Bullaholic
11-08-2010, 07:57 PM
Of the following SC title games from 2000-2009, which ones did you enjoy seeing the most?
2000
5A Division I - Midland Lee 33, Westlake (Austin) 21
5A Division II - Katy 35, Tyler John Tyler 20
4A Division I - Bay City 24, Denton Ryan 2
4A Division II - Ennis 38, West Orange-Stark 24
3A Division I - Gatesville 14, Wylie (Abilene) 10
3A Division II - La Grange 20, Forney 17
2A Division I - Sonora 27, Blanco 24
2A Division II - Celina 21, Mart 17
1A - Stratford 49, Burkeville 14
6-Man - Panther Creek 42, Highland 36
2001
5A Division I - Mesquite 14, San Antonio Taft 13
5A Division II - Lufkin 38, Westlake (Austin) 24
4A Division I - Denton Ryan 42, Smithson Valley 35 - OT
4A Division II - Ennis 21, Bay City 0
3A Division I - Everman 25, Sinton 14
3A Division II - Commerce 14, La Grange 11
2A Division I - Blanco 16, Van Alstyne 0
2A Division II - Celina 41, Garrison 35
1A - Burkeville 27, Celeste 8
6-Man - Whitharral 27, Richland Springs 20
2002
5A Division I - Converse Judson 33, Midland 32
5A Division II - Southlake Carroll 45, Smithson Valley 14
4A Division I - Texarkana 42, New Braunfels 11
4A Division II - Denton Ryan 38, Brenham 8
3A Division I - Everman 35, Burnet 14
3A Division II - Bandera 27, Greenwood 24 - OT(2)
2A Division I - Corrigan-Camden 33, Bangs 14
2A Division II - Rosebud-Lott 34, Cisco 0
1A - Petrolia 39, Celeste 18
6-Man - Calvert 51, Sanderson 46
2003
5A Division I - Galena Pk North Shore 23, Conroe The Woodlands 7
5A Division II - Katy 16, Southlake Carroll 15
4A Division I - North Crowley 20, Bay City 6
4A Division II - La Marque 43, Denton Ryan 35 - OT(3)
3A Division I - Gainesville 35, Burnet 24
3A Division II - Atlanta 34, Marlin 0
2A Division I - San Augustine 28, Tuscola Jim Ned 7
2A Division II - Garrison 27, Bangs 0
1A - Windthorst 28, Shiner 27
6-Man - Strawn 67, Fort Davis 62
2004
5A Division I - Tyler Lee 28, Spring Westfield 21
5A Division II - Southlake Carroll 27, Smithson Valley 24
4A Division I - Ennis 23, Marshall 21
4A Division II - Kilgore 33, Dallas Lincoln 27 - OT(2)
3A Division I - Wylie (Abilene) 17, Cuero 14
3A Division II - Gilmer 49, Jasper 47
2A Division I - Boyd 17, Newton 14
2A Division II - Crawford 28, Troup 14
1A - Shiner 33, Stratford 19
6-Man - Richland Springs 58, Turkey Valley 38
2005
5A Division I - Euless Trinity 28, Converse Judson 14
5A Division II - Southlake Carroll 34, Katy 20
4A Division I - Highland Park (Dallas) 59, Marshall 0
4A Division II - Lewisville Hebron 28, Calallen (Corpus Christi) 0
3A Division I - Wimberley 21, Gainesville 7
3A Division II - Tatum 38, Hutto 34
2A Division I - Newton 28, Argyle 20
2A Division II - Celina 28, Omaha Paul Pewitt 12
1A - Stratford 21, Big Sandy 20
6-Man - Throckmorton 68, Turkey Valley 22
2006
5A Division I - Southlake Carroll 43, Austin Westlake 29
5A Division II - Cedar Hill 51, Cypress Falls 17
4A Division I - San Antonio Alamo Heights 40, Copperas Cove 28
4A Division II - La Marque 34, Waco 14
3A Division I - Texarkana Liberty-Eylau 35, Robinson 34
3A Division II - Liberty Hill 22, Celina 19
2A Division I - Tatum 32, Littlefield 14
2A Division II - Mart 23, Cisco 13
1A Division I - Alto 42, McCamey 13
