Sweetwater Red
05-04-2011, 12:14 PM
Link (http://www.reporternews.com/news/2011/may/03/still-in-the-running/)
Region I-3A meet
At Fuller Track, Lubbock
Tuesday's results
BOYS
Team totals — 1. Lubbock Estacado, 84; 2. Mineral Wells, 70; 3. Kennedale, 68½; 4. Bridgeport, 37; 5. Big Spring, 36; 6. Alvarado, 30; 7. Broqwnwood, 27; 8. (tie) Decatur, 23; Fort Stockton, 23; 10. Fort Worth Castleberry, 22; 11. (tie) Andrews, 20; Wichita Fallas Hirschi, 20; 13. Hillsboro, 18; 14. (tie) Lake Worth, 16; Lubbock Cooper, 16; 16. Clint, 14; 17. (tie) Graham, 11; Burkburnett, 11; Dalhart, 11; 20. (tie)) Bowie, 8; Monahans, 8; Vernon, 8; Fabens, 8; Anthony, 8; 25. (tie) Midland Greenwood, 4; Clint Mountain View, 4; Snyder, 4; Venus, 4; 29. Wylie, 3½; 30. (tie) Perryton, 1; Shallowater, 1; Lamesa, 1.
Discus — 1. Derek Longoria, Brownwood, 162-10; 2. Kenny Adams, Alvarado, 158-6; 3. Evan Card, Fort Stockton, 156-10; 4. Raymond Cortez, Decatur, 149-6; 5. Casey DeVries, Dalhart, 148-1; 6. Barrett Davidson, Graham, 143-3.
Long jump — 1. Everett Miller, Lake Worth, 22-3½; 2. Mike Menefield, Big Spring, 22-1¼; 3. Garrett Mullins, Bridgeport, 21-11¾; 4. Demond Drake, Hillsboro, 21-9½; 5. Ti Russell, Lubbock Estacado, 21-7¼; 6. Layne Hatchett, Lamesa, 21-1.
400 relay — 1. Lubbock Estacado, 42.55; 2. Mineral Wells, 42.58; 3. Kennedale, 42.97; 4. Bridgeport, 43.04; 5. Brownwood, 43.20; 6. Lubbock Cooper, 44.13.
800 — 1. Raymond Rios, Lubbock Estacado, 1:55.40; 2. Kevin Dunn, Bowie, 1:56.40; 3. Luis Briseno, Anthony, 2:00.80; 4. Guillermo Sanchez, Fabens, 2:05.05; 5. Brandon Rivera, Decatur, 2:05.65; 6. Alex Carrasco, Perryton, 2:06.26.
110 hurdles — 1. Lorenzo Johnson, Mineral Wells, 13.94; 2. Rolando Parra, Clint, 14.73; 3. Bryan Vasquez, Bridgeport, 14.74; 4. Seth Pearson, Big Spring, 14.77; 5. Joe Prieto, Andrews, 14.83; 6. Alonzo Rodriquez, Fort Stockton, 15.25.
100 — 1. Devin Chaffin, Burkburnett, 10.94; 2. Jerrell Shepard, Lubbock Cooper, 10.95; 3. Demond Drake, Hillsboro, 10.98; 4. Mike Menefield, Big Spring, 11.02; 5. Haden Carpenter, Decatur, 11.10; 6. John Watkins, Kennedale, 11.23.
800 relay — 1. Kennedale, 1:28.39; 2. Bridgeport, 1:28.78; 3. Lubbock Estacado, 1:29.29; 4. Wichita Falls Hirschi, 1:30.65; 5. Snyder, 1:31.12; 6. Big Spring. 1:31.47.
400 — 1. Adrian Colbert, Mineral Wells, 49.39; 2. Ronald Mitchell, Hillsboro, 50.28; 3. Asher Palomo, Dalhart, 50.75; 4. Tony Navarez, Midland Greenwood, 51.70; 5. Luis Briseno, Anthony, 52.46; 6. Carson Ogle, Shallowater, 52.95.
300 hurdles — 1. Lorenzo Johnson, Mineral Wells, 37.76; 2. Jordan Burgess, Kennedale, 38.55; 3. Rolando Parra, Clint, 39.02; 4. Seth Pearson, Big Spring, 40.72; 5. Patrick Walker, Wylie, 40.95; 6. Brandon Blanchard, Kennedale, 41.04.
