBulldog00
04-27-2012, 10:53 PM
3 Game Series
Goliad vs. Needville
All games in Schulenburg
Game 1, Needville 21, Goliad 0
Game 2, Needville 9, Goliad 1
Needville advances to play Lyford.
pirate4state
04-28-2012, 08:46 AM
Final
Robstown 14
Grulla 4
Robstown advances
Should know before noon the details of the Sinton/Robstown series. Will post as soon as I hear.
Sweetwater Red
04-28-2012, 07:07 PM
Region I
Iowa Park vs. Sweetwater TBA
I'm late putting this up. I'm hoping to have a final score to post later..
By
Ron Howell
sweetwatersports@yahoo.com
After a wait of 15 years — plus a 1 1/2-week break since ending its regular season — Sweetwater’s softball team returns to the playoffs when it plays Iowa Park in a Class 3A bi-district matchup at 7:30 p.m. Saturday.
The winner of the one-game playoff in Graham will face Burleson Centennial in the area round next week.
3&2count
04-28-2012, 09:25 PM
Format: 2 of 3
Place: sinton
Friday: 7:30
Saturday: 12 and after
La Feria is home 1st game and Columbia 2nd
pirate4state
04-28-2012, 10:04 PM
Sinton -vs- Robstown
Game 1: @ Robstown, Friday @ 7pm
Game 2: @ Sinton, Saturday @ 5pm
Game 3: 30 minutes after game 2 if necessary
Roughneck93
04-28-2012, 10:47 PM
Format: 2 of 3
Place: sinton
Friday: 7:30
Saturday: 12 and after
La Feria is home 1st game and Columbia 2nd
:2thumbsup
Sinton -vs- Robstown
Game 1: @ Robstown, Friday @ 7pm
Game 2: @ Sinton, Saturday @ 5pm
Game 3: 30 minutes after game 2 if necessary
That Saturday in Sinton is going to be busy. A potential of four games being played. I hope Roughneck baseball is playing close by. Sure would like to make it to Sinton.
pirate4state
04-29-2012, 12:06 PM
:2thumbsup
That Saturday in Sinton is going to be busy. A potential of four games being played. I hope Roughneck baseball is playing close by. Sure would like to make it to Sinton.
heck, there could be 5 games if TM & Victoria West need a 3rd game. They would be the first game @ 10 a.m. on Saturday! :eek:
SHSBulldog00
04-30-2012, 11:19 AM
Updates
Region I
Perryton vs. Shallowater
Game 1: Shallowater 10, Perryton 2
Game 2: 4 p.m. Monday, Randall HS
Game 3: 30 minutes after Game 2, if necessary
Presidio vs. Seminole
Game 1: Seminole 7, Presidio 5
Game 2: Seminole 14, Presidio 1
Seminole wins series 2-0 and advances to play Lubbock Cooper
Snyder vs. Graham
Game 1: Graham 8, Snyder 3
Game 2: 5 p.m. Monday, Graham HS
Game 3: 30 minutes after Game 2, if necessary
Mineral Wells vs. Hillsboro
Game 1: Mineral Wells 15, Hillsboro 0
Game 2: 6 p.m. Monday, Hillsboro HS
Game 3: 30 minutes after Game 2, if necessary
Lamesa vs. Borger
Game 1: Lamesa 11, Borger 3
Game 2: Lamesa 8, Borger 0
Lamesa wins series 2-0 and will play Pecos
Midland Greenwood vs. Clint
Game 1: Greenwood 11, Clint 0
Game 2: Greenwood 17, Clint 1
Greenwood wins series 2-0 and will play Pampa
Iowa Park vs. Sweetwater
Iowa Park 9, Sweetwater 0
Iowa will play Burleson Centennial
Kennedale vs. Fort Worth Castleberry