1A Division II - Chilton 20, Windthorst 10
6-Man Div. I - Richland Springs 78, Rule 58
6-Man Div. II - Vernon Northside 60, Jayton 41
2007
5A Division I - Euless Trinity 13, Converse Judson 10
5A Division II - Katy 28, Pflugerville 7
4A Division I - Lamar Consolidated 20, Copperas Cove 14
4A Division II - Austin Lake Travis 36, Dallas Highland Park 34
3A Division I - Liberty Hill 38, Gilmer 13
3A Division II - Celina 21, China Spring 14
2A Division I - Farmersville 27, Tatum 24
2A Division II - Canadian 40, Elysian Fields 25
1A Division I - Munday 26, Bremond 6
1A Division II - Alto 22, Seymor 0
6-Man Div. I - Richland Springs 98, Rule 54
6-Man Div. II - Motley County 44, Woodson 38
2008
5A Division I - Allen: 21, Fort Bend Hightower: 14
5A Division II - Katy: 17, Wylie: 3
4A Division I - Austin Lake Travis: 48, Longview 23
4A Division II - Sulphur Springs: 69, Dayton: 49
3A Division I - Prosper: 17, La Vega Waco: 10
3A Division II - Carthage: 49, Celina: 37
2A Division I - Muleshoe: 48, Kirbyville: 26
2A Division II - Daingerfield: 26, Cisco: 8
1A Division I - Canadian: 38, Mart: 7
1A Division II - Stratford: 24, Cayuga: 13
6-Man Division I - Strawn: 58, Follet: 29
6-Man Division II - Borden County: 54, Woodson: 8
2009-2010 1A-I Goldthwaite Canadian 29-25
2009-2010 1A-II Cayuga Albany 38-24
2009-2010 2A-I Pilot Point Kirbyville 35-18
2009-2010 2A-II Daingerfield Bushland 64-14
2009-2010 3A-I Gilmer Abilene Wylie 43-26
2009-2010 3A-II Carthage Graham 13-12
2009-2010 4A-I Austin Lake Travis Longview 24-17
2009-2010 4A-II Aledo Brenham 35-21
2009-2010 5A-I Euless Trinity Austin Westlake 41-38
2009-2010 5A-II Abilene Katy 28-17
2000
5A Division I - Midland Lee 33, Westlake (Austin) 21
5A Division II - Katy 35, Tyler John Tyler 20
4A Division I - Bay City 24, Denton Ryan 2
4A Division II - Ennis 38, West Orange-Stark 24
3A Division I - Gatesville 14, Wylie (Abilene) 10
3A Division II - La Grange 20, Forney 17
2A Division I - Sonora 27, Blanco 24
2A Division II - Celina 21, Mart 17
1A - Stratford 49, Burkeville 14
6-Man - Panther Creek 42, Highland 36
2001
5A Division I - Mesquite 14, San Antonio Taft 13
5A Division II - Lufkin 38, Westlake (Austin) 24
4A Division I - Denton Ryan 42, Smithson Valley 35 - OT
4A Division II - Ennis 21, Bay City 0
3A Division I - Everman 25, Sinton 14
3A Division II - Commerce 14, La Grange 11
2A Division I - Blanco 16, Van Alstyne 0
2A Division II - Celina 41, Garrison 35
1A - Burkeville 27, Celeste 8
6-Man - Whitharral 27, Richland Springs 20
2002
5A Division I - Converse Judson 33, Midland 32
5A Division II - Southlake Carroll 45, Smithson Valley 14
4A Division I - Texarkana 42, New Braunfels 11
4A Division II - Denton Ryan 38, Brenham 8
3A Division I - Everman 35, Burnet 14
3A Division II - Bandera 27, Greenwood 24 - OT(2)
2A Division I - Corrigan-Camden 33, Bangs 14
2A Division II - Rosebud-Lott 34, Cisco 0
1A - Petrolia 39, Celeste 18
6-Man - Calvert 51, Sanderson 46
2003
5A Division I - Galena Pk North Shore 23, Conroe The Woodlands 7
5A Division II - Katy 16, Southlake Carroll 15
4A Division I - North Crowley 20, Bay City 6
4A Division II - La Marque 43, Denton Ryan 35 - OT(3)