200 — 1. Shaquille Bogus, Lubbock Estacado, 22.22; 2. Joshua Reece, Brownwood, 22.29; 3. Leroy Daniels, Vernon, 22.38; 4. Tadarius Ridge, Andrews, 22.40; 5. Jarvis Ridge, Lubbock Estacado, 22.56; 6. Tyler Brown, Kennedale, 22.73.
1,600 — 1. Gaberial Zambrano, FW Castleberry, 4:26.85; 2. Raymond Rios, Lubbock Estacado, 4:27.37; 3. Lucas Marquez, Andrews, 4:28.38; 4. Kevin Nunez, Alvarado, 4:37.00; 5. Taylor Clayton, Decatur, 4:42.65.
1,600 relay — 1. Kennedale, 3:24.73; 2. Mineral Wells, 3:24.88; 3. Wichita Falls Hirschi, 3:25.13; 4. Monahans, 3:26.44; 5. Big Spring, 3:26.48; 6. Vernon, 3:28.09.
GIRLS
Team totals — 1. Big Spring, 98; 2. Wylie, 72; 3. Perryton, 63; 4. Kennedale, 62; 5. Fort Worth Castleberry, 29; 6. Brownwood, 22; 7. (tie) Sweetwater, 20; Borger, 20; Wichita Falls Hirschi, 20; Decatur, 20; 11. Lubbock Estacado, 19; 12. (tie) Glen Rose, 18; Pecos, 18; 12. Monahans, 18; 15. Midland Greenwood, 16; 16. Vernon, 15; 17. Graham, 14; 18. Snyder, 12; 19. Clint, 11; 20. (tie) Andrews, 9; Bowie, 9; 22. Dalhart, 8; 23. (tie) West, 6; Lamesa, 6; Shallowater, 6; Lubbock Cooper, 6; 27. (tie) Levelland, 1; Iowa Park, 1; Fort Stockton, 1.
Shot put — 1. Kebbeh Darpolor, Pecos, 41-10½; 2. J'Cee Pool, Borger, 40-5; 3. Marissa Westbrook, Shallowater, 39-8; 4. Shelby Harry, Brownwood, 36-9½; 5. Jasilyn Boyce, Vernon, 36-2½; 6. Victoria Henry, Brownwood, 35-11½.
Triple jump — 1. Bridgette Tuitt, Big Spring, 38-4; 2. Michelle Lytle, Wylie, 38-2¼; 3. Callie Ives, Andrews, 37-0½; 4. Desiree Anderson, Big Spring, 37-0¼; 5. Kaitlyn West, Glen Rose, 36-1¼; 6. Candice Phillips, Lubbock Estacado, 35-10½.
High jump — 1. Morgan McKee, Midland Greenwood, 5-2; 2. Kaitlyn West, Glen Rose, 5-2; 3. Sydney Walton, Perryton, 5-0; 4. Maddison Buschmann, Graham, 5-0; 5. Rachel Keefer, FW Castleberry, 5-0; 6. Shelby Walker, Vernon, 5-0.
Pole vault — 1. Katie Adair, Graham, 11-6 (tied own meet record set 2010); 2. Kenzie Walker, Wylie, 9-9; 3. Alexcia Mendoza, Pecos, 9-6; 4. Courtney Pollard, Snyder, 9-0; 5. Allie Handlon, Decatur, 9-0; 6. Kortnie Pigg, Levelland, 9-0.
400 relay — 1. Big Spring, 47.98; 2. Kennedale, 48.06; 3. Lubbock Estacado, 50.18; 4. WF Hirschi, 50.42; 5. Vernon, 50.66; 6. Monahans, 50.68.
800 — 1. Halie Herbert, Perryton, 2:19.36; 2. Caitlyn Haynes, Brownwood, 2:19.40; 3. Melissa Cejas, FW Castleberry, 2:19.50; 4. Allie Preston, Wylie, 2:26.83; 5. Ann McHargue, West, 2:28.48; 6. Bethany Hale, Iowa Park, 2:29.07.
100 hurdles — 1. Jayci Shelton, Sweetwater, 14.90; 2. Trianna McCalister, Monahans, 15.02; 3. Cassidy Walker, Wylie, 15.52; 4. Kenzie Walker, Wylie, 15.87; 5. Sharkita Morrison, Borger, 15.90; 6. Jasmine Owens, Kennedale, 16.00.