One-game playoff: 6:30 p.m. Monday, Aledo HS
SHSBulldog00
04-30-2012, 11:32 AM
Region II
Sanger vs. Van Alstyne
Game 1: Sanger 13, Van Alstyne 3
Game 2: Sanger 16, Van Alstyne 1
Sanger s wins series 2-0 and will play Carrollton Ranchview
Farmersville vs. FW Polytechnic
Farmersville 16, FW Polytechnic 0
Farmersville will play Celina
Canton at Crandall
7:00 Monday
Atlanta vs. Gladewater
TBA
Bonham vs. Aubrey
Game 1: Bonham 6, Aubrey 3
Game 2: Bonham 7, Aubrey 4
Bonham wins series 2-0 will play Lucas Lovejoy
FW Diamond Hill-Jarvis vs. Princeton
Princeton 8, FW Siamond Hill-Jarvis 4
Princeton will play Pilot Point
Van vs. Ferris
Van 10, Ferris 0
Van will play Paris North Lamar
Carthage vs. Texarkana Pleasant Grove
Game 1: Carthage 7, Texarkana Pleasant Grove 0
Game 2: Carthage 2, Texatkana Pleasant Grove 1
Carthage wins series 2-0 and will play North Forney
SHSBulldog00
04-30-2012, 11:47 AM
Region III
Bullard vs. Pollok Central
Pollok Central 2, Bullard 1 (10 innings)
Pollok Central will play Groesbeck
China Spring vs. Palestine Westwood
China Spring 10, Palestine Westwood 0
China Spring will play Lufkin Hudson
Best of 3
@ Beaumont West Brook
Bridge City vs. Liberty
Game 1: Liberty 7, Bridge City 4
Game 2: Monday 5:00 p.m.
Game 3: Monday 7:00 p.m. (If necessary)
Rockdale vs. Columbus
Rockdale 12, Columbus 1
Rockdale will play Huffman Hargrave
Huntington vs. Tyler Chapel Hill
Huntington 11, Tyler Chapel Hill 0
Huntington will play Robinson
Madisonville vs. Lorena
Lorena 10, Madisonville 0
Lorena will play Rusk
Best of 3
Splendora vs. Orangefield
Game 1: Splendora 3, Orangefield 1
Game 2: Monday 5:30 p.m. @ Splendora
Game 3: Monday 7:30 p.m. @ Splendora (If necessary)
Giddings vs. Bellville
Giddings 11, Bellville 8
Giddings will play Silsbee
SHSBulldog00
04-30-2012, 12:01 PM
Region IV
Best of 3
@ Georgetown East View
Lampasas vs. Wimberley
Game 1:Lampasas 7, Wimberley 2
Game 2: Monday 5:30 p.m.
Game 3: 30 minutes after Game 2 (if necessary)
Lampasas Broadcast http://www.lampasasradio.com/sports
Cuero vs Crystal City
Game 1: Cuero 16, Crystal City 3
Game 2: Cuero 5, Crystal City 4
Cuero wins series 2-0 and will play Bandera
Columbia vs Aransas Pass
Columbia 13, Aransas Pass 1
Columbia will play La Feria
RGC La Grulla vs Robstown
Robstown 14, RGC La Grulla 4
Robstown will play Sinton
Fredericksburg vs. Burnet
Game 1: Fredericksburg 3, Burnet 1
Game 2: Fredericksburg 5, Burnet 2
Fredericksburg wins series 2-0 and will play Devine
1 Game Playoff
@ SAISD's Spring Complex
La Vernia vs. Somerset
Monday @ 7:00pm
Goliad vs. Needville
Game 1, Needville 21, Goliad 0
Game 2, Needville 9, Goliad 1
Needville wins series 2-0 and will play Lyford
CC West Oso vs. Zapata
Zapata 5, CC West Oso 4
Zapata will play Sweeny
SintonFan_inAustin
04-30-2012, 02:25 PM
heck, there could be 5 games if TM & Victoria West need a 3rd game. They would be the first game @ 10 a.m. on Saturday! :eek: possible 5 games! Softball field is very popular.