3A Division I - Gainesville 35, Burnet 24
3A Division II - Atlanta 34, Marlin 0
2A Division I - San Augustine 28, Tuscola Jim Ned 7
2A Division II - Garrison 27, Bangs 0
1A - Windthorst 28, Shiner 27
6-Man - Strawn 67, Fort Davis 62
2004
5A Division I - Tyler Lee 28, Spring Westfield 21
5A Division II - Southlake Carroll 27, Smithson Valley 24
4A Division I - Ennis 23, Marshall 21
4A Division II - Kilgore 33, Dallas Lincoln 27 - OT(2)
3A Division I - Wylie (Abilene) 17, Cuero 14
3A Division II - Gilmer 49, Jasper 47
2A Division I - Boyd 17, Newton 14
2A Division II - Crawford 28, Troup 14
1A - Shiner 33, Stratford 19
6-Man - Richland Springs 58, Turkey Valley 38
2005
5A Division I - Euless Trinity 28, Converse Judson 14
5A Division II - Southlake Carroll 34, Katy 20
4A Division I - Highland Park (Dallas) 59, Marshall 0
4A Division II - Lewisville Hebron 28, Calallen (Corpus Christi) 0
3A Division I - Wimberley 21, Gainesville 7
3A Division II - Tatum 38, Hutto 34
2A Division I - Newton 28, Argyle 20
2A Division II - Celina 28, Omaha Paul Pewitt 12
1A - Stratford 21, Big Sandy 20
6-Man - Throckmorton 68, Turkey Valley 22
2006
5A Division I - Southlake Carroll 43, Austin Westlake 29
5A Division II - Cedar Hill 51, Cypress Falls 17
4A Division I - San Antonio Alamo Heights 40, Copperas Cove 28
4A Division II - La Marque 34, Waco 14
3A Division I - Texarkana Liberty-Eylau 35, Robinson 34
3A Division II - Liberty Hill 22, Celina 19
2A Division I - Tatum 32, Littlefield 14
2A Division II - Mart 23, Cisco 13
1A Division I - Alto 42, McCamey 13
1A Division II - Chilton 20, Windthorst 10
6-Man Div. I - Richland Springs 78, Rule 58
6-Man Div. II - Vernon Northside 60, Jayton 41
2007
5A Division I - Euless Trinity 13, Converse Judson 10
5A Division II - Katy 28, Pflugerville 7
4A Division I - Lamar Consolidated 20, Copperas Cove 14
4A Division II - Austin Lake Travis 36, Dallas Highland Park 34
3A Division I - Liberty Hill 38, Gilmer 13
3A Division II - Celina 21, China Spring 14
2A Division I - Farmersville 27, Tatum 24
2A Division II - Canadian 40, Elysian Fields 25
1A Division I - Munday 26, Bremond 6
1A Division II - Alto 22, Seymor 0
6-Man Div. I - Richland Springs 98, Rule 54
6-Man Div. II - Motley County 44, Woodson 38
2008
5A Division I - Allen: 21, Fort Bend Hightower: 14
5A Division II - Katy: 17, Wylie: 3
4A Division I - Austin Lake Travis: 48, Longview 23
4A Division II - Sulphur Springs: 69, Dayton: 49
3A Division I - Prosper: 17, La Vega Waco: 10
3A Division II - Carthage: 49, Celina: 37
2A Division I - Muleshoe: 48, Kirbyville: 26
2A Division II - Daingerfield: 26, Cisco: 8
1A Division I - Canadian: 38, Mart: 7
1A Division II - Stratford: 24, Cayuga: 13
6-Man Division I - Strawn: 58, Follet: 29
6-Man Division II - Borden County: 54, Woodson: 8
2009-2010 1A-I Goldthwaite Canadian 29-25
2009-2010 1A-II Cayuga Albany 38-24
2009-2010 2A-I Pilot Point Kirbyville 35-18
2009-2010 2A-II Daingerfield Bushland 64-14
2009-2010 3A-I Gilmer Abilene Wylie 43-26
2009-2010 3A-II Carthage Graham 13-12
2009-2010 4A-I Austin Lake Travis Longview 24-17
2009-2010 4A-II Aledo Brenham 35-21
2009-2010 5A-I Euless Trinity Austin Westlake 41-38
2009-2010 5A-II Abilene Katy 28-17