100 — 1. Chianne Lowe, Kennedale, 12.11 2. Desiree Anderson, Big Spring, 12.45 3. Candice Phillips, Lubbock Estacado, 12.61 4. Kayla Rejeck, West, 12.62 5. Lexi Green, Wylie, 12.67 6. Katie Tavarez, Fort Stockton, 12.93
800 relay — 1. Big Spring, 1:41.13; 2. Kennedale, 1:43.97; 3. Wylie, 1:44.31; 4. Brownwood, 1:47.56; 5. Vernon, 1:47.80; 6. Wichita Falls Hirschi 1:47.83.
400 — 1. McKensie Rogers, Perryton, 59.13; 2. Anastesia Lee, WF Hirschi, 59.80; 3. Katy Yarbrough, Wylie, 59.98; 4. Rossina Ortega, FW Castleberry, 1:00.77; 5. Alex DeJong, Dalhart, 1:01.90; 6. Melissa Cejas, FW Castleberry, 1:02.80.
300 hurdles — 1. Jayci Shelton, Sweetwater, 45.17; 2. Trianna McCalister, Monahans, 45.55; 3. Tabitha Fletcher, Midland Greenwood, 46.28; 4. Halie Herbert, Perryton, 46.62; 5. Kenzie Walker, Wylie, 47.12; 6. Jasmine Owens, Kennedale, 47.32.
200 — 1. Bridgette Tuitt, Big Spring, 24.79; 2. Miccah Wesley, Snyder, 25.82; 3. Sadye Hammett, Dalhart, 26.12; 4. April Turner, Big Spring, 26.44; 5. Sarah Glover, WF Hirschi, 27.07; 6. Lacie Sanders, Bowie, 27.44.
1,600 — 1. Brittany Adams, FW Castleberry, 5:18.87; 2. Hanna Galloway, Decatur, 5:18.94; 3. Alina Spescia, Perryton, 5:27.05; 4. Macy Hubbard, Perryton, 5:35.68; 5. Rayna Diaz, Andrews, 5:36.05; 6. Sarah Rayas, Clint, 5:38.46.
1,600 relay — 1. Wylie, 3:57.47; 2. Kennedale, 4:02.30; 3. Perryton, 4:06.32; 4. Glen Rose, 4:09.13; 5. Vernon, 4:10.35; 6. Decatur, 4:10.94.
Region I-3A meet
At Fuller Track, Lubbock
Tuesday's results
BOYS
Team totals — 1. Lubbock Estacado, 84; 2. Mineral Wells, 70; 3. Kennedale, 68½; 4. Bridgeport, 37; 5. Big Spring, 36; 6. Alvarado, 30; 7. Broqwnwood, 27; 8. (tie) Decatur, 23; Fort Stockton, 23; 10. Fort Worth Castleberry, 22; 11. (tie) Andrews, 20; Wichita Fallas Hirschi, 20; 13. Hillsboro, 18; 14. (tie) Lake Worth, 16; Lubbock Cooper, 16; 16. Clint, 14; 17. (tie) Graham, 11; Burkburnett, 11; Dalhart, 11; 20. (tie)) Bowie, 8; Monahans, 8; Vernon, 8; Fabens, 8; Anthony, 8; 25. (tie) Midland Greenwood, 4; Clint Mountain View, 4; Snyder, 4; Venus, 4; 29. Wylie, 3½; 30. (tie) Perryton, 1; Shallowater, 1; Lamesa, 1.
Discus — 1. Derek Longoria, Brownwood, 162-10; 2. Kenny Adams, Alvarado, 158-6; 3. Evan Card, Fort Stockton, 156-10; 4. Raymond Cortez, Decatur, 149-6; 5. Casey DeVries, Dalhart, 148-1; 6. Barrett Davidson, Graham, 143-3.
Long jump — 1. Everett Miller, Lake Worth, 22-3½; 2. Mike Menefield, Big Spring, 22-1¼; 3. Garrett Mullins, Bridgeport, 21-11¾; 4. Demond Drake, Hillsboro, 21-9½; 5. Ti Russell, Lubbock Estacado, 21-7¼; 6. Layne Hatchett, Lamesa, 21-1.
400 relay — 1. Lubbock Estacado, 42.55; 2. Mineral Wells, 42.58; 3. Kennedale, 42.97; 4. Bridgeport, 43.04; 5. Brownwood, 43.20; 6. Lubbock Cooper, 44.13.