SHSBulldog00
04-30-2012, 03:01 PM
Region I
Perryton vs. Shallowater
Game 1: Shallowater 10, Perryton 2
Game 2: 4 p.m. Monday, Randall HS
Game 3: 30 minutes after Game 2, if necessary
Snyder vs. Graham
Game 1: Graham 8, Snyder 3
Game 2: 5 p.m. Monday, Graham HS
Game 3: 30 minutes after Game 2, if necessary
Mineral Wells vs. Hillsboro
Game 1: Mineral Wells 15, Hillsboro 0
Game 2: 6 p.m. Monday, Hillsboro HS
Game 3: 30 minutes after Game 2, if necessary
U]Kennedale vs. Fort Worth Castleberry[/U]
One-game playoff: 6:30 p.m. Monday, Aledo HS
Region II
Canton at Crandall
7:00 Monday
Atlanta vs. Gladewater
TBA
Region III
Best of 3
@ Beaumont West Brook
Bridge City vs. Liberty
Game 1: Liberty 7, Bridge City 4
Game 2: Monday 5:00 p.m.
Game 3: Monday 7:00 p.m. (If necessary)
Best of 3
Splendora vs. Orangefield
Game 1: Splendora 3, Orangefield 1
Game 2: Monday 5:30 p.m. @ Splendora
Game 3: Monday 7:30 p.m. @ Splendora (If necessary)
Region IV
Best of 3
@ Georgetown East View
Lampasas vs. Wimberley
Game 1:Lampasas 7, Wimberley 2
Game 2: Monday 5:30 p.m.
Game 3: 30 minutes after Game 2 (if necessary)
Lampasas Broadcast http://www.lampasasradio.com/sports
1 Game Playoff
@ SAISD's Spring Complex
La Vernia vs. Somerset
Monday @ 7:00pm
Do the games other than Lampasas/Wimberley have links to listen online?
pirate4state
04-30-2012, 03:07 PM
possible 5 games! Softball field is very popular.
we are also hosting:
Thursday, May 3rd
Santa Gertrudis Academy vs Karnes City 7:00pm
NastySlot
04-30-2012, 10:41 PM
Region IV results i've heard La Vernia 10 Somerset 0 and Lampassas 10 Wimberley 2
SHSBulldog00
05-01-2012, 12:03 AM
Region IV
Lampasas vs. Wimberley
Game 1: Lampasas 7, Wimberley 2
Game 2: Lampasas 10, Wimberley 2
Lampasas wins series 2-0 and will play Pleasanton
Cuero vs Crystal City
Game 1: Cuero 16, Crystal City 3
Game 2: Cuero 5, Crystal City 4
Cuero wins series 2-0 and will play Bandera
Columbia vs Aransas Pass
Columbia 13, Aransas Pass 1
Columbia will play La Feria
RGC La Grulla vs Robstown
Robstown 14, RGC La Grulla 4
Robstown will play Sinton
Fredericksburg vs. Burnet
Game 1: Fredericksburg 3, Burnet 1
Game 2: Fredericksburg 5, Burnet 2
Fredericksburg wins series 2-0 and will play Devine
La Vernia vs. Somerset
La Vernia 10, Somerset 0
La Vernia will play Liberty Hill
Goliad vs. Needville
Game 1, Needville 21, Goliad 0
Game 2, Needville 9, Goliad 1
Needville wins series 2-0 and will play Lyford
CC West Oso vs. Zapata
Zapata 5, CC West Oso 4
Zapata will play Sweeny
SHSBulldog00
05-01-2012, 12:07 AM
Region III
Bullard vs. Pollok Central
Pollok Central 2, Bullard 1 (10 innings)
Pollok Central will play Groesbeck
China Spring vs. Palestine Westwood
China Spring 10, Palestine Westwood 0
China Spring will play Lufkin Hudson
Bridge City vs. Liberty
Game 1: Liberty 7, Bridge City 4
Game 2: Liberty 6, Bridge City 3
Liberty wins series 2-0 and will play Sealy
Rockdale vs. Columbus
Rockdale 12, Columbus 1
Rockdale will play Huffman Hargrave
Huntington vs. Tyler Chapel Hill
Huntington 11, Tyler Chapel Hill 0