800 — 1. Raymond Rios, Lubbock Estacado, 1:55.40; 2. Kevin Dunn, Bowie, 1:56.40; 3. Luis Briseno, Anthony, 2:00.80; 4. Guillermo Sanchez, Fabens, 2:05.05; 5. Brandon Rivera, Decatur, 2:05.65; 6. Alex Carrasco, Perryton, 2:06.26.
110 hurdles — 1. Lorenzo Johnson, Mineral Wells, 13.94; 2. Rolando Parra, Clint, 14.73; 3. Bryan Vasquez, Bridgeport, 14.74; 4. Seth Pearson, Big Spring, 14.77; 5. Joe Prieto, Andrews, 14.83; 6. Alonzo Rodriquez, Fort Stockton, 15.25.
100 — 1. Devin Chaffin, Burkburnett, 10.94; 2. Jerrell Shepard, Lubbock Cooper, 10.95; 3. Demond Drake, Hillsboro, 10.98; 4. Mike Menefield, Big Spring, 11.02; 5. Haden Carpenter, Decatur, 11.10; 6. John Watkins, Kennedale, 11.23.
800 relay — 1. Kennedale, 1:28.39; 2. Bridgeport, 1:28.78; 3. Lubbock Estacado, 1:29.29; 4. Wichita Falls Hirschi, 1:30.65; 5. Snyder, 1:31.12; 6. Big Spring. 1:31.47.
400 — 1. Adrian Colbert, Mineral Wells, 49.39; 2. Ronald Mitchell, Hillsboro, 50.28; 3. Asher Palomo, Dalhart, 50.75; 4. Tony Navarez, Midland Greenwood, 51.70; 5. Luis Briseno, Anthony, 52.46; 6. Carson Ogle, Shallowater, 52.95.
300 hurdles — 1. Lorenzo Johnson, Mineral Wells, 37.76; 2. Jordan Burgess, Kennedale, 38.55; 3. Rolando Parra, Clint, 39.02; 4. Seth Pearson, Big Spring, 40.72; 5. Patrick Walker, Wylie, 40.95; 6. Brandon Blanchard, Kennedale, 41.04.
200 — 1. Shaquille Bogus, Lubbock Estacado, 22.22; 2. Joshua Reece, Brownwood, 22.29; 3. Leroy Daniels, Vernon, 22.38; 4. Tadarius Ridge, Andrews, 22.40; 5. Jarvis Ridge, Lubbock Estacado, 22.56; 6. Tyler Brown, Kennedale, 22.73.
1,600 — 1. Gaberial Zambrano, FW Castleberry, 4:26.85; 2. Raymond Rios, Lubbock Estacado, 4:27.37; 3. Lucas Marquez, Andrews, 4:28.38; 4. Kevin Nunez, Alvarado, 4:37.00; 5. Taylor Clayton, Decatur, 4:42.65.
1,600 relay — 1. Kennedale, 3:24.73; 2. Mineral Wells, 3:24.88; 3. Wichita Falls Hirschi, 3:25.13; 4. Monahans, 3:26.44; 5. Big Spring, 3:26.48; 6. Vernon, 3:28.09.
GIRLS
Team totals — 1. Big Spring, 98; 2. Wylie, 72; 3. Perryton, 63; 4. Kennedale, 62; 5. Fort Worth Castleberry, 29; 6. Brownwood, 22; 7. (tie) Sweetwater, 20; Borger, 20; Wichita Falls Hirschi, 20; Decatur, 20; 11. Lubbock Estacado, 19; 12. (tie) Glen Rose, 18; Pecos, 18; 12. Monahans, 18; 15. Midland Greenwood, 16; 16. Vernon, 15; 17. Graham, 14; 18. Snyder, 12; 19. Clint, 11; 20. (tie) Andrews, 9; Bowie, 9; 22. Dalhart, 8; 23. (tie) West, 6; Lamesa, 6; Shallowater, 6; Lubbock Cooper, 6; 27. (tie) Levelland, 1; Iowa Park, 1; Fort Stockton, 1.
Shot put — 1. Kebbeh Darpolor, Pecos, 41-10½; 2. J'Cee Pool, Borger, 40-5; 3. Marissa Westbrook, Shallowater, 39-8; 4. Shelby Harry, Brownwood, 36-9½; 5. Jasilyn Boyce, Vernon, 36-2½; 6. Victoria Henry, Brownwood, 35-11½.
Triple jump — 1. Bridgette Tuitt, Big Spring, 38-4; 2. Michelle Lytle, Wylie, 38-2¼; 3. Callie Ives, Andrews, 37-0½; 4. Desiree Anderson, Big Spring, 37-0¼; 5. Kaitlyn West, Glen Rose, 36-1¼; 6. Candice Phillips, Lubbock Estacado, 35-10½.
High jump — 1. Morgan McKee, Midland Greenwood, 5-2; 2. Kaitlyn West, Glen Rose, 5-2; 3. Sydney Walton, Perryton, 5-0; 4. Maddison Buschmann, Graham, 5-0; 5. Rachel Keefer, FW Castleberry, 5-0; 6. Shelby Walker, Vernon, 5-0.
Pole vault — 1. Katie Adair, Graham, 11-6 (tied own meet record set 2010); 2. Kenzie Walker, Wylie, 9-9; 3. Alexcia Mendoza, Pecos, 9-6; 4. Courtney Pollard, Snyder, 9-0; 5. Allie Handlon, Decatur, 9-0; 6. Kortnie Pigg, Levelland, 9-0.
400 relay — 1. Big Spring, 47.98; 2. Kennedale, 48.06; 3. Lubbock Estacado, 50.18; 4. WF Hirschi, 50.42; 5. Vernon, 50.66; 6. Monahans, 50.68.
800 — 1. Halie Herbert, Perryton, 2:19.36; 2. Caitlyn Haynes, Brownwood, 2:19.40; 3. Melissa Cejas, FW Castleberry, 2:19.50; 4. Allie Preston, Wylie, 2:26.83; 5. Ann McHargue, West, 2:28.48; 6. Bethany Hale, Iowa Park, 2:29.07.
100 hurdles — 1. Jayci Shelton, Sweetwater, 14.90; 2. Trianna McCalister, Monahans, 15.02; 3. Cassidy Walker, Wylie, 15.52; 4. Kenzie Walker, Wylie, 15.87; 5. Sharkita Morrison, Borger, 15.90; 6. Jasmine Owens, Kennedale, 16.00.
100 — 1. Chianne Lowe, Kennedale, 12.11 2. Desiree Anderson, Big Spring, 12.45 3. Candice Phillips, Lubbock Estacado, 12.61 4. Kayla Rejeck, West, 12.62 5. Lexi Green, Wylie, 12.67 6. Katie Tavarez, Fort Stockton, 12.93
800 relay — 1. Big Spring, 1:41.13; 2. Kennedale, 1:43.97; 3. Wylie, 1:44.31; 4. Brownwood, 1:47.56; 5. Vernon, 1:47.80; 6. Wichita Falls Hirschi 1:47.83.
400 — 1. McKensie Rogers, Perryton, 59.13; 2. Anastesia Lee, WF Hirschi, 59.80; 3. Katy Yarbrough, Wylie, 59.98; 4. Rossina Ortega, FW Castleberry, 1:00.77; 5. Alex DeJong, Dalhart, 1:01.90; 6. Melissa Cejas, FW Castleberry, 1:02.80.
300 hurdles — 1. Jayci Shelton, Sweetwater, 45.17; 2. Trianna McCalister, Monahans, 45.55; 3. Tabitha Fletcher, Midland Greenwood, 46.28; 4. Halie Herbert, Perryton, 46.62; 5. Kenzie Walker, Wylie, 47.12; 6. Jasmine Owens, Kennedale, 47.32.
200 — 1. Bridgette Tuitt, Big Spring, 24.79; 2. Miccah Wesley, Snyder, 25.82; 3. Sadye Hammett, Dalhart, 26.12; 4. April Turner, Big Spring, 26.44; 5. Sarah Glover, WF Hirschi, 27.07; 6. Lacie Sanders, Bowie, 27.44.
1,600 — 1. Brittany Adams, FW Castleberry, 5:18.87; 2. Hanna Galloway, Decatur, 5:18.94; 3. Alina Spescia, Perryton, 5:27.05; 4. Macy Hubbard, Perryton, 5:35.68; 5. Rayna Diaz, Andrews, 5:36.05; 6. Sarah Rayas, Clint, 5:38.46.
1,600 relay — 1. Wylie, 3:57.47; 2. Kennedale, 4:02.30; 3. Perryton, 4:06.32; 4. Glen Rose, 4:09.13; 5. Vernon, 4:10.35; 6. Decatur, 4:10.94.