Huntington will play Robinson
Madisonville vs. Lorena
Lorena 10, Madisonville 0
Lorena will play Rusk
Splendora vs. Orangefield
Game 1: Splendora 3, Orangefield 1
Game 2: Splendora 6, Orangefield
Splendora wins series 2-0 and will play La Grange
Giddings vs. Bellville
Giddings 11, Bellville 8
Giddings will play Silsbee
SHSBulldog00
05-01-2012, 12:10 AM
Region II
Sanger vs. Van Alstyne
Game 1: Sanger 13, Van Alstyne 3
Game 2: Sanger 16, Van Alstyne 1
Sanger s wins series 2-0 and will play Carrollton Ranchview
Farmersville vs. FW Polytechnic
Farmersville 16, FW Polytechnic 0
Farmersville will play Celina
Canton at Crandall
Crandall 4, Canton 0
Crandall will play Henderson
Atlanta vs. Gladewater
No Report
Bonham vs. Aubrey
Game 1: Bonham 6, Aubrey 3
Game 2: Bonham 7, Aubrey 4
Bonham wins series 2-0 will play Lucas Lovejoy
FW Diamond Hill-Jarvis vs. Princeton
Princeton 8, FW Diamond Hill-Jarvis 4
Princeton will play Pilot Point
Van vs. Ferris
Van 10, Ferris 0
Van will play Paris North Lamar
Carthage vs. Texarkana Pleasant Grove
Game 1: Carthage 7, Texarkana Pleasant Grove 0
Game 2: Carthage 2, Texatkana Pleasant Grove 1
Carthage wins series 2-0 and will play North Forney
SHSBulldog00
05-01-2012, 12:15 AM
Updates
Region I
Perryton vs. Shallowater
Game 1: Shallowater 10, Perryton 2
Game 2: Shallowater 14, Perryton 8
Shallowater wins series 2-0 and will play Andrews
Presidio vs. Seminole
Game 1: Seminole 7, Presidio 5
Game 2: Seminole 14, Presidio 1
Seminole wins series 2-0 and advances to play Lubbock Cooper
Snyder vs. Graham
Game 1: Graham 8, Snyder 3
Game 2: No Report
Mineral Wells vs. Hillsboro
Game 1: Mineral Wells 15, Hillsboro 0
Game 2: No Report
Lamesa vs. Borger
Game 1: Lamesa 11, Borger 3
Game 2: Lamesa 8, Borger 0
Lamesa wins series 2-0 and will play Pecos
Midland Greenwood vs. Clint
Game 1: Greenwood 11, Clint 0
Game 2: Greenwood 17, Clint 1
Greenwood wins series 2-0 and will play Pampa
Iowa Park vs. Sweetwater
Iowa Park 9, Sweetwater 0
Iowa will play Burleson Centennial
Kennedale vs. Fort Worth Castleberry
No Report
mwrams
05-01-2012, 04:08 AM
Mineral Wells vs. Hillsboro
Game 1: Mineral Wells 15, Hillsboro 0
Game 2: Mineral Wells 13, Hillsboro 3
Mineral Wells will play Burkburnett
SHSBulldog00
05-01-2012, 10:37 AM
Region I
Perryton vs. Shallowater
Game 1: Shallowater 10, Perryton 2
Game 2: Shallowater 14, Perryton 8
Shallowater wins series 2-0 and will play Andrews
Presidio vs. Seminole
Game 1: Seminole 7, Presidio 5
Game 2: Seminole 14, Presidio 1
Seminole wins series 2-0 and advances to play Lubbock Cooper
Snyder vs. Graham
Game 1: Graham 8, Snyder 3
Game 2: Snyder 4, Graham 3
Game 3: Graham 8, Snyder 7 (8 innings)
Graham wins series 2-1 and will play West
Mineral Wells vs. Hillsboro
Game 1: Mineral Wells 15, Hillsboro 0
Game 2: Mineral Wells 13, Hillsboro 3
Mineral Wells wins series 2-0 and will play Burkburnett
Lamesa vs. Borger
Game 1: Lamesa 11, Borger 3
Game 2: Lamesa 8, Borger 0
Lamesa wins series 2-0 and will play Pecos
Midland Greenwood vs. Clint
Game 1: Greenwood 11, Clint 0
Game 2: Greenwood 17, Clint 1
Greenwood wins series 2-0 and will play Pampa
Iowa Park vs. Sweetwater
Iowa Park 9, Sweetwater 0
Iowa will play Burleson Centennial
Kennedale vs. Fort Worth Castleberry
Kennedale 16, FW Castleberry 1
Kennedale will play Brownwood
SHSBulldog00
05-01-2012, 10:40 AM
Region II
Sanger vs. Van Alstyne
Game 1: Sanger 13, Van Alstyne 3
Game 2: Sanger 16, Van Alstyne 1
Sanger s wins series 2-0 and will play Carrollton Ranchview
Farmersville vs. FW Polytechnic
Farmersville 16, FW Polytechnic 0
Farmersville will play Celina
Canton at Crandall
Crandall 4, Canton 0
Crandall will play Henderson
Atlanta vs. Gladewater
Gladewater 9, Atlanta 4
Gladewater will play Lindale
Bonham vs. Aubrey
Game 1: Bonham 6, Aubrey 3
Game 2: Bonham 7, Aubrey 4
Bonham wins series 2-0 will play Lucas Lovejoy
FW Diamond Hill-Jarvis vs. Princeton
Princeton 8, FW Diamond Hill-Jarvis 4
Princeton will play Pilot Point
Van vs. Ferris
Van 10, Ferris 0
Van will play Paris North Lamar
Carthage vs. Texarkana Pleasant Grove
Game 1: Carthage 7, Texarkana Pleasant Grove 0
Game 2: Carthage 2, Texatkana Pleasant Grove 1
Carthage wins series 2-0 and will play North Forney
SHSBulldog00
05-01-2012, 10:41 AM
Region III
Bullard vs. Pollok Central
Pollok Central 2, Bullard 1 (10 innings)
Pollok Central will play Groesbeck
China Spring vs. Palestine Westwood
China Spring 10, Palestine Westwood 0
China Spring will play Lufkin Hudson
Bridge City vs. Liberty
Game 1: Liberty 7, Bridge City 4
Game 2: Liberty 6, Bridge City 3
Liberty wins series 2-0 and will play Sealy
Rockdale vs. Columbus
Rockdale 12, Columbus 1
Rockdale will play Huffman Hargrave
Huntington vs. Tyler Chapel Hill
Huntington 11, Tyler Chapel Hill 0
Huntington will play Robinson
Madisonville vs. Lorena
Lorena 10, Madisonville 0
Lorena will play Rusk
Splendora vs. Orangefield
Game 1: Splendora 3, Orangefield 1
Game 2: Splendora 6, Orangefield
Splendora wins series 2-0 and will play La Grange
Giddings vs. Bellville
Giddings 11, Bellville 8
Giddings will play Silsbee
SHSBulldog00
05-01-2012, 10:42 AM
Region IV
Lampasas vs. Wimberley
Game 1: Lampasas 7, Wimberley 2
Game 2: Lampasas 10, Wimberley 2
Lampasas wins series 2-0 and will play Pleasanton
Cuero vs Crystal City
Game 1: Cuero 16, Crystal City 3
Game 2: Cuero 5, Crystal City 4
Cuero wins series 2-0 and will play Bandera
Columbia vs Aransas Pass
Columbia 13, Aransas Pass 1
Columbia will play La Feria
RGC La Grulla vs Robstown
Robstown 14, RGC La Grulla 4
Robstown will play Sinton
Fredericksburg vs. Burnet
Game 1: Fredericksburg 3, Burnet 1
Game 2: Fredericksburg 5, Burnet 2
Fredericksburg wins series 2-0 and will play Devine
La Vernia vs. Somerset
La Vernia 10, Somerset 0
La Vernia will play Liberty Hill
Goliad vs. Needville
Game 1, Needville 21, Goliad 0
Game 2, Needville 9, Goliad 1
Needville wins series 2-0 and will play Lyford
CC West Oso vs. Zapata
Zapata 5, CC West Oso 4
Zapata will play Sweeny
Powered by vBulletin® Version 4.2.3 Copyright © 2024 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.